Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie
  • Sh4rX

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salut. Sunt posesor fericit de doua saptamani de un Vectra B 2002, full optional etc. Nu am avut timp sa ma bucur de ea, ca m-am trezit ieri dimineata cu o surpriza: am fost sters in parcare probabil, deoarece a sarit vopseaua in mai multe puncte din partea stanga a barei de pe spate, si a ramas alb, iar pe langa roata sunt zgarieturi care se simt la unghie.

Fiind total n00b, am umblat prin serviceuri, pentru ca mi se cam urca la creier cum se vede, masina fiind absolut impecabila din orice punct de vedere... Sunt din Bacau si am cautat in cateva serviceuri sfaturi, si am ajuns cam la aceste concluzii:

- Retus la 100 RON, care 100% se va vedea, deoarece ei nu "astupa" parte fara vopsea, ci vopsesc si peste vopseaua din fabrica, si se va vedea punctul din care au inceput, si punctul in care au terminat.
- Revopsirea completa a piesei, si aici ca pret suntem in jur de 250-300 de RON, asta incluzand demontarea/remontarea piesei.
- DIY

Am creat acest topic deoarece as vrea sa aflu parerea voastra privind ce ar trebui sa fac. 300 de RON pentru revopsire mi se pare excesiv, avand in vedere faptul ca sigur voi fi sters din nou, sau probabil o voi comite chiar eu... Deci, la orice zgarietura sa bag 3 milioane si sa pierd zile lucratoare? Nici gandu, dupa parerea mea.
Retus la service? Nu vreau sa se vada jumate de bara proaspat vopsita, si jumate cu vopseaua originala.
Iar la capitolul DIY sunt absolut ignorant.

Eu mai mult sunt orientat pe DIY, avand in vedere faptul ca mai sunt ceva zgarieturi pe portiere, totusi suportabile, care nu "bat la ochi" precum asta, si, daca tot e sa dau bani, nu ar strica sa le repar si pe acelea.

Cam ce ar trebui sa cumpar pentru DIY? Cunoasteati magazine de incredere in Bacau sau in apropiere? (Luni de exemplu am un drum pana la Brasov).
Sunt constient de faptul ca la DIY nu o sa iese niciodata ca la revopsire completa, dar totusi nici sa se vada alb fara vopsea, hai sa fim seriosi...

M-am documentat putin pana acum, si am aflat ca ar trebui cam:
- Vopsea tub, eventual preparata la un laborator (aici daca cunoasteti ceva laboratoare prin Bacau), codul culoare fiind Z20M, despre care am gasit absolut 0 pe net... Totusi exista codul culoare L20M, care pare sa fie Petrol Blue, si, din pozele pe care le-am vazut, corespunde cu culoarea mea.
- Lac
- Intaritor
- Smirghel fin
- Polish

Cam ce trebuie facut mai exact cu acestea? Ce ordine trebuie respectata? Marci de incredere? Imi cer scuze daca romana mea nu este impecabila, dar dupa 14 ani petrecuti in strainatate, nah, ma intelegeti Very Happy

Va multumesc.

Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
o parte iese cu polish, iar unde ai alb, poti da cu culoare ca a masinii. Vopseaua o poti face la magazinele specializate care fac dupa culoarea de pe masina. Nu te apuca sa dai 300 lei pe un vopsit, ca o sa ajunga inapoi in cateva zile daca umbli des cu masina ( asa am patit io)
  • Sh4rX

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns. Daca dau doar cu vopsea pe partea alba, nu va aparea rugina dupa ceva timp? Sau sa se cojeasca?
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Smile) e plastic, nu rugineste nimic la bara si nu se cojeste daca degresezi atent inainte
Skip ads

  • Sh4rX

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Mda rugina pe plastic Smile) O fi ora, dar oricum nici nu pot sa adorm ca tot am zgarietura in cap Very Happy
Ce del se polish trebuie luat? Abraziv, de luciu sau amandoua? La vopsea dau cu smilgher dupa ce am pus cateva straturi sa nivelez si apoi?
Sper sa iese cat de cat, voi posta rezultatele, multumesc pentru raspuns Wink
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
la zgarietura amandoua pastele trebuie, si la ciupitura pui cumva vopseaua cu un betisor de urechi. Tamponezi usor, lasi sa se usuce 1 ora si mai dai inca vreo 2 straturi asa. O sa se vada un pic, dar numai de la distante mici.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Eu iti pot recomanda 2 sugestii dar stiu ca nu te vor multumi.

1 - stergi din cat se poate cu putina benzina si apoi mai dai cu ceva pasta polish manuala ( ceri de la un amic cat pui pe o carpa) si lasi bara asa cum este.

2 - mergi la un vopsitor ( dar cauti temeinic ) negociezi urat ca banii sint la tine si vopsesti toata bara daca chiar asa tare te sacaie. Nuanta ce o ai pe masina nu o va nimeri la fix nimeni din lumea asta , iti spun asta sa nu-ti faci iluzii ......dar unii vopsitori ( din prost noroc sau experienta) reusesc sa se apropie pana la ,,greu sesizabil,,.

Sa te apuci sa faci tu , da , e laudabil dar din pacate nici nu vei iesi tocmai ieftin raportat la rezultatul final. Intai trebuie sa inveti niste etape , apoi sa faci rost de materiale , experienta zero + costuri de timp, stres si bani.
Da , pare banal dar ai sa vezi la final ca nu e.

In primul rand bara e plastic si ai zone unde s-a frecat serios - deci primerul a plecat mai ales daca m-ai dai tu cu jmirghel . Fara primer degeaba dai cu smirghel, vopsele si lacuri ca va sari. Apoi daca folosesti diluanti, solventi si vopsele aiurea s-ar putea sa ai parte de reactii chimice intre ce ai pe bara si ce vei folosi.

De vazut tot se va vedea , acum insa depinde ce se va vedea ! O bara usor frecata ....sau niste stersaturi de jmirghel , lac branzit, valuri de vopsea cu tendinta de curgere sau portiuni mai distruse estetic decat starea actuala.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR