Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • berbecul

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Corsa 1994 nu stiu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2013

  • Mesaj Privat
mersi de ajutor , am comandat la magazin , ma intrebat daca pt stinga sau dreapta ......stiam ca nu conteaza
Skip ads

  • Luciaan

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Buna seara!
Am si eu un Opel Corsa B din 2000 motor 1.2 16v. Am o problema la directie, a aparut parca asa deodata.. fara sa fac nimic deosebit. Acuma vreo 2 luni am facut unghiu de fuga, totul ok. Aseara am observat ca volanul e putin stramb, nu am dat importanta. Azi dimineata cand sa o scot din curte, mergea mai dubios si volanul si mai stramb. In curbe stranse directia nu revine la normal, sta in acelasi loc si parca e imprecisa.. Pe drum de piatra marunta cauciucul din dreapta lasa amprenta mai tare pe sol si zic eu ca se roade in interior, nu stiu sigur. In curbe sau nu numai la viteze mici imi trancane ceva, cand am fost ultima data la mecanic a zis ca nu trebuie schimbat nimica pe fata gen capete de bara, bucse... Cum ma duc la bunici este o vale, valea aia de obicei o coboram cu 80-90 km pe liber, azi daca aveam 40-50 era mult. Are cineva vreo idee ?!
Multumesc de ajutor si scuzati-mi deranjul!
  • Luciaan

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Revin, am fost azi la mecanic si intr-adevar e asa cum a spus eu, cauciucurile se rod pe interior.
Cand virez strans stanga volanul parca se duce singur, cand sa il dau inapoi roata nu prea vrea sa se miste, ca si cum ar fi prinsa in bordura.. Capu de bara, a prins intr-un plumb de pe janta (dreapta) si cum a mers roata l-a sucit si pe el de mi-a facut niste canele pe buza jantei de ma doare capu! Mecanicul a zis ca trebuie sa schimb amortizoarele si flansele cu tot cu rulment. Are vreo legatura?
  • berbecul

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Corsa 1994 nu stiu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2013

  • Mesaj Privat
acum 2 luni cind ai facut unghiu mecanicu trebuia inainte sa o ridice pe elevator si sa vada daca ai probleme la flanse, bielete, capuri de bara......., iar daca aveai probleme nu trebuia facut unghiu pina nu remediai problemele , acum trebuie schimbate flansele si rulmentii iar amortizoarele la aprecierea ta ,daca sint curse probabil masina face ca o barca , iar daca tot desfaci.............mai intereseazate
Skip ads

  • Luciaan

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Exact cum ai spus tu, face ca o barca. Si cand am facut unghiu "meseriasul" s-a uitat o branza la ele, s-a bagat sub masina a zis misca volanul stanga dreapta, tine-l drept, ii gata.. in fine, faptu-i consumat. Urmeaza sa schimb azi amortizoarele, flansele cu tot cu rulmenti. Vad azi daca mai persista problema si va spun
  • berbecul

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Corsa 1994 nu stiu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2013

  • Mesaj Privat
treaba buna , nar strica sa le verifici si pe spate -amortizoarele , masina o sa o simti altfel ,mai legata , oricum dupa ce schimbi fai unghiu din nou
  • berbecul

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Corsa 1994 nu stiu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2013

  • Mesaj Privat
ar fi bine sa o ridici si sai faci o consultatie la toata fata , este 25 lei dar stai linistit
  • Luciaan

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Am verificat ieri fata, nu imi bate nimica, doar amortizorul joaca si se vireaza prea mult
Skip ads

  • Luciaan

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Am schimbat amortizoarele fata, flansele, am facut unghiu de fuga dar tot am probleme.. La viraj stanga pe la sfarsitul cursei se duce volanul singur in stanga si se da greu tare inapoi. La acest viraj in loc, un cauciuc mi se pare ca e virat mai tarre fata de celalalt, simt asta si in volan, simt cum imi trage mana in stanga.
La viraj dreapta, totul pare ok. Imi da volanul inapoi la secunda.
O parere?!
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
vezi lungimea filetului pe bieleta de directie stanga /dreapta,trebuie sa aibe aceeasi lungime,de unde se termina filetu pana unde intra in capu de bara
pe stanga cred ca este mult mai infiletata bieleta in capu de bara
  • Luciaan

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Pai daca am facut unghiu de fuga nu ar trebui sa fie reglat ?
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Luciane
ma lasi cu meseriasi din ziua de azi,au tot felu de aparate care le usureza munca,dar daca nu-si pun si neuronu din cap la treaba degeaba au aparate
Skip ads

  • berbecul

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Corsa 1994 nu stiu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2013

  • Mesaj Privat
ti lau reglat dar prima data nu tot ti lau reglat , oricum ai o problema ,eu de ce ti am zis sa o ridici pe elevator , dar cred ca oricum problema cu bieleta de care zice colegu nu o vedea
  • Luciaan

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Imi face zile amare masina asta.. Unu imi zice ca s-a depus gunoaie pe axul de la volan (unde-i cotitura aia, cu ace sau cum ii zice), altu ca e de la unghi, altu ca pivotii, altu ca trebuie schimbat lichidu de servo... Mor! Acuma ca sa-mi faca ziua si mai buna in mers mi se preaca ceva pe roata, nu-mi dau seama ce e, inca nu am dat roata jos. Sper sa fie vreo pietricica pe disc..
  • Luciaan

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Deci am facut 4 unghiuri de fuga pana acuma, am ridicat-o si pe elevator, i-am facut si inspectie la toata fata, nu bate nimic si problema la viraj strans stanga persista. Se vireaza prea mult roata dreapta. E posibil sa fie din port-fuzeta, poate e stramba aia sau sa fie din vreo planetara? Una imi cam bate.
Ma poate ajuta cineva ?
Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR