Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • classalex

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Ca sa nu deschid alt topic.De cateva zile turometru sta la relanti la 1800 de ture,in loc sa stea la 800.Precizez ca motorul functioneaza si se aude normal.Doar ca turometrul,ma pacaleste cu peste o mie de ture.De la ce sa fie?Cum a reusit sa sara mia de turatii?
Skip ads

  • stefan953

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Apropo mia de turatie sare in momentul in care motorasul pas cu pas de reglare a relantiului e blocat sau are o infasurare din cele doua bobine inpuscata si motorul la relanti ramane turat
  • ionut gbt

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1995 c18 nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2009

  • Mesaj Privat
schimba cablul de kilometraj si ai sa vezi k masina o sa mearga f bne te sfatuiesc sa itin iei un cablu sh pt ca eu mi am luat o de doua ori cu cablu sin magazin.cablul intra in vitezometru prin senzorul de viteza am patit si eu asa
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Eu am ceasuri fara turometru dar care ai senzorul ala in spate. Vreau sa cumpar niste ceasuri cu turometru dar care nu are vss-ul. Cum procedez sa fac transferul sa imi mearga bine?
Skip ads

  • alexastraf

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut daca tot e deschis aici un topic cu c18nz sa nu mai deschid altul
Am o astra f din 92 cu motor c18nz si in 2 ani de cand o am nu mi-a facut nici o problema dar acum face cateva fite .Am schimbat distributia si Furtunul de la vaccum dar furtunul l-am pus mai gros conteaza?pana in viteza a-3-a merge de rupe asfaltul dar cand ii dau a-4-a cu accelaratia la podea nu trage ....Care ar fi problema?daca nu am postat bine rog un admin sa mute postul Multumesc Anticipat
  • 1234

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1993 1.6 nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2010

  • Mesaj Privat
johnny25med a scris:Mi se tot aprinde in bord becul cu cod 24.
Acum vreau sa schimb senzorul dar nu stiu unde este situat, in AUTODATA scrie RH front, altii zic ca este ala de pe cutiia de viteza.
Si nici nu stiu ce sa cer: in carte scrie traductor de turatie, in AUTODATA zice de VSS- vehicle speed senzor, este acelasi lucru?


nu_i un senzor ii un motoras care se afla pe carburator si regleaza turatia motorului (relantiul)ii spume motor pas cu pas (socul electric)
  • gabone09jmk

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am un bord de vectra A cu turometru de benzinar ,dar nu are vss ca cel vechi se poate schimba intre ele cutiuta aceea? sau are cineva un bord cu turometru si sa aibe vss , sunt dispus sa fac schimb si platesc eu transport si dif. daca este cazul!
  • alexgm

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 c19dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salutare am si eu aceeasi problema la un vectra a c18nz cu vitezometru si se aprinde chek engine si scade turatia la relanti pana da sa moara uneori cred ca rezolvarea problemei consta in inlocuirea sensenzorilor abs pe fata sau schimbarea cacablului de viteza daca este rupt
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR