Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • luky44

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salutare
Am o problema cu un Astra g 1,7dti 2007, (masina este de firma si fac luna 6000-6500 km, are 456000 km , am schimbat turbina ca nu mai tragea , acu" o luna am schimbat si debitmetru de aer , de vreo 2 saptamani am fost la mecanic si i-mi zice sa dus si EGR-ul ,( nu merge accelerata mai mult de 3100 de turatii si am martorul motor aprins, de viteza mai mare de 120 nici nu poate fi vb .
Ajutati-ma cu o solutie mai simpla si mai ieftina , curatat EGR ,ca sefii nu mai aproba si schimbarea asta si i-mi mananca zilele , din pacate nu pot decat sa o repar la sevice cu facturi .

Multumesc!
Skip ads

  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Desfaci EGR-ul, ii schimbi garnitura aia de metal (consta undeva la 10 lei) iar pt curatat daca mergi la un magazin de specialitate si ceri solutie de curatat egr o sa stie baietii sa iti dea, eu unul l-am curatat cu solutie de spalat discuri. Bafta
  • soboastra

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Stie cineva unde e situat EGR-ul la astra z16se ?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
in zona clapetei de ac celeratie
Poate il cureti degeaba, majoritatea Z16SE-urilor au EGR-ul anulat (cu update oficial de soft si garnitura de blindaj)
Skip ads

  • JohnB

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2014

  • Mesaj Privat
recomand curatirotul de discuri de frana, costa undeva la 10 lei si iti faci treaba. ce mai recomand e sa dai si cu un pic de spray vaselina dupa sa nu se gripeze
  • Liviu_pl

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2014

  • Mesaj Privat
jE a scris:in zona clapetei de ac celeratie
Poate il cureti degeaba, majoritatea Z16SE-urilor au EGR-ul anulat (cu update oficial de soft si garnitura de blindaj)

Cum adica anulat? Io il am acolo...m-ai bagat in ceata
  • luky44

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Am facut o nefacuta , buna deocamdata , am mers vreo saptamana turat la 3000 de ture si nici eroarea din bord nu o mai am si pot accelera peste 3100 de ture , cred ca sa curatat " temporar"
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
sincer, eu am folosit triumf (da ala de curatat aragazul).
Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ca sa fi sigur ca sa curata ia de la magazin un spray de la winns,se numeaste egr 3,cu motorul cald si inca o persoana care sa te ajute cureti tot sistemul de ardere.
Cum,desfaxci tubulatra de aer imediat dupa debitmetru,persoana de ajutor tine acxelerat la 2000rot/min iar tu dai/pulverizezi cu spray pe tubulatura,succesiv pana se termina tot continutul din spray,
O sa observi ca se accelereaza singura atunci cand pulverizezi(logic doar ii dai supliment de ardere),xu cat dai mai mult spray cu atat se accelereaza mai tare.
Spor la treaba.Asta este o metoda de xuratare fara sa il dai jos,nu stiu cat de buna este,eu am incercat-o si o sa vad maine daca a avut efect cand o sa dau totusi egr-ul si admisia jos.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Dupa mine suna, cum sa arzi bani mai repede, si cum se curata EGR-ul daca substanta sa ars in camera de ardere, prin fum.
Spray clapeta acceleratie am mai auzit dar sa curate EGR-ul, nu am auzit, o fi si asta...
Sunt curios ce vei gasi.

Asteptam poze "inainte si dupa" nu ce spun astia pe youtube...


Ultima modificare facuta de T.ion la Sam 14 Feb, 2015 11:01 pm, modificat de 2 ori in total
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
solutia aia minune nu face altceva decat sa curete ceva din jegu depus pe galeria de admisie si sa o bage in cilindri,
curata doar asa de ochii lumii,
cea mai buna curatare este curatarea mecanica,desfacut si curatat manual si apoi cu solutii care indeparteaza jegu depus,sigur va iesii ca nou si motorului ai va place sa respire aer curat si mult
  • luky44

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Revin cu precizari , am fost nevoit sa ma duc la service sa schimb radiatorul si atunci i-am zis meseriasului sa dea si egr-ul jos sa il curatam ,sincer cred ca asta e singura solutie viabila , i-mi pare rau ca nu am avut un aparat performant la mine sa fac cateva poze , toate acele galerii nu mai comunicau erau infundate total , acuma nu mai sunt probleme .
Singura solutie buna acuma dupa acesta experienta este sa da-ti EGR-ul jos si curatat , cu gaz lampant si apoi la spalat cu spray de curatat discuri de frana a iesit ca nou . Respect!
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
asa se face o curatare,,,ca la carte,,,
  • reluf16

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salutare, fratilor.
Am curatit si eu EGR cu spray bazat pe gaz lampant, fara sa o demontez, asa cum explica un coleg mai devreme. Astra G, 1,7 cdti. Slabit colier la racordul de intrare in EGR, scos racord, acces usor la supapa, apoi, la 2000 rotatii, pulverizat spray periodic. Am consumat 1/2 din el. Rezultatul: s-a stins martorul din bord si masina functioneaza ok. De-acum, voi face asa la fiecare 10000 km.
Mentionez: masina are 205 000 km, facuti doar de mine si 12 ani virsta.
  • Albinoium

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2019

  • Mesaj Privat
Interesanta si logica metoda de curatare a EGR (banuiesc ca si in continuarea traseului). Intrebarea este daca merge si la benzinar turbo chestia asta. Am vazut si eu ca mergand cu turatie mai mare decat cea cu care eram obisnuit, nu mai apare fault P2011. In alta ordine de idei, daca desfac EGR si il curat separat, nu ar fi bun WD40?
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Ba da.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR