Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • robykozak

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salutare. Am gasit un Opel Combo, recent adus din Germania. As avea posibilitate sa-l cumpar, are 6 usi, 30000 km parcursi,
motor euro4, clima, pot sa-l cumpar cu 6600 euro. Pretul e mic pt ca a fost lovita usor in spate, usa spate indoita si bara de fibra crapata.
Reparatia s-a facut super. Merge o asa masina folosita ca masina de familie? Plimbari, mers la cumparaturi, etc?
Skip ads

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut!

Pentru familie (copii, bunici, catzei, pisici), pentru cumparaturi, pentru frecat masina prin oras, dar si pt drumuri lungi si foarte lungi, recomand cu caldura un Combo serios.
Am umblat cu masina pe toate felurile de drumuri, pe autostrazi drepte ca sticla de la ceasu de mana, pe drumuri de munte, pe bolovani, ce vrei tu, cu 5 oameni si bagaje si n-am intampinat niciodata vreo dificultate.
Asta in conditiile in care ai grija de ea.

Tot ce e important este sa verifici masina sa fie intreaga si nevatamata.

Tin pumnii!
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ma gandeam sa incep o discutie pentru si despre posesorii de Opel Combo.

As vrea in primul rand sa se-anunte si sa lase doua vorbe toti cei care au avut, posed in prezent sau vor sa-si achizitioneze acest model pe viitor.

Sunt bineveniti in discutie toti membrii, dar mai ales cei care au ceva de spus despre primul Combo, dar mai ales despre Combo 2, ca o fi varianta Van sau varianta Tour, nu ma supar Smile

Me: Opel Combo Tour 1,7 CDTI 100cai , nou noutz in iunie 2006 de la Ecomax Cluj, dotat aproape full, lipsesc ornamentele speciale, garda la sol inaltata si restul de chitzibushuri de la variantele Arizona sau Sport. Ah, n-am nici senzori de parcare, ca-i consider inutili. In schimb ma laud cu cai multi, cuplu mare, greutate relativ mica, dotari de interior f. practice, intra in masina atat un europalet incarcat, dar intra si stau foarte comod, mai ales in spate, trei persoane fara nici o problema.

Hai sa povestim despre papucii de la Opel, sa le laudam, dar sa le si criticam.

Astept comentarii si posturi!

Bykeu'



  • robykozak

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc Byke pt raspuns. Masina pe care ma gandesc sa o achizitionez este din 2003,
motor 1,6 16 V euro 4 , cu 20000 km reali parcursi, de doua saptamani adusa din Germania. Are 6 usi.
Usile din spate au suferit un soc in urma unei manevre de marsalier. Acum masina este la tinichigiu in Arad.
Usile sunt deja indreptate, urmeaza sa dea pe ele cu vopsea.Pretul de vanzare e 6500 euro. Mai vreau sa te
rog sa-mi spui cat consuma la suta de km, in afara localitatii. Vanzatorul mi-a spus ca are consum mediu de 7.
Skip ads

  • robykozak

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut posesori de Combo.

Sunt din Arad. Sper ca peste o saptamana sa pot scrie ca sunt posesor de combo. Masina , recent adusa din Germania, acolo a suferit un mic accident. Proprietara masinii( e si blonda) nu prea stie sa manevreze in marsalier.A crapat bara spate si a indoit usile din spate(partea de jos).
Combo are motor 1,6 16V, 20.000 km (reali), Euro 4, clima, inchidere centralizata, ABS, CD player, comenzi pe volan, 6 usi. Vanzatorul , dupa efectuarea reparatiilor, imi cere 6500 euro pe masina. Acum masina este la tinichigiu inca 6 zile. Oricum, o sa inspectez bine masina, verific tot ce s-a reparat , si daca totul e ok o cumpar.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
20 mii km mi se pare chiar putin, sper sa nu fie probleme in alte parti, in afara de partea de tinichigerie spate.
Al meu are deja 38 mii km, are un an si doua luni si pot spune ca la motorul meu de 1,7 motorina, prin Cluj pierd cam 7- 7,5 la suta de km, iar la un drum Cluj-Bucuresti-Cluj plecat noaptea si revenit in urmatoarea seara, pe Valea Oltului, scot 4,7 media in stilul in care: la drum intins nu depasesc 120km/h, ca nu merita, prin localitatile mici nu scad sub 70 iar prin orasele mai mari, daca nu le pot ocoli, trec cam cu 60.
Detectorul stie de ce Wink

Drumul asta il fac cu marfa in medie cam de 400-450 kg, nu am facut drumul niciodata gol.

Vara trecuta am scos o medie de 5,2 la un drum Cluj-Budapesta-Viena-Munchen-Paris-St.Malo si retur cam pe-acelasi traseu, in care vreau sa specific faptul ca am batut Parisul cu masina, ceea ce este un cosmar cu ochii, detectorul si gps-ul deschise toate.
De asemenea eram 2 in masina si cu multe bagaje pt 3 saptamani de frecat Europa.

Pt alte informatii intreaba-ma, in masura in care pot si stiu, iti voi raspunde.
  • robykozak

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pt raspuns. Inainte sa dau banii pe masina o sa verific bine sa nu aiba probleme ascunse.
Ma tem putin ca acele doua usi din laterala masinii in spate, cele glisante ,o sa troncane sau o sa faca zgomot dupa multi km parcursi.
Nu am avut niciodata masina cu usi glisante, dar parca nu am incredere in ele. Ma tem ca la un moment dat nu se inchid bine.
Ma gandesc sa montez o instalatie de gaz, in Combo este loc suficient pt o asa instalatie. Sper sa nu sufere motorul de la gaz.
Masina e chiar frumoasa, desi putin are aspect de masina comerciala. Nu sunt genu de om care cauta sa impresioneze cu asa ceva. Cui nu-i place sa nu se uite.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Legat de problemele ascunse nu te pot sfatui prea tare, pentru ca sunt adept inrait al achizitionarii masinilor noi, cu tot cu pachetul de dezavantaje inclus.

Am participat la achizitionarea de masini SH, stiu sa ma uit la anumite detalii, dar nu prea pun pret pe cunostintele mele. Important e sa umbli cu masina, sa umbli in stilul tau, sa si demarezi puternic, sa vezi daca trage motorul, sa si franezi tare de tot de pe la 30 km/h sa vezi ce si cum continua sa se deplaseze in fata ta......chestii de genu asta, nu intru in amanunte, ca sunt altii, experti in domeniu....

Legat de usile glisante: in primul rand le consider super moderne, in al doilea rand le consider extrem de practice, iar in al treilea rand, la vechimea masinii mele nu am pus nici un gram de ulei, pasta sau alte anticorozive pe nici o usa a masinii.
Usile glisante sunt un f. mare avantaj in condiile in care in spate ai pasageri aiuriti sau copii care la varsta lor nu stiu sa se asigure in spate, inainte sa deschida usa. Deci dau un + pentru siguranta.
La mine nu suna, nu se zgaltzaie in mers, am tras de ele, le-am verificat, nu se misca in plus fata de miscarea normala, se inchid perfect, nu ploua, chederele sunt bune....mi s-a recomandat de la Ecomax sa deschid geamurile laterale cel putin o data pe luna.....
Inca ceva: atentie pentru pasagerii spate la pragul neobisnuit de inalt ce trebuie trecut pentru a intra in masina.

In legatura cu GPL, da, ar fi ceva avantaje si in spate este loc destul pentru butelie. Scade insa puterea motorului considerabil, zic eu.

Aspectul? Dintre Caddy, Kangoo si altele din clasa lor mie mi-a placut cel mai mult Combo. Plus pretul, la ora respectiva. Cu restul de bani ce-i aveam mi-am incaltat masina cu toate dotarile ce le-am stiut eu folositoare.
Nu ma intereseaza ce zice lumea de Combo, mie-mi place mult cum arata, ma ajuta f. mult in viata de zi cu zi si-mi car singur mobila sau ustensilele cand e vorba de ceva necesitati, nu apelez la nimeni, ceea ce-ti confera independenta.
Bineinteles, cu o asa masina, dar mai ales cu o duba mai mare, intotdeauna vei avea "prieteni" care sa te roage sa le cari cine stie ce chestiuni. Eu ii refuz aproape de fiecare data pe motiv ca masina e ingrijita, tapiteria e luna si la cum arata nu vreau sa-mi fac praf tapiteria sau mocheta de prin masina. Sorry!

Mai pun doua, trei poze de doru' lelii...







Skip ads

  • ghita

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2007

  • Mesaj Privat
cine ma poate indruma spre o documentatie ptr partea electrica si electronica la un Opel combo din 2002.motor 1.7 dti!
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Hm...
Stai sa vad ce pot face rost pana maine si o sa postez aici rezultatele

Eventual foloseste "Cautare" dupa asemenea documentatie pe forum.
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,082
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu am Combo dar pun si eu o intrebare pentru un prieten:

Puntea spate la opel Combo este identica cu cea de la Opel Corsa?

Poate intereseaza pe multi subiectul asta, tinand cont ca este o masina de marfa si puntea spate are mari sanse sa sufere in timp. In Germania se gasesc destule Corse avariate de la care se pot lua puntile spate, dar nu stiu daca sunt identice...
Rolling Eyes

Multumesc anticipat!
  • Manticore

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Combo 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Sal!

Ma alatur si eu comboistilor.
Nu de mult mi-am cumparat Tour, cu motor 1,6 pe benzina. Prima intrebare ar fi la cunoscatori: cat consuma acest model?
Skip ads

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Manticore, bine-ai venit pe forum si sa ai noroc de masina!

Da mai multe detalii despre masina, ce dotari are, cum ruleaza pe sosea, tot tacamul.

Din pacate sunt cu motor de 1.7 cdti. Iti pot spune consumul la al meu care in medie e de 4,5 in afara si de la 7 pana la 10 in oras, in functie de oras, de zi, de ora si de cheful meu de a conduce.
  • Manticore

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Combo 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Hai sa mai dau nishte detalii:

an fabricatie: 2003, euro 4, ABS, ESP, airbag pasager si sofer, volan cu comenzi si reglabil, clima AC, oglinzi electrice are 91 000 km, a primit service in fiecare 30 000 km pana acum, caroserie impecabila, cre'ca a meritat cei 6700 eur. tipul motorului deocamdata nu stiu, ca cu stiu unde sa ma uit Embarassed
Se pare ca in multe se aseamana cu corsa, chiar si cartea technica e comun. Daca are totusi cineva o carte pt combo, as fi recunoscator...

cat despre rulaj deocamdata nu are multe de spus unul care in viata lui a condus numai dacia si oltcit. Embarassed e altfel Laughing ce am observat e ca daca intru in curbe cu viteza mai mare decat ar cere curba respectiva intr-adevar esp-ul redreseaza traiectoria masinii. chiar se simte cum compenseaza forta centripetala.

Asa, iar ca sa nu fie totul numai roz, marturisesc ca nu-mi merge absolut nici-o iluminare din cabina, nici cel din fata si nici de la usile din spate. asta mai este de rezolvat. A si anvelopele nu sunt cele originale, au ceva mica diferenta dar la asta chiar trebuie sa ma mai uit in talon.
  • laly_1966

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Combo 2005 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
cartea e identica cu corsa si este eja intr-un din discutii dar e in engleza
  • ghita

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2007

  • Mesaj Privat
cartea o am eu dar in spaniola! daca o mai vrei tine-te de mine,adu-mi aminte si fac cumva si ti-o trimit....din Spania....
  • archaeus

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Combo 2004 1.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2008

  • Mesaj Privat
De cateva zile sunt si eu posesor de combo 1.7 dti 75 CP din 2004. Am luat-o din Germania la 85.000 km, este cu 2 locuri pt ca imi trebuie pt. carat. Nu are decat AC ca dotari, altceva nici nu aveam nevoie. As dori sa stiu la cati km se schimba distributia, eventual alte chestii de care trebuie sa ma uit. Masina a mers impecabil din Munchen pana in Craiova aprox 1300 km. Imi trebuie unitatea de cd+radio, de unde gasesc?
thx
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare.. cat este masa maxima remorcabila cu disp de franare? fiecare sa spuna pt modelu lui sa fac o comparatie. multumesc
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Aceleasi date sunt valabile si pentru varianta Tour.


  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos. Ai idee pt vivaro?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR