Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Domnilor ...deschid acest topic..lntrucat in concediul de anul acesta nu doresc sa mai patesc ce am patit anul trecut..
adica...am trecut pe langa anumite obiective turistice de care nu am stiut
Deci...de cazare nu sunt interesat..lntrucat intentionez sa lmi cumpar o rulota...din tara sau... mai sigur din Germania..
traseul este Constanta...Nadlag.. Budapesta.. unde intentionez sa raman o zi ptr. a vizita orasul..
aici am nevoie de sfaturile voastre...ce este de vizitat ln oras?
Austria.. Viena...si aici sunt interesat ce este de vizitat ln acest oras..!
Germania..aici nu stiu pe ce traseu am sa merg lntrucat ramane de vazut unde gasesc rulota..
pana aici am mai fost..cunosc faptul ca trebuie sa lmi iau ln fiecare tara vinieta..
Dupa..Franta...Paris..am cateva obective ln plan..Disneyland..doresc sa lmi duc mititeii la distractie..plus alte cateva obiective..peste care am dat pe net..si aici ma pot ajuta ce-i care au fost..
Italia..Roma... Pisa.. Venetia.. cei care au fost ma pot ajuta ..
aici din ceea ce am gasit pe net taxele Autostrazilor sunt al naibi de mari..
spuneti va rog ce-i care au fost.. daca celelalte drumuri sunt practicabile...nu ma intereseaza timpul de deplasare.. tinand cont de faptul ca am sa tractez o rulota..!
multumesc..
Skip ads

  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut.Te ajut putin cu obiective de vizitat pe traseul spus de tine.Budapesta:castelul din Buda(Budai var),bastionul pescaresc(Halaszbastya),monumentul eroilor(Hosok tere),casa terorii(Terror haza) precum si altele,de exemplu muzee,gradina zoologica,etc.Acum depinde si ce vreti sa vedeti si voi,vezi ca am scris in paranteza denumirea in maghiara daca vrei sa cauti pe net mai multe informatii.Despre drum,daca mergi pe DN 4,nu trebuie sa platesti nici o taxa(e drum national),te duce pana in Budapesta.Aici sa nu uitati sa faceti o plimbare pe jos(preferabil seara)pe malul Dunarii,care sa includa si trecerea de pe un mal pe celalalt.
In Viena noi am fost la Schonnbrun(mergeti sus si la Gloriette),e putin plictisitor pt. copii,dar merita vazut.De vazut si Stephansdom,de urcat in turnul acestuia.
Sper ca te-am ajutat,si iti urez un concediu placut.
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
In Viena, mai poti vizita si gradina zoologica (singura din Europa ce are ursi Panda), Cripta Capucinilor, Palatul Belvedere, Parcul Prater, Palatul Imperial Hofburg, Turnul Dunarii, Casa lui Mozart, Karlskirche - Biserica Sf. Karl si mai sunt. In excursia din 2011 mi-am dedicat sase zile pentru Viena, dar daca vrei sa vezi tot ceea ce e de vazut aceste sase zile nu ajung.
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa pleci cu rulota, eu zic sa cauti forumul asociatiei clubrv si acolo vei gasi foarte multe informatii despre obiective si trasee practicabile cu rulota. Un sfat daca imi permiti: poti merge pe drumurile nationale din orice tara pe care vrei sa o vizitezi ( in general sunt paralele cu autostrazile), dar nu te zgarci sa-ti cumperi vignete pentru ca poate o sa ai nevoie sa dormi intr-o parcare sau cine stie pentru ce; crede-ma ca am experietnta la mers cu rulota in Europa. Poti vedea postarile mele pe acest forum la sectiunea aceasta.
Skip ads

  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sall.... va multumesc... domnilor...
lnca sunt ln cautare.. lntrucat am destul timp ptr asta...concediul este planificat ln luna Mai..
acum ma interesez de pretul si dotarile rulotei...
drumuri bune..!
  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Lotg a scris:In Viena, mai poti vizita si gradina zoologica (singura din Europa ce are ursi Panda), Cripta Capucinilor, Palatul Belvedere, Parcul Prater, Palatul Imperial Hofburg, Turnul Dunarii, Casa lui Mozart, Karlskirche - Biserica Sf. Karl si mai sunt. In excursia din 2011 mi-am dedicat sase zile pentru Viena, dar daca vrei sa vezi tot ceea ce e de vazut aceste sase zile nu ajung.


aprob pozitiv Smile
mai putin aprob stema orasului Tg Mures... asa ajungem sa vedem ursii carpatini numai la zoo; la Viena, probabil...
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Domnilor..
concediul se apropie.. va dura aproximativ 17...18 zile.. plecarea este pe 1 iunie ..am deja traseul final...
Constanta...
Budapesta.
Viena..
Praga..
Germania...aici nu stiu exact unde am sa ajung..depinde unde gasesc rulota.. m-am decis sa o achizitionez de afara.. lntrucat una bucata rulota de prin 90..este lntre 700 si 1000 euroi pe cand la noi adusa de samsari este minim 1500 euroi..
Paris..
Saint Tropez..
Pisa..
Roma..
Venetia..
Trieste ..
Ljubljana..
Zagreb..
Beograd.. si lnapoi C-ta..!
acum sunt la stadiul final... caut obectivele din fiecare locatie adrese exacte....ptr. a fii mai usor de gasit..
toate bune..
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sall... Domnilor....am revenit din acest concediu..
li multumesc buburuzei ...care a functioneze impecabil ln toate conditiile ..de la 30 grade pana la 0 grade.. fara macar o eroare... 7000 km..
am fost pe traseul de mai sus... cu exceptia Saint tropez.. lntrucat ln perioada care trebuia sa ajung acolo nu era timp favorabil ptr. plaja.. asa ca am facut un alt traseu.....mult mai interesant ..spun asta lntrucat eu am marea la picioare locuind ln C-ta...
deci ln loc sa merg Paris- Saint tropez- Pisa...
am ales sa merg pe traseul Paris - Lausanne (Elvetia) - tunelul Sain Bernard - Manarola ( Italia) - Pisa - Roma..
tot concediul a fost foarte interesant..am vizitat locuri spectaculoase.. drumul a fost ff bun... cu exceptia taxelor ff ridicate ln unele locuri ..
rulota nu am mai cumparat din cauza pretului ridicat... am gasit cateva parcuri care aveau preturile mai mari ca ln tara... ( dar mult mai aranjate rulotele...)asa ca ln loc sa dau 1500 plus nr de Germania plus motorina mai multa consumata.. am ales sa stau la pensiuni... hoteluri..campinguri..cu preturi rezonabile. de la 40 euroi pana la 65 euroi pe noapte...
daca cineva este interesat de anumite informatii referitoare la taxe .. cazare...sau alte cele li stau la dispozitie..
toate bune..
Skip ads

  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Poze nu pui? Da mai multe detalii, informatii despre taxe nu ma intereseaza. Traseul ales de mine cu rulota este urmatorul: Miercurea Ciuc-Viena-Melck-Salzburg-Innsbruck-Pasul Stelvio-Rust(Europa Parck)-Strasbourg-Stuttgart-Nurnberg-Plzen-Praga-Bratislava-Budapesta-Miercurea Ciuc.
  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salutare . Anul acesta concediul de 11 zile( cu masina bineinteles) l-am facut in Austria ,Elvetia ,Germania si Ungaria 24 aprilie -4 mai . Traseu : Bucuresti-Nadlac -Budapesta-Viena-Salzburg--Zurich-Luzern cu retur prin Munchen fara probleme tehnice in total 4200 km. In Elvetia vigneta pe 1 an ! 40 euro sau 40 franci ! Shocked Hoteluri de 3*** rezervarile fiind facute pe booking.com . Pentru alte informatii va stau la dispozitie .
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Din Lucerna pe unde ai venit catre Munchen? Ai spus ca vigneta era 40 euro sau 40 franci, sa intelegem ca euro e la paritate cu francul? Daca ne spui ce ai vizitat si pui si ceva poze, atunci e super, altfel informatia ca tu ai facut concediul acolo, are foarte putina importanta pentru noi (pentru mine cel putin).
  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Sal @Protektor Sunt cateva din 300 de poze. Din Viena am ajuns dintr-o bucata la Zurich via Munchen . Din Zurich unde am stat trei zile am vizitand si Lucerna o zi . Vis a vis de vizitat mentionez ca singurul muzeu a fost BMW in rest" berarii celebre" ,manasirile din imagini si ceva shopping .Zurich este un oras foarte scump fata de Munchen sau Viena fiind comparabil cu Londra .Referitor la paritatea euro/ franc iti spun ca aceasta era facuta dupa bunul plac al autoritatilor elvetiene si afisata vizibil la ghiseul pt. vignete din vama . Ca fapt divers in timp ce la Bucuresti erau 31 grade eu tremuram la 5-6 grade in Elvetia Shocked La intoarcere a fost ca la ducere adica : Zurich-S.T Gallen-vama\(RHEIN)-Bregenz apoi am urmat E 54 pana la Munchen . Super autostrada !
Skip ads

  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sal... domnilor...sc.. dar nu prea am mai avut timp de net...
Protektor... tu doresti sa mergi cu rulota prin pasul Stelvio! mmmm ! ... ai facut transalpina? acesta este ceva de genu de la Novaci la Ranca..
cei 40 de euroi nu este neaparat sa li platesti ln Elvetia.. poti evita autostrada.. mai ales ca Elevetia nu este asa de mare..eu am intrat din Franta pe la Crassier .. Lausanne..Montreux.. Martigny.. si am iesit prin Tunelul Sint Bernard.. deci cei 40 de euroi li poti transforma ln benzina sau motorina.,..ln Elvetia nu poti lua rovinieta pe mai putin de 1 an..
Si daca ajungi ln Strasbourg.. de ce nu mergi si la Paris..credema ca merita efortul..sunt putin peste 400 km..
postez cateva foto din cele peste 3000 facute..
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Nu intentionez sa merg in Pasul Stelvio cu rulota, o las in camping si ma intorc acolo la Landeck. In Elvetia nu intentionez sa merg deoarece am fost acum 3 ani si am stat 10 zile (apropos in Elvetia se plateste pentru auto dar si pt rulota separat, in 2010 am platit 60 euro). La Paris am fost de 4 ori cate 3-4 zile iar in 1999 am stat 1 saptamana, asa ca nu intra in calcul anul asta.
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Am citit informatiile de mai sus, sper ca o parte din ce ati scris sa mai fie inca valabil...
Am nevoie de ceva sfaturi. Trebuie sa plec peste 2 luni la Lyon, obligatoriu cu masina, din Bacau, 2 persoane.
1. Ce traseu imi puteti recomanda?
2. Cei care ati facut acest traseu, unde ati facut opririle?
3. Cat v-a costat acest traseu, inclusiv taxe si cazarile necesare?
Multumesc
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sal.. Costas! sunt in jur de 2300 km.
Depinde din ce motiv faci acest traseu,turistic sau de serviciu de exemplu, daca cealalta pers. la care te referi este adult sau copil, de stilul tau de condus, de timpul pe care il ai la dispozitie ptr. aceeasta deplasare, sunt multi factori care pot influenta aceeasta calatorie.
Eu spre ex. pot sa fac acest traseu in 2 zile daca nu ar fi in scop turistic, depinde de traficul din tara (RO) , unde pierzi cea mai mare parte a timpului.
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Asa e, sunt mai multi factori de luat in calcul...
Deci, 2 adulti, trebuie sa ajungem in Franta destul de repede, sa lasam cateva bagaje cuiva care va sta mai multa vreme acolo, deci nu vom avea timp sa vedem prea multe la dus. Ar trebui sa plecam peste 2 luni.
Masina cu care merg este ok, opel omega de 150 cp, stilul meu de condus este destul de pasnic, 130-140 maxim, dar constant, conduc fara probleme 7-10 ore pe zi. Pentru odihna prefer un loc curat, unde poti face un dus in conditii omenesti, nu conteaza daca e 30 sau 50 euro/noapte. Prefer sa ajung repede, asa ca autostrazile ar fi varianta la care m-am gandit, chiar daca va trebui sa achit taxe.
Ca traseu: plecare din Bacau prin nord, zic eu catre Satu Mare - Budapesta, trecere prin Germania, Elvetia apoi direct catre Saint Etienne, punct destiantie.
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sunt 2 trasee pe care poti sa le iei in calcul.
1- In tara lti alegi singur traseul- Budapesta-Viena-Munchen-Stuttgard- Mulhouse (Franta) apoi destinatia finala,
2-Bacau-Budapesta-Ljubljana-Padova-Torino-Chambery (Franta) apoi destinatia finala.
Eu lti recomand primul traseu, intrucat in Germania din cate stiu nu se platesc autostrazile. Daca alegi un alt traseu lti recomand sa eviti Elvetia, acolo Rovinieta este 40 euroi pe un an, daca incerci sa eviti autostrada ai sa pierzi mult timp prin munti.
Referitor la cazare, ai sa gasesti mai peste tot, te incadrezi perfect intre cei 30-50 euroi.
Dar.. asteptam si alte pareri ,intrucat sunt aproape 2 ani de la calatoria mea .
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
O sa fac primul popas inainte de Ungaria. Cam cat timp ar dura sa traversez Ungaria si sa ajung la Munchen? Pot face intr-o zi Oradea- Munchen? Incerc sa imi dau seama unde ar fi bine sa fac opririle peste noapte.
  • alien_ro

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2014

  • Mesaj Privat
In Germania, in Bavaria se poate merge pe drumul sticlelor, acolo sunt si multe fabrici de sticle/magazine, care se si pot vizita, free.
Sambata, duminica sunt targuri cu tot feluri de lucruri mai vechi, mai noi, pt plimbare se merita mers si prin targuri, este interesant si placut.
Iar la cazare puteti sta la Gasthaus-uri, pe care le gasiti prin satucuri. Gasthas-urile sunt foarte frumoase amenajate, in camera este super frumos, cu internet wifi free, restaurant cu bere si mancare foarte buna.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR