Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • Zoliac

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Salut.Sunt interesat sa cumpar un opel corsa d 1.2,80CP,second-hand si as vrea cateva pareri despre micuta corsa in legatura cu consum,fiabilitate din parte proprietarilor.O sa pun si cateva anunturi si sa imi spune-ti pe care ati alege.

Multumesc!
Skip ads

  • Corsa D a12xer

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salut! Incearca sa gasesti un 1.4, 1.2 cam puturoasa!
Faci tester la reprezentanta si iti spun aia si nr de km reali si daca s-a umblat si unde!
  • ikebana2012

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Opel nu are probleme de fiabilitate. Am eu de 1.4 dar cu rotile de 14 are mai mult zvac decat cu rotile de 15. Cred ca la fel e si la motor de 1.2. Ar fi bine sa o iei cu km cat mai putini. Un test la reprezentanta e foarte bun - mai ales pentru masinile aduse din afara; chiar daca nu-ti poate spune cu cati km s-a dat inapoi kilometrajul, macar iti spune ca s-a umblat acolo si atunci te lasi pagubas - daca s-a umblat.
  • AirMike

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
corsa 1.2 e fiabila (motor aspirat, fara turbo) dar sa n-o iei pentru consum.... mai ales in oras. in afara probabil scoti 6.
e cam puturoasa la demaraje (comparabil cu loganul 1.4) dar urca frumos in ture, de la 4000 e alta masina
cum au zis si ceilalti, sa iei una cu nr cat mai mic de km (reali),
Skip ads

  • citu
  • Suspendat
  • 59 mesaje
  • din 02 Apr 2015
  • Corsa 2013 a12xer
  • Bucuresti
  • citu

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2013 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Va salut pe toti.
eu am corsa d cu motor 1,2 85cp din 2013 si pina acum ma declar multumit pentru cum merge masinuta asta.
in prezent 62 000km, multi km facuti extraurban.
intradevar e cam puturoasa , dar pe mine ma multumeste.
  • Dau

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Va salut, domnilor.
As avea nevoie de sfatul vostru.
Am gasit la o reprezentanta din tara un Opel Corsa D, din 2008, avand cca. 100.000 KM la un pret oarecum convenabil avand in vedere dotarile pe care le are.
Problema mea ar fi ca autoturismul in cauza are transmisie semiautomata secventiala.
Am tot auzit ca la versiunile anterioare (C), tipul asta de cutii semiautomate ar mai fi avut probleme.
Ma puteti ajuta cu un sfat in acest sens? La un test amanuntit se pot observa eventuale probleme?
Multumesc mult!
  • ikebana2012

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Am constatat ca avand jante de 14 cu anvelope de 175 masina are mult mai mult zvac si putere in depasiri si la urcat dealuri decat cu rotile de 15 si anvelope de 185 (urc cu a patra dealuri de 10% inclinatie indiferent de cat de incarcata este masina, cu motor de 1.4). Deci daca doriti sportivitate folositi jante de 14; din pacate pe ale mele de 14 am cauciucuri de iarna de 175 si pe cele de 15" am am anvelopele de 185.
  • ovicsb

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2013 A16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
La multi ani !
Stimati colegi, as fi si eu interesat de un corsa D, am gasit ceva la 4000 euro cu motor de 1,2 km 115000 / 2008, parese reali ea fiind luata de la dealerul din oras, dupa cum zice propietarul.Intrebarea mea este cam la ce consumuri sa ma astept,costuri cu reparatiile specifice modelului si cam ce probleme specifice are masina , motorul, sau alte elemente componente.Ce sa verific in prima faza vizual specific acestui model fiindca doresc sa o vad cat decurand.
Multumesc pentru informatii.
Skip ads

  • ikebana2012

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2015

  • Mesaj Privat
La Multi Ani!
Este a patra generatie Corsa, al treilea an de productie ea aparand in 2006, deci probleme specifice nu au cum sa fie cel putin pana catre 270000 km la cat au ajuns unii colegi.
Pretul e corect, ramane sa verifici daca nu a avut vreun accident grav - adica seriile geamurilor sa corespunda, sa te uiti la podea sa nu se fi intervenit asupra lonjeroanelor, etc.
  • ovicsb

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2013 A16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc, @ikebana2012.
  • xenoliv

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2016

  • Mesaj Privat
La multi ani!

Ma gandesc si eu la o Corsa D, 1.4 2011 Facelift (asa scrie in anunt), 50000 km rulati, unic proprietar cu urmatoarele dotari: pilot automat, AC, oglinzi electrice si incalzite, 4 airbag-uri.
Pretul este de 5800 Euro.

Am fost sa o vad, se misca bine, se infigea, nu am auzit nimic suspect in timpul condusului.
Insa, spre deosebire de anunt, in loc de 4 airbag-uri, are doar 2 (bila neagra, nu pentru lipsa celorlalte 2, ci pentru corectitudine), masina e la al doilea proprietar, ea fiind luata de la o firma (iar bila neagra, acelasi motiv). Nu cunosc nivelul de echipare selection/enjoy/cosmo/ etc..

In aceste conditii, credeti ca pretul cerut initial este ok, corect?

Multumesc si o seara placuta!
  • ovicsb

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2013 A16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
@xenoliv, pentru inca 2300 euro aprox merita sa o iei nou nouta ,vezi aici
http://olx.ro/oferta/opel-c...E.html#b603a9e674
in aceeasi situatie am fost si eu cu a mea ,cand era sa platesc pe un Passat cu km manariti mai mult decat tine, si am pus ceva mai mult decat ar trebui sa pui tu si am luat-o de noua.Sincer nu regret sunt foarte multumit, mai alesca am rodat-o eu 5000km si merge impecabil din punct de vedere al consumului si al functionarii motorului.
Skip ads

  • xenoliv

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2016

  • Mesaj Privat
^ multumesc de sfat, insa in acest moment conteaza pretul, mai am si alte lucruri de luat. Plus, sunt incepator si vreau sa ma invat cu masina in bucuresti, deci o masina noua sau mai scumpa de 5500 euro iese din discutie. Prefer sa nu mai cumpar.

Daca mai aveti sfaturi referitoare la postul meu initial, va rog sa le postati.

Multumesc.
  • ovicsb

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2013 A16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Pretul corect este o notiune foarte relativa tine de asteptarile tale si influenta anturajului .Poti plati putin pe o masina dotata dar neangrijita si un pret mare pe o masina mai putin dotata dar bine ingrijita.In conditiile in care ambele i-si fac treaba si nu se defecteaza tu vei multumit in anasamblu cu orice varianta, dar.... cei care te vor influenta vor reusi sa te convinga sa alegi una in detrimentul alteia astfel ca in oricare din variante poate vei regreta ca nu ai ales invers.
Faptul ca masina a fost de firma (in unele cazuri putine ce este drept) este o veste buna (dat fiind rulajul mic) pentru ca societatile serioase prefera reparatiile cu piese de origine pentru evitarea problemelor si siguranta in trafic, fac polite casco full pe care nu ezita sa le utilizeze ,etc si mai ales in perioada de garantie. Exista si contrariul din pacate si in numar destul de ridicat.
Trebuie sa verifici bine istoricul intretinerii (sigur exista la o reprezentanta macar pe durata garantiei), starea elementelor structurale ale caroseriei ,lonjeroane, traverse,etc pe toata lungimea lor si mai ales imbinarile sudate dintre ele pentru ca pot trada interventii asupra lor in urma unor accidente. Verifica pentru siguranta starea cordoanelor de mastic folosit la etansari,acoperiri de protectie fiindca cel pus de fabrica este aplicat de roboti si are o forma/design greu de reprodus manual dupa reparatii /suduri la elementul vizat.
Intr-o sumara concluzie fa cat mai multe investigatii si teste chiar daca te costa ceva ,avand in vedere ''onestitatea'' vanzatorului , ca sa nu fi nevoit a investi sume mari ulterior actului de vanzare pentru defecte grave. Apropo verifica pe baza seriei sasiu la Politie sa nu existe sechestru DNA pe masina (unii omit sa mentioneze asta), am patit-o personal ,dar vanzatorul a inapoiat pretul platit in intregime (caz mai rar) desi masina a fost un buyback luat chiar de la dealer-ul marcii .
Daca vei fi multumit la final astfel ca rezultatele testarilor sunt pozitive si te avantajeaza sigur vei fi platit un pret corect .
Succes in noua achizitie.
  • xenoliv

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Am fost azi cu masina la un service si aparent a aparut o eroare la partea electrica, partea mecanica era in regula, fara impact sau ceva de genu.

Eroarea la partea electrica aparuse in urma unei posibile defectiuni a unor fire ce legau airbag-ul si abs-us de pe partea stanga-fata, fire care cica ar fi localizate intr-o spirala (nu prea ma pricep). Cei de la service mi-au mai zis cv si de distributie dar nu mai retin exact. Nu stiu cat ati inteles voi din ce am scris mai sus, dar pe mine m-au lamurit.

Am renuntat la a o mai cumpara din mai multe motive, cel mai important fiind onestitatea vanzatorului.

In orice caz, apreciez faptul ca mi-ati raspuns in timp util, chiar mi-a fost de mare ajutor.

Seara placuta!
  • pongo

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ce parere aveti de modelul Opel Corsa D 1.3 CDTI Selection ecoFLEX din 2012 ? Am gasit una cu 150 de mii la bord la 4300 de euro. Sa fie ,,smenuita,, ?
  • danikon

  • Mesaje scrise: 432
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 z13tdj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2009

  • Mesaj Privat
nu este smenuita este foarte alergata.mai cauta la 4300 gasesti corsa cu km pina in 120.000
  • pongo

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Da, sau se mai poate trage de pret dar as vrea o parere despre ce e bun si ce nu-i bun la motorizarea de 1,3 motorina. Am avut o astra g, de 1,7 D, am facut aproape 300 de mii cu ea, acum am o astra h cu care am 220 de mii si corsa o iau pt sotie.
Multumesc pentru sfaturi
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu iti recomand acest motor, are atatea bube de iti trece repede. Singurul lucru bun ar fi consumul daca motorul mai este in mintile lui, dar oare mai este ?
  • ambivalent

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Ca proprietar de corsa D (1.3 DTI) 75CP luata de noua in 2008 din reprezentanta opel cu 58.000 km facuti in 8 ani, nu pot sa ma plang ca au cazut foarte multe: bielete antiruliu, o rezistenta la aeroterma pentru primele 3 trepte, si pus piele pe volan fiindca e dintr un material facut de toata jena si se dezintegra in mainile mele in special vara cand iti mai transpira mainile.. in rest consumabilele de an/revizie si un bec de faza scurta. DAR la 5.000 euro cat ai spus ca ai, ti-as recomada masina pe care o regret ca nu am cumparat-o in locul corsei si anume peugeot 208 : arata mai bine,e mai lata si stai mai bine in ea. Cred ca gasesti daca o sa cauti pana in 100.000 km la banii astia.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR