Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Merlucio a scris:Am incercat si rompetrol efix 98 si nu prea am simtit diferenta cu petrom 95. Deci in concluzie voi folosi Petrom 95 , dar doar de la statiile Petrom si nu de la parteneri. Bafta !


eu le am incercat pe toate, iar daca vreau benzina buna folosesc efix 95, maxxmotion si mol de 95 doar la nevoie.
cu petrom 95 standard motorul nu are aceeasi putere, iar consumul este marit fata de cele preferate mai sus.
mergeti turat la o anumita perioada pe o distanta de cativa km.
Skip ads

  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Salutare,
cred ca motoarele tind sa se "invete" cu un anumit tip de benzina cu care functioneaza in parametrii optimi. Corsa mea a venit din Austria in 12.2012 si eu am cumparat-o in 03.2014. La inceput am alimentat ecto98 de la LukOIL Buziasului,(2x) de care n-am apucat sa-mi formez o opinie, mai apoi Petrom Torontalului 95(2x plin) mi se pare normala, si tot de-acolo(m-a mancat si pe mine promotia) am facut un plin cu rahat lichid, AKA Top 99+.Moartea caprioarei: canci zvac, adio depasiri, tarait continuu.. mai slaba ca 95.
Cea mai buna benzina am pus-o la OMV Aries langa Profi, MAXX Motion 100, si am ramas la asta. Masina pur si simplu zburda, prima oara cand am alimentat de acolo nici nu stiu cum am ajuns de la Lido la AEM la 90km/h. Motorul nici nu se aude de la 2m, acceleratia raspunde excelent..cu toate ca e mai scumpa un pic, merita cu siguranta. La inceput ziceam ca motoarele se "invata" cu un tip de benzina, eu am facut legatura asta intre provenienta masinii si provenienta benzinei, un baiat de la pompa spunea ca MM100 vine din Austria, deci de-aici probabil "invatatu'". Daca nu-i asa, oricum OMV MM100 e de 10++.
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Ce parere aveti de benzina de la Lukoil? Vad ca multi zic ca ar fi proasta dar nu prezinta argumente valabile. Pana la urma toata benzina e verificata sa respecte anumite cerinte de calitate.
A facut cineva un test, sa faca un plin cu benzina de la Lukoil si apoi un plin de la OMW/Rompetrol ca sa ne spuna daca a sesizat vreo diferenta?
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Va salut. De obicei bag benzina aditivata de la rompetrol Si pana acum nu am avut probleme. Evit Sa bag benzina de la no name-uri. Am observat ca la benzina buna masina trage mai bine si relantiul nu oscileaza .
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
alex2014 a scris:Ce parere aveti de benzina de la Lukoil? Vad ca multi zic ca ar fi proasta dar nu prezinta argumente valabile. Pana la urma toata benzina e verificata sa respecte anumite cerinte de calitate.
A facut cineva un test, sa faca un plin cu benzina de la Lukoil si apoi un plin de la OMW/Rompetrol ca sa ne spuna daca a sesizat vreo diferenta?
eu de ani buni bag de la ei, in general sortimentul cel mai iefyin, doar la promotii bag urmatorul sortiment.NU am avut probleme si nici nu am simtit diferente fata de alte firme.
In ultimii doi ani ajut benzina cu Metabond.
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salutare. Eu am alimentat cu benzina numai 95 din mai multe statii ( dar peco mari nu parteneri sau mai stiu eu ce statii mici no -name-uri ) si nu am avut niciodata probleme . Singura diferenta pe care o simt este cand ies din tara , si alimentez din germania sau austria ,parca masina e ceva mai vioaie si consuma mai putin .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR