Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • hrencsart

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira Tourer 2013 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2012

  • Mesaj Privat
De curand am tot auzit de amortizoarele MAGNUM TECHNOLOGY (cica made in germany)care sunt destul de ieftine in comparatie cu SACHS pe fata la zafira care costa 240 ron astea costa cam 133. Oare or fi bune sau nu ca la detalii tehnice sunt identice sau se plateste numa firma.
Am mai gasit si numeroase piese auto fabricate de firma TOPRAN de care nu stiu nimic dar poate ma ajutati voi cu cateva sfaturi sau patanii, piese care de asemenea sunt foarte ieftine fata de alte marci gen BOSCH sau altele(de ex. am gasit radiator racire pt opel vectra la 139 ron).
Astept discutii gandite cu capul pe tema asta . Cool


Ultima modificare facuta de hrencsart la Lun 23 Sep, 2013 7:38 pm
Skip ads

  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
magnum e made in japan. eu am pe spate pe ulei pus de 3 luni
  • hrencsart

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira Tourer 2013 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Eu am comandat pentru un BMW 318 IS amortizoare MAGNUM pe fata si pe spate (deci 4) si pe cutie scria made in Germany.Individul inca nu le-a montat si rulat vre-o 3 ani macar ca sa imi pot face o parere corecta cred...dar cred ca ar trebuii sa fie ok si astea.Daca aveti piese de acestea (mai lowcost sa le spunem fara sa suparam pe cineva) astept sa va spuneti parerea despre cat de bune sau nasoale sunt pentru masinile voastre ca sa stim daca merita cumparate sau evitate.
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
magnum e sub brendul KYB pe care toata lume le lauda. poate ai auzit. greu de crezut ca is germany da r in fine. intra pe net si aflii sigur.
Skip ads

  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
bielete directie topran foarte proaste fupa 1 an au inceput sa scârție grav si tare de sebuita lumea la mine cand luam de volan. dupa 6 luni nu se mai auzea asa tare dar se simte ca si.au facut joc.. Topran- F.proaste !
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Aceeasi parere o am de amortizoarele KYB-slabute, sau poate am fost eu unul ghinionist , unul de spate mi a picat dupa 4000 km si 6 luni de fc, e clar ca asta a fost defect de fabricatie. . Norocul meu este ca le pot schimba pe garantie ..
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
topran am mai luat mai ales mansoane de cauciuc la planetare si sunt relativ slabute intradevar nu ai tinut prea mult...
de amortizoare nu am ce sa spun ca nu stiu. Eu am luat amortizoare Sachs si cele de pe spate au tinut 1an si 10 luni si le-am schimbat pe garantie ca unul cedase.
  • ciobanualexandru20

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2012

  • Mesaj Privat
PARERI despre bielete directie rts ?careva
Skip ads

  • RTI 82

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Amortizoare Magnum,toate 4, inca mai tin dupa 70000 km si bielete Mog
  • KBA

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
arcuri magnum , schimbate ACU 20.000 km. se comporta bine deocamdata, nu am ce le reprosa
  • VALIUM_303

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Deci, Topran in general sunt "bombe"! Orice produs sub marca Topran are o calitate foarte slaba, sunt destinate samsarilor auto, celor care se ocupa cu comercializarea masinilor SH, ati prins ideea?
Acum, despre Magnum, in general stau destul de bine la raportul calitate-pretz! Eu am pe masina toate arcurile Magnum. Au 3 ani jumatate si desi circul pe drumurile din Bucuresti sunt la fel ca in prima zi! Amortizoarele sunt Bilstein pe fata si KYB pe spate, Ca pretz au costat de 2 ori (daca nu mai mult, nu mai retin exact) mai mult arcurile ca amortizoarele! Sunt stock nu sport! Toate le-am schimbat in aceeasi zi, in vara asta fac 4 ani!
Stiu ce spun! Magnum, nu Topran!
  • manghel

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Amortizoare Magnum pe spate la astra g, dupa 6 luni am fost nevoit sa le schimb.
Skip ads

  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
In timp ce ma uitam pe forum am gasit topicul asta, stiu ca e vechi, dar daca tot e deschis postez si eu. L-am trimis pe tatal meu la piese auto anul trecut sa cumpere o electrovalva de avans pentru Y17DT pe original si n-aveau pe stoc si l-au pacalit cu unul marca Topran. Va spun sincer si fara sa exagerez a tinut maxim 70km dupa care a fost gata, masina facea mai urat decat cu cel pe care l-am dat jos, diferenta era ca ala era original si avea 300.000 km.
  • eldin

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Desi pe ambalaje apare ca fabricație
Germania, Magnum Technology este producator polonez. Un compromis pret calitate. Folosesc de ceva timp, pe un Astra H, amortizoare de la acest producator si sunt OK
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Am folosit și eu la bãtrâna Astra G tot Magnun, dar pe spate, iar spre surprinderea mea si-au facut treaba cam 2 sau 3 ani fãrã probleme, asta însemnând cam 40.000 km.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR