Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • @di

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Toate 4 costa in jur de 1 milion noi (25 ron/buc) ! La toate magazinele de piese auto import !
Skip ads

  • pustiul

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 1993 1.5 diesel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2009

  • Mesaj Privat
salut, pe unde gasesc si eu aceste suruburi si piulite ? la magazin sunt 100 ron setul de 50 buc. ! ms
  • godsmack87

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salutare,
Chiar daca ultimul mesaj din acest topic are un an si ceva vechime, postez aici pentru cei ce, poate cauta informatii referitoare la ornamentele de pe aripile Corselor. Ornamentele se gasesc de cumparat la magazinele de piese auto import. Eu am cumparat un astfel de ornament de la AutoA - 35 RON, mi l-au adus la comanda (www.autoa.ro - nu vreau sa fac reclama, dar chiar sunt profi oamenii si au piese bune la preturi acceptabile).
ATENTIE: ornamentele noi, nu au in pachet si acele suruburi de prindere, cu cap dreprunghiular, aplatizat. De gasit, parerea mea, se gasesc greu. Eu am cautat pe la cateva magazine de specialitate, prin targuri si nu am gasit. Presupun ca as fi gasit la reprezentanta, dar din pricina programului de la serviciu, nu am mai ajuns, asa ca am rezolvat cu acei "braduleti" de plastic (1 ron bucata - trebuie 6 bucati - o sa revin cu o poza), braduleti ce i-am taiat la capete astfel incat sa incapa pe elementele de prindere ale ornamentului. Dupa ce se monteaza acesti braduleti pe ornament, pozitionati ornamentul in locul sau si apasati cu putere in zonele unde exista braduletii, pana se aude un click. Asta ar trebui sa fie tot.
Sper sa fie de ajutor acest mesaj. Daca aveti nelamuriri, scrieti si va voi raspunde cat mai curand.
  • Cristi123

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1999 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare cum dau jos contraaripile?
Skip ads

  • godsmack87

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salut Cristi123. Nu as putea sa-ti spun acum, pas cu pas, cum se face cu demontarea cotra aripilor, dar voi face azi dupamiaza niste poze, desenez pe ele ce si cum se face si-ti dau de veste mai pe seara, sau maine dimineata.
  • Cristi123

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1999 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Salut,godsmack87
am rezolvat cu contraaripile,
problema la mine este ca aripile de dinainte erau prinse in suburubi cu bormasina(nu de catre mine,asa am luat masina) si pe partea din fata,dreapta imi lipsesc toate suruburile si piulitele,nu stiti de unde pot cumpara astfel de suburubi sau pune niste poze cu "braduletii" de plastic,precizez ca sunt din CLuj-Napoca.Respecte.
  • godsmack87

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salut din nou,

Din pacate suruburi de genul celor de mai jos, nu am gasit nici eu (am inteles ca la reprezentantele Opel ar fi sanse, dar iti vand cu "kilogramul" si nu-s ieftine)
@di a scris:





Poze cu braduleti bag diseara cand ajung acasa (sunt la munci acum). Braduleti ar trebui sa gasesti la targ (imi amintesc ca am nimerit un targ ultima oara cand am fost in Cluj), sau la magazinele de piese auto. O sa vezi in poza cum arata original si cum arata dupa ce i-am decupat sa se potriveasca pe ornament la mine.

PS. Imi pare bine ca ai rezovat cu contraaripile.

Revin mai pe seara cu pozele

Numai bine
  • evilbyte

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Salut,

Nu stiu daca postez in locul bun deoarece exista mai multe discutii asa ca rog administratorii sa ma anunte daca trebuie sa mut intrebarea la o alta discutie.

Problema mea este urmatoarea: datorita unor probleme (un nene care mi-a julit bara spate pe dreapta dupa care a plecat din parcare fara macar sa isi ceara scuze) am vazut ca mai multe puncte de montare de la ornamentul aripii spate din dreapta a masinii mele (Opel Corsa C, 2001, Z10XE) sunt rupte.
In consecinta m-am decis sa le demontez (pe ambele parti) ca sa controlez daca nu sunt si altele rupte (am mai avut o tamponare asemanatoare dar atunci pe partea stanga) si sa controlez tabla de desubt (stiu ca sunt probleme cu rugina sub bandouri in general la majoritatea masinilor).
Dupa ce am scos clipsul (bradulet) de sus de la imbinarea cu bara si am desurubat toate suruburile din interiorul aripiilor, ornamentele ies usor numai ca am descoperit ca sunt cumva nituite (cred) cu ceva nit de plastic in josul aripii.
Intrebarea mea pentru cei care posibil au demontat asemenea ornamente daca acel "nit" este intradevar un nit de plastic sau este un bradulet (clips) din acela care are o tija in mijloc si se deschide ca o floare in interiorul gaurii? (Prima poza este "nitul", al doilea arata unde se gaseste nitul respectiv)


Am incercat sa il fortez, dar din cate vad exista riscul sa il rup sau sa stric ceva. Chiar daca nu inlocuiesc ornamentele (asta a fost intentia originala deoarece am gasit unele noi la un pret destul de bun) am nevoie sa demontez ornamentele ca am vazut rugina sub ele.
Multumesc mult.
  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut, nu stiu exact ce e acolo deoarece a mea e cu prag de plastic pe lateral si e diferita prinderea dar poate te ajut cu o imagine, dupa cod poti comanda altul de la magazinele de piese daca il strici 90262367

Spor la treaba!


  • evilbyte

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns. Intradevar clipsul ala arata exact asa (bradulet autoblocant). Din pacate nu l-am putut misca, iar din cauza fortarii am reusit sa ii rup capul asa ca l-am taiat si l-am scos asa inlocuindu-l cu altul (mi se pare o solutie greoaie asa ca am folosit alta tot atat de buna, dar mai usor de demontat).
Te rog, spune-mi de unde ai scos diagrama cu piesele si montajul deoarece in TIS-ul pe care il am nu am reusit sa gasesc (si nici pe InterWebs) nimic utilizabil (am gasit diagrama dar cu putine detalii). Multumesc anticipat.

P. S. In urmatoarele zile dupa ce rezolv problema cu rugina pe ambele parti voi incerca sa incropesc un mic tutorial simplu cu poze despre montarea/demontarea ornamentele spate (precum si cu rezolvarea problemeior cu rugina la baza aripii) astfel incat daca este nevoie sa existe o descriere mai amanuntita.

O zi buna!
  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu folosesc site-ul acesta pentru piese si coduri http://www.partsbase.org/.
Te asteptam cu tutorialul acela, va fi foarte folositor tuturor.
  • Luciaan

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Salut colegi corsari!
Imi poate spune si mie cineva pas cu pas cum dau ornamentele de la aripi jos ? Vreau sa nle vopsesc ca s-a coscovit vopseaua.
Ca sa ajung la piulite trebuie sa dau aparatoarea de noroi jos ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR