Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Asta se intimpla de citeva luni incoace.Am mai studiat si se zice ca e vorba de vre-un senzor la o portiera .Era instalat sistemul de vechiul proprietar.Eu o am de 6 ani , dar pina acum nu am avut probleme cu alarma centralizata.
Decit sa o repar, cred ca mai bine montez alta.
Skip ads

  • cornel2cornel

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Pai daca e vreo problema legata de senzori sau yale portiera cred ca degeaba pui o alta alarma.
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
PALLL, ai scos/verificat mufele din unitate? Mufele din actuatoare? Si eu am avut la Vectra o problema de genul (inchideam si se deschidea singura) si dupa ce am curatat toate mufele si-a revenit. Plus scos borna bateriei jumatate de ora.
Eu zic ca mai bine o verifici pe asta si daca nu se rezolva prin curatare atunci sa schimbi.
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Nu am umblat la unitate (scos/verificat mufele din unitate)e o idee buna ,o sa le dau cu spray de contacte.(Mufele din ...."actuatoare"....nu am inteles ce este.)
Bornele de la acumulator le-am scos , dar degeaba.
Skip ads

  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Mufele din "motorasele" din usi, care iti ridica tumburusul ala de pe usa si ghideaza tijele pt inchidere/deschidere.
La unii am vazut ca vin firele direct lipite, la unii cu mufe. Eu am avut mufe si erau putin oxidate ca prin usa e umezeala.
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
cornel2cornel a scris:@pall, sa inteleg ca ai inchidere centralizata montata after market. Eu pateam la o masina urm. chestie. Cand treceam printr-o anumita zona de la Trei Sarmale mi se incuia sau descuia masina in mers. Cred ca era o interferenta in zona coroborat cu calitatea indoielnica a centralizatei.

Am ajuns la aceeasi concluzie.Am parcat masina in diferite zone, pe o perioada mare de timp si nu s-a mai deschis.Deci , se deschide numai intr-un anumit loc.
Ce este de facut ?
  • cornel2cornel

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@pall ...La alarma ta, daca deschizi din telecomanda dar nu deschizi nici o portiera se incuie singura dupa 30 de secunde? Stiu ca si alarmele se pot programa sa aiba anumite functii.
Ca si recomandare....o alta alarma.....poate o Carub cu cheie briceag.
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Nu se inchide singura.Doar daca actionez eu din telecomanda.
Probabil mai este cineva cu o telecomanda care interfereaza cu sistemul masinii mele.Daca tot o deschide din greseala, cum de nu se intimla sa o si inchida...tot din greseala...?
Cred ca se poate schimba gama de frecventa la masina mea.
Mai meditez.
Skip ads

  • cornel2cornel

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Orice alarma are si un fir care se leaga la senzorii de portiera care-ti aprinde plafoniera cand o usa, capota sau portbagajul e deschis. Cu masina inchisa si armata peste noapte, in caz ca se dezactiveaza alarma accidental sau chiar din telecomanda ta si nu deschizi portiera 30 de sec. ar trebui sa se armeze inapoi singura. Daca in timpul asta de 30 de sec. deschizi si inchizi o usa nu se mai armeaza automat si ramane masina descuiata.
Daca tu o inchizi si in secunda 2 se deschide inseamna ca ai o problema la fire sau actuatoare. In general la portierele din spate si rezervor apar problemele astea.
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
"Cu masina inchisa si armata peste noapte, in caz ca se dezactiveaza alarma accidental sau chiar din telecomanda ta si nu deschizi portiera 30 de sec. ar trebui sa se armeze inapoi singura. Daca in timpul asta de 30 de sec. deschizi si inchizi o usa nu se mai armeaza automat si ramane masina descuiata. "

La mine nu a fost niciodata vorba de activarea sau dezactivarea automata (30 sec.) a centralizatei.Pur si simplu doar din telecomanda.Am parcat masina 5 metri mai in spate si vad ca nu se mai deschide singura.
Inca este in probe Very Happy
  • Rekxi

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Buna, as avea si eu nevoie de un pic ajutor , am inchidere centralizata din cheie pe masina, si as dori sa pun cu telecomanda, am cumaparat un alt modul cu telecomanda , dar can d am vrut sa schimb, ceea de pe masina cam difera de asta, cineva nu mi-ar putea explica cum sa le le? SAu care fir ce este ? multumesc
  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
@ Rekxi. Ce masina aveti?
Skip ads

  • Rekxi

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2015

  • Mesaj Privat
opel astra f caravan, 1.6, , 75 cai, din 92
  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu trebuie sa schimbati modulul de pe masina,va legati cu modulul nou la modulul masini. Puneti o poza cu schema electrica a modulului nou pentru a primi mai multe sfaturi. PS. cautati pe forum la ""vectra A inchidere centralizata"", chiar eu am explicat cum se face. Bafta.
  • Rekxi

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2015

  • Mesaj Privat
schema iar daca leg alb cu maro alb si alb negru cu maro rosu parca se inchide si deschide, dar din telecomanda nu face nimic, decat releul tik tik
  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Trebuie sincronizata telecomanda cu modulul. Verificati daca telecomanda are baterie apoi vedeti ca modulul nou are un butonas negru,tineti apasat pe el apoi apasati un buton de la telecomanda pana se aud niste bip-uri si ar trebui sa mearga.
  • Rekxi

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Din pacate nu gasesc ninci un buton pe modulul nou, Daca ating firele albe cu cele maro se inchide si se deschide, iar daca apas pe deschidere iarasi asa face, pe inchidere numai modulul face tak
  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Hadeti sa procedam pas cu pas dupa schema... firele portocaliu si portocaliu-negru, nu se leaga la nimic. firele galben si galben-negru, se leaga la masa.. firul alb modul nou la firul maro alb si firul alb-negru la firul maro -rosu (sau invers, vedeti care din ele comanda inchiderea sau deschiderea la apasarea butonului respectiv de pe telecomanda) . firul rosu la plus si firul negru la masa. Cele doua maro, care au cate-o dioda, se leaga la semnalizari, urmariti schema ca este simplu.Restul firelor sant optiuni mai complicate si sfatul meu este de-a fi facute cu mult profesionalism.
  • Rekxi

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Am inteles, dar observatia mea este, ca actuatorul din usa soferului nu se misca deloc, cred ca asta ar fi motivul ca se si deschide
  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Atunci se cam complica treaba, acel actuator este ,, seful,, daca acesta este defect restul sistemului nu functioneaza.Daca din cheie merge inchiderea, pentru ca acest lucru se face mecanic si motorasul trimite comanda la restul motoraselor si din telecomanda nu, sigur motoras defect, el are un limitator de cursa care dupa un anumit timp se cam duc. Se pot repara dar este complicat, mai sigur altul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR