Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • tase.razvan

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2014

  • Mesaj Privat
In urma unui incident , la Astra H a mea au sarit airbag-urile , respectiv cel de la volan sofer + cel de pasager si s-au strans pretensionarele(centurile mama)
Astazi am reusit sa inlocuiesc pretensionarele cu altele SH , cele vechi nu aveau si mufa pentru avertizare sonora, cele cu care le-am inlocuit au si acea mufa si am conectat-o si pe aceasta pe mufa generala de sub scaun, spre sa nu fie vreo problema.
Intrebare , are ceva daca deja le-am mufat deja?
Ce imi recomandati : inlocuirea calculatorului pentru airbag sau rescrierea acestuia?

Orice informatie, sfat pe care il detineti este bine venit.
Multumesc
Skip ads

  • AndrewBv

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Eu cred ca e ok daca il rescrii; daca iei altul cred ca ar trebui programat si nu stiu cat de mare afacere faci.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Inlocuire, nu te risca. A doua oara cica nu mai merge. Te risti sa faci proba pe viata ta ? ?
  • tase.razvan

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Se pare ca parerile sunt impartite, in cazul in care iau unul SH fara eroare aveti idee unde il pot configura in Bucuresti?Stima.
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Nu se poate configura decat daca este NOU.
Ai doua variante ...de sucess: 1. Cumperi unul exact cu acelasi part number, alpha code si variant coding, il pui pe masina, pui airbag-urile lipsa si drumuri bune. 2. Rescrii calculatorul existent la cineva care se pricepe (daca nu il rescrie bine, atunci exista o mica sansa sa nu mai declanseze a doua oara), de aceea subliniez sa faci operatiunea la CINE STIE nu la bagatori de seama sau incepatori !

CristianTM.
  • tase.razvan

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua , am putut sterge eroarea crash data cu tech2 iar sistemul airbag nu mai emite nici o eroare.

Multumesc tuturor pentru suportul acordat.
  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Am cautat un topic despre calculator airbag Astra H si am vazut ca acesta nu este inchis.Am o problema veeche cu calculatorul de la Opelul meu...este tot z16xep,am cumparat-o in 2007 si de la inceput am vazut martotul de airbag aprins dar smecherul care mi-a vandut-o a zis ca-i aprins din cauza ca niste nepriceputi au schimbat pozitia scaunului si s-a dat peste cap senzorul...bla..bla..si ca de fapt nu are nimic doar ca trebuie stearsa eroare...vrajeli..care la mine au prins..Sad Oricum a durat ceva timp sa-mi dau seama ca de fapt calculatorul airbag e suntat si e cam de forma acolo. Nu am avut nici o problema (accident sau ceva ...probabil conduc bine sau sunt doar norocos) dar acum masina o foloseste mai mult sotia si baiatul (eu mi-am luat un Golf 3 variant diesel f. ieftin (si economic) si l-am inmatriculat fara taxa in 2001 ca am dat statul in judecata.In iarna asta am reluat problema airbagului deoarece masina a fost lovita in parcare in Cluj (sotia era cu ea) si am ajuns la reparatie pe RCA-ul celui care m-a lovit. I-am zis celui care se ocupa de reparatie sa vada si de airbag si eu rezolv cu agentul de la firma de asigurari daca e suma rezonabila (RCA ul era ok fiind la Grupama).Surpriza mea nu a fost cand am aflat ca modulul airbag e suntat ci cand l-am studiat mai atent si am vazut pe el data de 20.07.05 si prima inmatriculare a masinii a fost in Germania in dec 2004 .Stiam ca masina a avut probleme in Germania si problema cu airbagul era nerezolvata dar nu m-am asteptat sa fie inlocuit calculatorul airbag original (si tot nerezolvata sa ramana problema). Acum sunt intr-o mare dilema deoarece nu stiu ce serie de modul airbag sa caut...daca aia au pus ceva doar sa fie acolo...Am gasit seria de modul airbag care e pe masina mea (BC 13 227 920 ) si inca la pret bun (100 lei) dar nu mai am incredere sa-l cumpar. Cei de la firma OPEL am inteles ca pot sa-ti comande modulul dupa seria caroseriei dar la un pret.........de cazi jos si sa-ti dea doar informatia nu prea agreeaza.Cum as pute altfel sa aflu seria corecta? Masina este din primele Astra H W0L0AHL4858027568 ;1598cc ;Z16XEP cu 10 airbaguri....Poate cineva ddintre membrii opel caare citesc asta are cineva una la fel si atunci mi-ar putea confirma seria modulului airbag.

Orice informatie sau sfat este binevenit. Multumesc.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Bag de seama ca esti usor de pacalit. vrei sa afli ce calculator e, banu jos. Sa vad ,,, prinde sau nu?
Skip ads

  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Smile)...Hmm pana in 2009 prindea mai usor (eram director...aveam banii mult mai multi si mai putin timp sa caut informatii ....sa zicem ca acum am TIMP mai mult...restul il deduci tu ...
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
GM 93184369 identity BC, no longer supplied, use GM 13227920 BC.

pe la inceputuri a fost 93181040 DU apoi 93182856 YQ apoi ce e sus.

dracu sa-i ia.
  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
GM 13227920 BC scrie si pe al meu dar m-a iritat chestia cu 20/07/05 00 care banuiesc ca e data fabricatiei ..nu? ...ori masina e din 2004. Multumesc pentru ajutor. Oricum ar trebui sa citesc mai mult despre rahaturile astea de airbaguri..."meseriasii" astia de la mine din localitate si din imprejurimi Alba Iulia,Sibiu...sunt "afoni" gramada si preturile care le au in cap te sperie. Deci daca ai ceva recomanda-mi ca sa ma informez ca pe baza lor stiu cum e.Cum am zis...timp am mai mult..Smile.Mersi .
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Masina e din 2005, se vede cu ochiul liber din vin, maine iti zic si ziua daca vrei. Calculatorul de acum de airbag nu e cel cu care a venit masina.
Skip ads

  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Cred ca ai dreptate ca masina este din 2005 (adica sigur ai)...conform VIN-ului datele ar fi urmatoarele:

W0L0AHL4858027568

W0L:General Motors
0:Normal Vehicle
A:Astra Platform
H:2004 Platform Generation
L48:5 Door Hatchback
5:2005
8:Ellesmere Port (UK)
027568:SERIAL NUMBER

Asta inseamna ca data primei inmatriculari de pe Briful mic este gresita ....pe brif scrie 22.11.2004 si de fapt este 22.11.2005 (mentionez ca briful mic este cel din 2007 (cel cu care a venit masina si nu cel cu care a circulat in Germania). In acest caz este probabil ca modulul de airbag sa fie cel original si sa aiba data fabricatiei 20/07/05... Nu stiu cum se pun pozele aici asa ca am pus pe Flickr 2 poze

https://www.flickr.com/photo...@N02/16649110142/

https://www.flickr.com/photo...@N02/16649109962/
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
E produsa 28.10.2004 si trecuta ca 2005 in VIN. Asta e. Calculatorul de airbag NU e cel original, mai sunt 3 coduri intermediare pana ajunge la codul tau.
  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Deci ar fi codul GM 93181040 DU? Si se poate ca atunci in 2006- 2007 cand a avut probleme sa fi incercat sa fi incercat sa puna
GM 13227920 BC (pentru ca acela exista atunci) si sa nu fi fost in stare sa-l configureze bine?
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
cam asa ceva.
  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Am gasit toate datele (istoricul) Astra H hatchback Air Bag Control Unit si am sa-l postez pentru cei care se vor mai lovi de aceasta problema; Au fost 2 serii de unitati anterioare celei finale (a 3-a)
NLS- 93181040 (62 35 371) Production No. 13181977 DU
NLS- 93182856 (62 35 401) Production No. 13191825 YQ
NLS- 93184369 (62 35 438) Production No. 13227920 BC
Dupa cum am vazut al 3-lea (cel care-l am si eu) se foloseste dupa 5/2005 (sau din 5/2005)...Oricum pentru cei care au masini dupa aceasta data si au probleme cred ca pot cumpara Calculatoare airbag cu indicativele de la nr 3 de preferinta sa nu fi avut evenimente (crash data) si daca toate airbagurile sunt OK atunci sistemul e functional...cred. In cazul meu se pare ca trebuie cumparat unul nou (neinitializat) si apoi initializat pe masina.Unul vechi chiar daca nu a avut crash data si e ok nu va merge (fiind initializat deja cu altceva decat ce are masina).M-am documentat atat si am cautat sa impartasesc informatiile si la altii care vor avea probleme (poate limbajul nu a fost chiar cel mai tehnic) deoarece m-am saturat sa aud prostii de la asa zisi meseriasi.Cel la care este masina mea la reparat este convins de faptul ca problema nu se poate rezolva altfel decat daca comand calculatorul la firma Opel din Germania comunicandu-le VIN-ul de la caroserie (lucru care m-ar costa enorm banuiesc si ei mi-ar trimite un BC 13227920 nou ...pe care cred ca l-am gasit deja la aprox 65E.
Am sa urmaresc in continuare topicurile cu airbag pana am sa-mi dau seama si ce reprezinta seria ( credeam ca literele reprezinta tipul caroseriei...de genul BC=hatchback 5 door dar din cele 3 exenple se pare ca nu e asa...
O seara buna.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Nu cred ca trebuie nou.
  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Daca constructorul opel nu a schimbat unitatea centrala (ECU) din 2004 pana dupa 5/2005 si datele (setarile) au ramas la fel la initializare probabil nu trebuie unul nou...asta nu stiu daca au fost mai multe generatii in asa scurt timp.Ideal ar fi sa gasesc undeva mai aproape de mine un calculator airbag (BC 13227920) bun pana la 150 lei si sa-l probez...daca-i bun sa-l cumpar...daca nu..nu.
Cu unul nou si initializat corect probabil e mai sigur.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR