Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • NWA
  • OP
  • 1 mesaje
  • din 10 Mai 2013
  • Astra 2007 Z17DTL
  • Bucuresti
  • NWA

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salut,

Am intentionat sa caut un raspuns inainte de a posta, dar cele 4800 postari rezultate din cautare m-au cam descurajat...

Pe scurt - cica trebuie sa imi schimb clapeta de acceleratie (Opel Astra G, 1.7 CDTI, Z17DTL, 2007).

Un mic istoric al problemelor:
- anul trecut in primavara mi s-a aprins martorul "check engine" (se stingea doar la perioade indelungate de turatie mare)
- la citirea cu testerul a rezultat - EGR infundat
- am curatat EGR-ul, nu am mai avut probleme ulterior
- acum cateva saptamani martorul s-a aprins iar (si a ramas aprins, spre deosebire de data trecuta)
- citirea cu testerul a rezultat - (reproducere aproximativa) tensiune mica clapeta acceleratie => atat de la reprezentanta cat si de la un alt service mi-au zis ca nu am alta optiune decat sa o schimb

Am ales sa mentionez si problemele avute cu EGR-ul pentru ca, inainte sa imi curete bornele computerului de bord, apareau 2 erori - cea despre clapeta si inca una, EGR nefunctional. Insa dupa cateva interventii de mentenanta asupra bornelor computerului (erau cam murdare, inteleg), a ramas doar eroarea despre clapeta.

Problema apare in momentul in care ma costa aproximativ 1700-1800 lei o clapeta noua + manopera Sad (si nici macar piesa originala GM, aia e 2000+).

Are cineva vreo idee...? Mi s-a sugerat sa caut la dezmembrari, o clapeta ajungand la maxim 400 lei... dar... stau in dubii. Pe langa ca nu ma pricep atat de bine incat sa pot emite vreo parere despre ce piesa as gasi la dezmembrari, nici nu vreau sa mai tin masina 1 an si apoi s-o dau la rabla... am intentia s-o mai tin atat cat m-o duce unde am nevoie.

Orice sugestie sau recomandare e binevenita - daca mai stiti probleme de genul, cum s-au rezolvat, etc.
Macar sa fac o investitie atat de mare cu sufletul "mai" impacat Smile

Merci frumos.
  • insignia

  • Mesaje scrise: 724
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Poti lua din dezmembrari
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Recomand una din dezmembrari . Nu pica prea des , deci ai sanse sa te tina.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR