Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Shellshock a scris:Opel insignia nu este in clasa cu Audi A6 sau jaguar Xj. Jaguarul este sub segmentul premium nemtesc mercedes audi bmw. Daca ai cunostinte roaga-i sa te lase. Este intr-adevar alta imagine pt ca sunt mai rare, dar pt Romania....
Eu ma refeream la RS4 pt ca colegul de mai sus compara audi a4 simplu cu echiparea cea mai sport de pe Insignia cea ce nu este corect.
Insignia dupa cum zice si topicu se compara cu marci precum Skoda, Vw, Renault, Ford,Seat etc
Cum sa compari cu Audi,Mercedes,Jaguar...mi se pare fanaticism din partea carora le compara. Da A4 este inchesuit ca si un Mercedes C classe..dar se compara?
Btw Passat car of the year 2015

in ultimii 10 ani world car of the year:golf, Up, Nissan leaf,vw polo, vw golf iar,mazda 2,bmw 3 series , audi a6
Niciun model Opel, da stiu probabil tot globul este dobitoc comform userilor de aici de pe forum.


Shelllook, totul tine de gusturi si experienta de viata in alegerea unei masini, ma bucur ca mi-am cumparat masina pe care am dorit-o si simt ca ma reprezinta, dar pe care mi-o si permit ! Pentru mine masina este mai mult decat deplasarea de la punctul A la B. Consider ca ScodaOctavia sau superb sau audi A4 sau mercedes c class ca nu se incadreaza in cerintele si exigentele mele .
Te anunt ca insignia este masina anului 2008-2009 si este pionier cu mai multe optiuni spre exemplu scaunele au fost considerate cele mai ergonomice din piata auto obtinand mai multe premii internationale. Din 2008 Opel Insignia nu are un succesor inca dar cand va veni momentul fii sigur ca va umbrii multe marci cu experienta.
Parerea mea despre aspectul noului Passat o stii.....este o masina banala, plictisitoare pe gustul maselor ....
Skip ads

  • Shellshock

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Da Opel insignia a fost masina anului in Europa in 2009 ai dreptate.Eu doar exemplele le-am pus pt car of the year worldwide.
Nu zic ca nu este o masina ok sincer chiar nu spun asta. Totusi am facut test drive cu ea ce naiba?! mai face cineva test drive cu o masina care nu ii place sau are ceva impotriva? Dar este o masina care din punctul meu de vedere si al multora trebuie, ca sa concureze cu Superb 3 sau Passat sau Ford Mondeo, trebuie sa vina cu generatia noua. Se simte, eu am simtit cand am facut test drive'urile.
By the way, interiorul Opel Insignia imi place muult mai mult ca cel din Ford Mondeo 2015 !
Si da, nu stiu cum dar din punct de vedere al segmentului Octavia nu se poate compara cu Insignia. Doar Superb se poate. Mie octavia mi se pare ca e in segmentul compactelor,asadar cu opel astra se compara.
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Lasa frate, ca revin la construit Vectra, si nu mai e nimeni suparat pe insignia. Or sa faca astia Vectra D si o sa fie super Smile). Si atunci vorbim si de un nume cu rezonante istorice Wink Very Happy
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Dintre cele doua masini am mers/merg doar cu octavia 2 fl si pot spune un singur lucru: scaunele sunt foarte proaste. Cand urc de pe skoda pe scaunele de pe astra parca m-am asezat de pe scaun d-ala din lemn pentru curte pe fotolii din piele. In rest, fata de a mea, directie mai usoara la viteza mica, ceea ce mie nu-mi place, imi place sa primesc feedback, dar la peste 60 km/h se intareste si devine mult mai precisa, suspensii bune, silentioasa. Totusi, daca ar fi sa aleg, as alege insignia. Imi place mult cum arata si sunt sigur ca e mult mai confortabila.
Skip ads

  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Madalin ai alege in continuare Insignia ? Un model care are 7 ani vechime ?
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Da. Prefer o masina buna, care sa-mi placa si vechie, decat una noua si proasta.
  • Shellshock

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Declaratii copilaresti de genul...sunt bine venite. Toate masinile noi sunt proaste..mai bine poluam cu cele vechi
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Madalin1796 a scris:Da. Prefer o masina buna, care sa-mi placa si vechie, decat una noua si proasta.

Sincer insignia arata inca bine chiar daca este la pensie. Very Happy
Shell ...este parerea omului Surprised ...pe principiul poluarii am ajuns sa platim zeci, sute de milioane la o imatriculare de masina la hotii astia care guverneaza. Habar nu ai unde se duc banii astia ...Asigurari de zeci de milioane pentru tineri, se pleaca de la premiza ca toti sunt infractori si trebuie sa-i futa ...chiar crezi ca este corecta democratia asta ? Ne-au spalat creerii cu minciuni de genul incalzirii globale ! Cu un deget iti arata sperietoarea si cu mana cealalta te buzunareste ! Evil or Very Mad
Skip ads

  • Phantom

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Shellshock a scris:Declaratii copilaresti de genul...sunt bine venite. Toate masinile noi sunt proaste..mai bine poluam cu cele vechi


Tu te gandesti doar la poluarea produsa de arderea de combustibil. Dar ce ar fi ca toti sa ne luam masini noi din 5 in 5 ani. Cate furnale ar trebuie sa mearga ptr asta? Mai bine oamenii ar investi in masinile lor vechi sa le faca sa nu mai polueze si nu sa isi ia ultima fita de masina(sigur nu se gandeste la pinguini si ursi polari doar la cat de bine o sa ii stea dorsalul in scaunul electric cu suport lombar, asculta muzica la 7.1, se uita la navigatie si ii bate briza "bizonica").
  • Shellshock

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Ce bine ca nu e multa lume care gandeste ca tine, altfel in Romania ar fi ramas prea multe dacii 1310 cu poluare maxima...
Luati oameni buni masina noua odata la 4 ani si automat o sa traim intr-o lume mai buna. Make the world a better place
Da si multe fitze gen senzor de coliziune sunt bune pt reducerea de accidente etc. Navigatia este buna ca sa stii cum sa ajungi la o destinatie pe care nu o stii...mai invata si tu ideea acestor inventii pe care tu le numesti fitze
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Shellshock a scris:Declaratii copilaresti de genul...sunt bine venite. Toate masinile noi sunt proaste..mai bine poluam cu cele vechi


N-am zis ca toate masinile noi sunt proaste, ci ca octavia 2 fl, dupa parerea mea, la unele categorii, nu este peste o masina cu 12 mai veche.
Si daca tot te intereseaza atat de mult mediul, de ce nu-ti iei un prius? Sau o electrica de minim 20k euro cu autonomie de 200 km.
  • Shellshock

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Doar un singur om nu poate schimba planeta. Am nevoie de ajutorul vostru
Oricum un pas am facut odata la 4 ani, din Eu4 am trecut la EU5 si acum la EU6
Skip ads

  • Phantom

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Shellshock a scris:Ce bine ca nu e multa lume care gandeste ca tine, altfel in Romania ar fi ramas prea multe dacii 1310 cu poluare maxima...
Luati oameni buni masina noua odata la 4 ani si automat o sa traim intr-o lume mai buna. Make the world a better place
Da si multe fitze gen senzor de coliziune sunt bune pt reducerea de accidente etc. Navigatia este buna ca sa stii cum sa ajungi la o destinatie pe care nu o stii...mai invata si tu ideea acestor inventii pe care tu le numesti fitze


Mai bine ai invata sa conduci decat sa folosesti senzori de coliziune, sau mai bine mergi regulamentar. In viitor o sa apara si pe strazile noastre masini care se conduc singure, tare mandru o sa fii de tine ca si sofer, dar am uitat iti pasa de viitorul tau si al pinguinilor.
Vrei sa faci o schimbare, mergi cu bicicleta.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
mai terminati ma i cu poluarea asta...puneti taxe de mediu acolo unde se polueaza cu adevarat in combinate industriale in industriile poluante da NU ACCEPTATI sa va futa orice ministru cu taxe si norme de neimaginat pentru un om normal. (o masina cu euro 2 costa 2000 euro si taxa este 3500 euro) asta este furt generalizat ! Nu toti fura in tara asta sa-si permita euro 6 bai ciumpalacilor ! (ma refer la conducatorii politici )

Pana sa rezolvam eu, tu, familia mea problema mediului (cel mult cand ma cac si trag apa poluez natura) hai sa vedem ca alti oameni nu apuca sa-si vada copii cum cresc , ca migreaza din tara...traiesc singuri si sunt lipsiti de iubire - asta este o problema hotilor nu cat polueaza masina mea cu cilindree cat o sticla de cola ! Ma pis pe poluarea voastra - traiesc 50-60 ani ca sa va platesc taxe impozite si taxe de drum (pe care-i furati voi si rudele voastre) nenorocitilor ?!


Ultima modificare facuta de hog33 la Joi 05 Mar, 2015 7:35 pm, modificat de 3 ori in total
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Hog, inteleg la ce te referi dar limbajul nu e unul adecvat.............dpmdv.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Am pus accent pe cateva cuvinte din popor ....sa se lipeasca !
  • Shellshock

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Phantom clasicul omului fara minte...cand ai copii sa ii duci tu cu bicicleta...si cred ca stiu mult mai bine sa conduc si sa protejez masina pt 4 ani mai bine ca tine ca tot iti place sa ataci la persoana cand cineva isi spune o parere despre niste "gadgeturi"
Din cauza oamenilor ca tine si al creierului tau care nu trece de varsta de 18 ani, Romania este in halul asta. Singurul lucru care nu evolueaza la persoane este atacul la persoana cand te simti frustrat.
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Trebuie sa te gandesti ca nici prea multa tehnologie nu e buna. Daca masina ta va fi autonoma, unde va mai fi placerea de a conduce?
  • Shellshock

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Corect, mie cumva imi e frica la cata tehnologie este...daca pica computerul ceva, nasol. Ma uit si cu frana de mana acuma cu buton si auto..daca pica si o ia masina la vale in parcare..am niste ganduri ciudate in cap dar sper sa ramana doar acolo Very Happy
Oricum las masina cumva si in viteza dar totusi Very Happy
  • Dragos_M

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
De curiozitate azi am fost si am facut un test drive cu un Insignia! 100km Smile)

Motorizare: nu pot sa compar ca eu am 1.4MPI si 80cp pe Octavia si am condus 1.9CDTI de ~150cp daca nu gresesc

Confort: Masina este mai mare, mai mult spatiu pentru pasagerii din spate dar scaunele din fata din Octavia sunt mai confortabile. Calitatea plasticelor la Insignia este mai precara, volanul si butoanele dau o senzatie de "reducere drastica de costuri" unele dau senzatia ca intr-un1 an o sa cada. La denivelari o Insignia cu ~1400km are mai multi "greierasi" fata de Octavia cu 3 ani si 50.000km Suspensia spate este zgomotoasa la Insignia.
Porbagaj: Este la fel dar accesul este mai limitat la sedan
CV: Este mai precisa la Insignia dar in R intra mai greu
Directi: La Insignia volanul este prea mult asistat electric.
Frane: Sensibil egale. Insignia are in plus ESP si EBD
Stabilitate: La Insignia este mai buna
Vizibilitate: Sensibil egala
La viteze mari zgomot care intra in masina este mai mare la Insignia

Principala problema este Investitie/devalorizare in timp la 2 masini cu preturi sensibil egale si echipari sensibil egale
EX:
O Ocavia cu 100.000km dupa 3 ani inca o vinzi cu 10.000euro
O Insignia cu 100.000km dupa 3 ani o vinzi cu 2-3.000euro mai putin fata de o Octavia
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR