Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Phantom

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Shellshock tu esti omul fara cap, spalat pe creier de capitalism. Ce ar fi ca 7 miliarde de oameni sa cumpere masini la fiecare 4 ani? Dar lasa-ma pe mine cu frustarile mele si fugi la banca sa mai faci un credit, o sa apara in curand euro 7.
Skip ads

  • Shellshock

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Eu nu fac niciodata credit. Dupa cum am zis esti genul de om care judeca un alt om fara sa il cunoasca. Get a doctor man, te trimit la doctorul meu personal, nu vei plati nimic
  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Shellshock.

In privinta poluarii nu sunt in totalitate de acord cu tine. Cred ca toti ar trebui sa facem tot posibilul sa poluam cat mai putin. Ar fi frumos sa ne putem cumpara toti masini euro 6 sau 5 macar...dar venitul mediu din Romania nu ne permite sa facem asta si pentru ca avem nevoie de masina ( ex: pentru a transporta copiii - cum ai scris ) vom cumpara o masina care va polua mai mult...

O zi faina
  • Shellshock

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Asta este adevarat. Asta este realitatea din RO.
Skip ads

  • STReight

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Mures
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Dragos_M a scris:
O Insignia cu 100.000km dupa 3 ani o vinzi cu 2-3.000euro mai putin fata de o Octavia

Cine ti-a dat informatia asta.Este total gresita.
Inainte sa imi cumpar Insignia , m-am urcat si in octavia ,dar interiorul m-a dezamagit foarte tare.Nu poate fi comparat cu interiorul Insigniei.A mea este de 4 ani si nu a cazut nici un plastic.
In plus cred ca scaunele nu prea pot fi comparate (Insignia fiind laudata pentru confort).
Nu am vrut sa te contrazic. Aceasta este strict parerea mea!
  • Shellshock

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Da si eu sunt cumva de acord ca Insignia este in clasa cu superb si nu octavia
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Dragos_M a scris:De curiozitate azi am fost si am facut un test drive cu un Insignia! 100km Smile)

Motorizare: nu pot sa compar ca eu am 1.4MPI si 80cp pe Octavia si am condus 1.9CDTI de ~150cp daca nu gresesc

Confort: Masina este mai mare, mai mult spatiu pentru pasagerii din spate dar scaunele din fata din Octavia sunt mai confortabile. Calitatea plasticelor la Insignia este mai precara, volanul si butoanele dau o senzatie de "reducere drastica de costuri" unele dau senzatia ca intr-un1 an o sa cada. La denivelari o Insignia cu ~1400km are mai multi "greierasi" fata de Octavia cu 3 ani si 50.000km Suspensia spate este zgomotoasa la Insignia.
Porbagaj: Este la fel dar accesul este mai limitat la sedan
CV: Este mai precisa la Insignia dar in R intra mai greu
Directi: La Insignia volanul este prea mult asistat electric.
Frane: Sensibil egale. Insignia are in plus ESP si EBD
Stabilitate: La Insignia este mai buna
Vizibilitate: Sensibil egala
La viteze mari zgomot care intra in masina este mai mare la Insignia

Principala problema este Investitie/devalorizare in timp la 2 masini cu preturi sensibil egale si echipari sensibil egale
EX:
O Ocavia cu 100.000km dupa 3 ani inca o vinzi cu 10.000euro
O Insignia cu 100.000km dupa 3 ani o vinzi cu 2-3.000euro mai putin fata de o Octavia


Nu poti compara o masina de test drive cu una cumpara de noua. Cea de test drive e de 10 ori mai chinuita decat cealalta. Gandeste-te ca fiecare vrea sa vada ce poate, fiecare vrea sa vada cum se simte suspensia la o groapa si, pe langa astea, romanul nu e nici genul caruia sa-i pese de lucrul altuia, nu-i pasa ca urmatorului sofer o sa-i scartaie suspensia in cap.
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Si eu sunt de acord cu shellshock, cel putin la cum arata masina si motorizarile disponibile, e peste octavia si se lupta cu superb. Defapt insignia dpmdv e masina dintre octavia si superb. Calitatea superbului + dimensiunile octaviei.
Skip ads

  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Premii Opel Insignia

1. Car of the Year, European COTY Internaþional 2009
2. DESIGNBEST 2009, AUTOBEST Internaþional 2009
3. Red dot design award, red dot Germania 2009
4. Family Car of the Year, New Car Magazine & Car Buyers Guide Irlanda 2009
5. Fleet Car of the Year, Der Firmenwagen Austria 2009
6. Auto der Vernunft, Super Illu/Guter Rat Germania 2009
7. Klaxon, Award Klaxon Rusia 2009
8. CROAUTO, Croatian Car of the Year Auto Klub Croaþia 2009
9. AutoVot , Automarket România 2009
10. Best Car, Auto Motor si Sport România 2009
11. Aurel Persu, (best aerodynamics) Auto Mondial România 2009
12. Executive Car of the Year, Topgear Marea Britanie 2008
13. Editor's Choice, Award Fleet World Marea Britanie 2008
14. Gelber Engel (1st place, sedan), ADAC Germania 2008

restul este tacere, astept premiile pentru noua Insignia !


Ultima modificare facuta de hog33 la Vin 06 Mar, 2015 1:16 pm
  • Dragos_M

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Madalin1796 a scris:
Dragos_M a scris:De curiozitate azi am fost si am facut un test drive cu un Insignia! 100km Smile)

Motorizare: nu pot sa compar ca eu am 1.4MPI si 80cp pe Octavia si am condus 1.9CDTI de ~150cp daca nu gresesc

Confort: Masina este mai mare, mai mult spatiu pentru pasagerii din spate dar scaunele din fata din Octavia sunt mai confortabile. Calitatea plasticelor la Insignia este mai precara, volanul si butoanele dau o senzatie de "reducere drastica de costuri" unele dau senzatia ca intr-un1 an o sa cada. La denivelari o Insignia cu ~1400km are mai multi "greierasi" fata de Octavia cu 3 ani si 50.000km Suspensia spate este zgomotoasa la Insignia.
Porbagaj: Este la fel dar accesul este mai limitat la sedan
CV: Este mai precisa la Insignia dar in R intra mai greu
Directi: La Insignia volanul este prea mult asistat electric.
Frane: Sensibil egale. Insignia are in plus ESP si EBD
Stabilitate: La Insignia este mai buna
Vizibilitate: Sensibil egala
La viteze mari zgomot care intra in masina este mai mare la Insignia

Principala problema este Investitie/devalorizare in timp la 2 masini cu preturi sensibil egale si echipari sensibil egale
EX:
O Ocavia cu 100.000km dupa 3 ani inca o vinzi cu 10.000euro
O Insignia cu 100.000km dupa 3 ani o vinzi cu 2-3.000euro mai putin fata de o Octavia


Nu poti compara o masina de test drive cu una cumpara de noua. Cea de test drive e de 10 ori mai chinuita decat cealalta. Gandeste-te ca fiecare vrea sa vada ce poate, fiecare vrea sa vada cum se simte suspensia la o groapa si, pe langa astea, romanul nu e nici genul caruia sa-i pese de lucrul altuia, nu-i pasa ca urmatorului sofer o sa-i scartaie suspensia in cap.


O masina care are pret de lista 28.000euro nu are voie sa aiba "greierasi" dupa doar 1400km! Indiferent de soferi!
  • Shellshock

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2014

  • Mesaj Privat
pai cand vine noua insignia? probabil la anul...deja anul acesta car of the year in EU a fost desemnat passatul
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
tocmai pentru ca Passatul a punctat deja, obliga opel sa vina cu ceva mai sus, o insignia mai buna. Lupta a inceput asteptam 2016 si tragem prima linie, dotari design, a doua linie este cea a fiabilitatii si a treia cea a vanzarilor ....
Skip ads

  • Shellshock

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Exact...cumva sunt obligati sa vina, dupa passat acuma si superb 3, ford mondeo, chiar trebuie
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Dragos_M a scris:Compania unde lucrez are flota compusa din Skoda Opel si Audi

Skoda= Octavia FL si 3 si Superb 2
Opel= Astra J si Insignia
Audi= Q3 si A4

Toata lumea se plange de Insignia si Octavia cu 1.2TSI

De ce se plange lumea, in cazul Insigniei?Despre ce motorizare si an de fabricatie este vorba la Insignia voastra?
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Bun. Am asteptat o Insignia Noua.... si surpriza... Smile nu este.
In schimb astept de la Opel o masina care sa fie comparabila cu asta:
http://www.skoda.ro/superb/...ivire_de_ansamblu
Have fun!
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Opel nu are nimic in liga superbului.
  • teo1985

  • Mesaje scrise: 280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Teoretic Insignia e in "liga" noului Superb. Din pacate dupa parerea mea se vede ca au trecut ceva ani de la lansarea insigniei (asta nu ia din meritele masinii care dupa mine si acum arata foarte bine) dar se simte nevoia de ceva noua care sa rivalizeze cu concurentii directi. Superb=Passat (la fel ca si generatiile trecute) cu un plus pe partea de finisaje din partea Superb-ului, asta cel putin din punctul meu de vedere!
  • mariust1

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Salutare.
Referitor la topic as impartasi si eu din experienta personala.
In ultimii trei ani am avut trei masini:
1. Octavia II facelift 2012 motor 2L diesel 140 cp cutie automata DSG
2. Passat CC 2012 motor 2L diesel 140 cp cutie automata DSG
3. Insignia 2012 motor 2L diesel 130 cp cutie automata

Am fost super multumit de octavia, mergea bine, incapatoare si consuma super putin gen maxim 5.5 litrii / 100 km. Asta pana am fost odata la Baile Felix de Craciun la un super hotel si mi-am dat seama ca am cea mai naspa masina, adica paream mult mai parlit decat ceilalti.
Atunci m-am hotart sa schimb masina si mi-am luat un Passat cc. Super masina, demaraje impresionante dar am constatat, dupa ce mi-a trecut euforia (dupa destul de mult timp, 1 an) ca nu prea aveam loc in el, in sensul ca desi portbagajul era de 550 l nu prea puteam sa bag carutul lui bebe si inca ceva (mentionez ca mai nou, am 2 copii dintre care unul e bebe).
Atunci m-am hotart ca trebuie sa imi iau iar o masina de familie. Calitate pret pe piata erau: Octavia, Insignia, Passat. Cam tot din 2012 m-am uitat.
Ca sa fie treaba buna, sa fie si sotia multumita ca nu stam cu bagajele in brate, m-am gandit ca ar fi bine sa imi iau break.
Octavia am mai avut si m-am cam plictisit. Noua octavia e destul de scumpa second. Passat break mi se pare ca arata ca un dric mortuar asa ca m-am oprit la Insignia. A trebuit sa o fac si pe asta, mai ales ca masina mi-a placut foarte mult ca si design.

Fata de passat si octavia se simte putin mai greoaie, cutia inferioara insa mi se pare ca trage aproape la fel de tare pe demaraje. Are putin lag dar daca te obisnuiesti cu masina poti scoate demaraje faine si nu te faci de ras, adica se vede clasa superioara. Diferenta este ca passatul si octavia aveau mod sport. Insignia mea nu are si mi-ar fi placut sa aiba.
Consumuri oras: octavia 9, passat 10,5; insignia 10,5
Consumuri afara: octavia 5,5, passat 6,5; insignia 6,3
De mentionat ca in oras merg linistit si afara merg cu 110 - 120 km/h in general si pe autostrada cu 130 - 140.


Concluzia mea ar fi ca fata de octavia II facelift merita Insignia. E mai frumoasa si mai eleganta. Te simti mai bine in ea. Daca esti disperat de bani si de consum atunci ia-ti octavia.
Modelul mai nou de octavia este destul de scump second. Fata e ok insa spatele mi se pare naspa. Prefer insignia care e mai ieftina si iti ofera multe satisfactii: arata bine chiar impresionanta, consuma decent, este incapatoare, este accesorizata.

De mentionat ca opiniile mele de mai sus se bazeaza strict pe masini second din 2012.

Daca vorbim de masini mai noi:

http://www.express.co.uk/li...Price-specs-power

Daca ar costa la fel, eu as alege Insignia. Mi se pare ca arata mai bine. La break nici n-are rost sa discutam, Insignia arata mult mai bine.
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
[quote="Madalin1796"]
Shellshock a scris:Declaratii copilaresti de genul...sunt bine venite.

N-am zis ca toate masinile noi sunt proaste, ci ca octavia 2 fl, dupa parerea mea, la unele categorii, nu este peste o masina cu 12 mai veche.
Si daca tot te intereseaza atat de mult mediul, de ce nu-ti iei un prius? Sau o electrica de minim 20k euro cu autonomie de 200 km.

Detin o Skoda octavia 2 face-lift din 2011 (cumparata de noua) si pot sa spun ca este o masina foarte foarte buna. In afara de motorasul unui geam (schimbat pe garantie) si de niste becuri care s-au ars, alte probleme nu am avut cu ea. Si o folosesc zilnic in Bucuresti destul de intens. Are ESP (inclusiv ASR), radio Bolero cu touch-screen, clima pe 2 zone cu repartizarea aerului catr e locurile din spate, cutie automata cu 2 ambreiaje (DSG7) si este foarte confortabila la drum lung si silentioasa, nu as zice ca este comparabila cu o masina de acum 12 ani.
Pentru o familie Skoda Octavia este o masina foarte buna.
Insa, sunt si alte optiuni pe piata, eu am vorbit acum strict din experienta mea.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR