Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Vand / Cumpar Masina
  • Costello1968

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Acesta e anuntul: FORD FIESTA 2009
http://www.bestauto.ro/ford...1&pictureid=1

Ref. Trimiterea banilor prin Western Union

Discutia ,sper ca o s-o recunoasteti,este urmatoarea:


dascalu.mia@hotmail.com
Dascalu Miluta

Mar 4( 3 days ago)



Buna ziua,

Am primit mesajul dumneavoastra in legatura cu masina mea Ford Fiesta din anul 2009 pe care am pus o la pretul 3400 euro. Masina este in stare perfecta de functionare si nu are absolut nici o problema tehnica sau estetica. Nu a fost niciodata implicata in accidente si interiorul este ingrijit si nu prezinta urme de uzura, dealtfel am si carte service cu toate reviziile trecute.

Ca sa depasim negocierile si tiganelile legate de prêt va spun ca o las la 3300 euro, dar nici un euro sub acest prêt.
Nu vreau sa par nepoliticoasa, dar momentan nu mai vreau sa vorbesc la telefon pana nu sunt convinsa ca doriti intradevar sa cumparati masina. Eu inteleg ca este normal sa ceri detalii, dar sunt multi care pun 10 intrebari din care 5 nu isi au rostul si foarte multi propun sume derizorii si vor negocieri duse pana la nesimtire.
Masina am cumparat in anul 2011 din Germania impreuna cu sotul meu si este inmatriculata in Romania, am platit taxa la prima inmatriculare si nu am recuperat o, la vremea aceea nu era foarte mare. Eu sunt plecata la munca in Germania. Aici am grija de o doamna in varsta si de gospodaria dansei. Masina este in Brasov, acolo am eu domiciliu si am lasat o intr un garaj inchiriat.
Doresc sa vand masina deoarece am un credit la Piraeus bank cu care am ramas in urma si mi au pus niste penaliati foarte mari. Vreau sa achit anticipat deoarece am avut neplacuta surpriza sa dau de aceasta banca pana si aici in Berlin, si chiar nu mi doresc sa fiu considerata o infractoare pentru un credit neplatit. In toamna anului trecut am divortat iar sotul meu a plecat in Spania iar eu sunt momentan in Germania la periferia orasului Berlin.
Cand m am hotarat sa vand masina am luat in calcul ca trebuie sa fac un drum pana acasa pentru vanzare, deci nu ar fi asta o problema, as putea sa vin in 2 zile in tara dar as vrea sa fiu sigura ca dvs chiar doriti sa cumparati masina si aveti banii necesari. Va dati seama ca nu as putea sa fac un drum doar sa vedeti masina fara sa o cumparati. Din partea mea nu este problema sa mergem in service pentru verificare, dar am rugamintea ca dvs sa platiti factura la service pentru constatare.

Daca va place masina astept un raspuns de la dumneavoastra.
Va multumesc


Dascalu Miluta

Mar 5 (2 days ago)




to me



Buna dimineata,

Ma bucur ca va place masina mea, sa stiti ca este in stare perfecta, nu a fost niciodata implicata intr-un accident , fara probleme tehnice , motorul functioneaza OK , nu are zgarieturi sau urme de lovituri. Accept orice fel de test dupa cum am spus in emailul anterior.
Eu sunt nefumatoare, in interiorul masini nu s-a fumat.
Pot sa imi iau cateva zile libere ,sa imi cumpar bilet la avion si sa vin in tara sa facem actele. Asta doar daca sunteti intradevar interesat de masina , vreau sa fiu sigura ca sunteti un cumparator serios ca sa nu imi pierd timpul si bani de pomana pe plimbari. Nu e usor pentru o femeie.

Daca ajung intr o dimineata ar trebui decat sa va scot fiscalul si hartia de la finante cum ca taxa nu a fost recuperata, sa facem contractul de vanzare cumparare si cam atat din cate stiu eu . Sa ma corectati daca gresesc. Cred ca apucam sa le facem toate pana seara. Eventual sa mergem sa ii facem un test la masina, daca doriti.

Astept un raspuns.
Ofer si cer la randul meu seriozitate maxima.
Dascalu Miluta
Mar 5 (2 days ago)




to me



Buna ziua,

Daca sunteti hotarata eu pot sa ma interesez sa vin in tara intr o zi maxim doua.
Masina este foarte ok asa cum v am mai spus, si putem merge impreuna la un service autorizat pentru verificare si ulterior la registru auto roman pentru a va convinge ca si actele sunt ok.

In cazul in care se descopera vreo defectiune eu sunt de acord sa va las din pretul masinii exact valoarea necesara remedierii defectiunii daca o sa fie cazul. Nu este problema cu drumul, cand m am hotarat sa vand masina am luat in calcul acest cost.
Daca nu se descopera defectiuni la starea tehnica sau estetica as dori sa nu mai discutam pretul deoarece consider ca oricum am pus o la un pret foarte ok pentru cumparator.

Am sa ma duc acum la agentia de bilete sa incerc sa rezerv un bilet mai ieftin pentru zilele viitoare si am sa va anunt in aceasta seara. In functie de pretul biletului pot sa plec maine seara sau sambata si ramane sa ne vedem luni de dimineata.

Va multumesc






Dascalu Miluta
8:10 AM (17 hours ago)




to me



Buna dimineata,
Eu maine pot sa plec spre tara, si seara dupa ce ajung in Romania va sun si vedem exact cum ne intalnim.
Detalii zbor
Detalii bagaje
Berlin, Germania
Tegel Airport → Bucuresti, Romania
Otopeni Durata zbor dus: 2h 10m

Air Berlin Plecare
Vineri 06.03.2015, 19:10
Berlin, Germania
Aeroport: Tegel Airport Sosire
Vineri 06.03.2015, 22:20
Bucuresti, Romania
Aeroport: Otopeni
Numar zbor:AB8700
Durata zbor: 2h 10m
Zbor operat de: Air Berlin
Bucuresti, Romania
Otopeni → Berlin, Germania
Tegel Airport Durata zbor retur: 2h 5m

Air Berlin Plecare
Vineri 13.03.2015, 14:55
Bucuresti, Romania
Aeroport: Otopeni Sosire
Vineri 13.03.2015, 16:00
Berlin, Germania
Aeroport: Tegel Airport
Numar zbor:AB8701
Durata zbor: 2h 5m
Zbor operat de: Air Berlin

Inainte sa fac asta vreau sa ma asigur ca nu vin in aiurea pana acasa , va dati seama ca e distanta mare, as dori sa fiu sigura ca o sa veniti la intalnire si de asemenea sa va ofer si eu certitudinea ca voi veni. Am o propunere pentru dumneavoastra si daca sunteti de acord ramane totul cum am stabilit.

As vrea ca sotul dumneavoastra sau un prieten sa mearga la orice banca (gen Garanti Bank, Raiffeisen Bank , Banca Transilvania, BRD) care are serviciu Western Union. Acesta trebuie sa faca un transfer de 3300 Euro (valoarea masinii) pe numele dumneavoastra in Germania utilizand servicul Western Union. Sau invers, dvs sa transferati pe numele sotului, prietenului, tatalui, etc.
Pentru a trimite bani prin Western Union nu aveti nevoie de un cont, este ca un fel de mandat postal. Mergeti doar cu buletinul. Dureaza doar 5 minute sa trimiteti. Nu este nevoie sa fie cu dvs si persoana caruia ii trimiteti banii, deoarece se presupune ca este plecata si de aceea ii trimiteti banii. Dupa ce transferul este facut, trebuie sa imi trimiteti o copie dupa documentul de transfer sa ma conving ca aveti banii necesari si mai ales ca aveti ganduri bune iar eu ma voi duce sa imi platesc biletul.

Dupa ce ajung in Romania, testati masina va convingeti ca nu are nici un fel de problema , facem contracul de vanzare cumparare iar apoi vom merge impreuna la WesternUnion si schimbam numele destinatarului din Germania cu numele meu, iar eu voi lua bani la intoarcere. Sau puteti sa retrageti banii de fata cu mine si sa mi dati personal. Astfel am siguranta ca banii nu sunt deteriorati sau falsi si ma simt si eu mai in siguranta deoarece nu calatoresc cu ei asupra mea.

Transferul dumneavoastra trebuie sa arate asa:
numele dumneavoastra – expeditor
sotul / un prieten – destinatar
tare de destinatie – Germania, orasul Berlin

Va rog sa intelegeti ca nu solicit o plata în avans, singura care ar putea ridica bani din Germania sunteti dvs. Eu nu voi avea acces la bani decat dupa ce vom schimba numele destinatarului cu numele meu.
Acest transfer va costa aproximativ 70 sau 80 EURO, aceasta suma v-o scad eu din pretul masini.
Inca odata nu vreau sa par nepoliticosa si sper ca mi-ati inteles mesajul. Nu as vrea sa fac un drum atat de lung fara sa fiu sigura ca aveti intentia sa cumparati masina.

Astept raspuns.
Dascalu Miluta
3:41 PM (10 hours ago)




to me



Buna ziua,

Eu nu am ce garantie sa va ofer dvs, v am anexat poza de pe buletinul meu, dar nu uitati ca eu sunt cea care da niste bani pe avion si nu as vrea sa fac drumul degeaba.

Dvs trebuie sa intelegeti ca eu nu v am cerut sa faceti transferul pe numele meu, nu am cerut bani in avans. Eu v am propus ca cineva apropiat dvs sa transfere aceasta suma de bani pe numele dvs (sau invers) pentru a ma convinge ca detineti intradevar banii si practic daca platiti acest comision sunteti direct interesat sa veniti la intalnire pentru a cumpara masina.

Practic daca nu aveti incredere, puteti sa puneti de la inceput valoarea masinii mai putin comisionul . Daca mergem la test si masina este ok si totusi nu mai doriti sa o cumparati fara motiv intemeiat puteti sa anulati tranzactia si va luati banii inapoi dar mai putin comisionul de depunere, si nici eu nu va mai dau bani pe comision inapoi deoarece se presupune ca am avut si eu cheltuiala mea cu drumul. Daca nu sunteti de acord cel mai siplu este sa ne vedem fiecare de treaba lui.
Astept raspuns,
Multumesc

Daca ,intre timp,anuntul va fi sters ,imaginile sunt graitoare:





  • paulatapalaga

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Si eu am patit exact aceasi chestie cu aceasta Dascalu Miluta.Mesajele - mailuri - date de ea sunt identice!Haideti sa facem ceva sa fie prinsa/prins/prinsi!Nu se poate asa ceva, cu siguranta se gaseste vreun naiv care sa trimita acesti bani!
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Nu poti faci nimic ...daca esti fraier si trimiti copie in care este codul de acces la bani......ai pierdut banii....sigur datele sunt false si nimeni nu poate acuza pe cineva care practic,,nu exista,, dar tu ai fost atit de ,,inteligent,, sa-i trimiti codul de extragere a banilor!1
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
confirm ca nu se poate face nimic absolut , am prezentat de mai mult timp cred ca de prin 2010 vara , cuiva competent aceste cazuri care le-am vazut aici pe forum , problema este ca acesti indivizi isi ascund foarte bine urmele , este aproape imposibil sa fie gasit , sigur se poate cauta dupa IP si alte minuni te miri ce tactici au cei care fac treaba asta , insa nu se oboseste nimeni la din astea, decat cazuri extrem de grave, gen crima organizata, mafie si asa mai departe , din ce mi s-a spus cei care ar putea sa faca ceva impotriva acestor indivizi nu fac deoarece "ei nu fac incalcari ale legii atat de grave" incat sa fie asa de important de prins, si vezi doamne pt asi folosi timpul , si resursele prinderii acesto tepari au nevoie de aprobari de la oameni mai inaltzi , mai mult daca totusi s-ar putea face ceva sa i prinda acestia ar primi undeva intre 6-12 ani in inchisoare, insa din varii motive ar face max 4 ani dupa gratii. Se zice ca pe tara sant peste 2000 de plangeri pt exact acelasi stil de teapa, cine stie cati sunt care nu au mai facut plangere probabil pacalitzi ... sau nu.

Dupa parerea mea daca cineva doreste sa isi faca dreptate va trebui sa o faca pe munca , si timpul lui , sa devina detectiv particular , insa nici atunci nu stiu daca se merita.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Cei pe care ii cautati dupa IP....ii veti gasi ,,plimbati,, pe toate continentele si apoi terminat intr-un paradis fiscal unde ........NU POATE FACE NIMIC ...POLITIA ROMANA......adica ...TZEAPA!
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Caut si eu de ceva timp un caravan... nu prea conteaza marca.
Incerc sa raman fidel Opel dar vad ca e f greu sa gasesti o masina cum trebuie.

Eventualii cumparatori aveti grija la:

http://olx.ro/oferta/opel-v...-2008-IDAnnX.html
O vinde ca avand 107mii km. Masina e facuta in 2007 pentru Olanda, iar in decembrie 2008 avea 81mii km (verificat in reteaua Opel)
Proprietarul este si membru aici pe forum.

http://www.autovit.ro/opel-astra-C36290560.html
Masina din Iasi, arata foarte bine, dotata dar. In ecu apare ca are 248mii km. La 3800rpm in acceleratie intra in Limp de la senzorul de boost.
Taxa de mediu e recuperata.
  • Xtm

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
http://olx.ro/oferta/opel-a...N.html#a5046e9413
VIN: W0L0AHL0885119874
nr tel: [editat]

Masina din bacau, eram dispus sa merg 400km sa vad masina si sa o iau daca-mi place, proprietarul [editat], foarte de treaba la prima vedere, verificam masina unde vreau eu, primu proprietar totul in regula doar ca nu are reprezentanta in Bacau asta se intampla duminica.Luni aveam liber si ramane sa merg sa vad masina, dar ca sa vezi proprietarul are buletin in bucuresti, deci fiscalul poate fi scos doar de acolo, asa ca poate vreau eu sa iau masina si imi trimite eu fiscalul mai incolo.Bineinteles nu am fost de acord, am stabilit de comun acord sa ne vedem marti in bucuresti, scoate fiscalu, verificam masina daca e ok o iau. Toate bune si frumoase, imi iau zi neplatita de la munca, sun la eds, fac programare, sun la opel sa verificam istoricul, sun la rar sa fac programare pentru autentificare, il sun si pe" [editat] " , totul ok, ne vedem maine in bucuresti. Se face marti, da-i si suna-l pe dragos, suna ocupat, insist si si-a pus telefonul pe blocare apeluri. Pana si in momentul asta el are telefonul pus pe blocare apeluri si suna ocupat continuu.
Indeea e ca eu nu stiu daca e tepar sau nu, cu siguranta e un mare nesimtit, un om de la care eu sigur nu vreau sa cumpar nimic, mai ales o masina. Probabil vrea sa vanda masina fara fiscal, nu o sa il mai trimita niciodata si respectivul care va cumpara masina va ramane cu o masina pe care nu o poate inmatricula.
Pentru chestia asta o sa pun si o poza cu talonul masinii, pe mine unul m-ar fi ajutat sa vad un mesaj ca asta. [foto editat - contine date personale]


Editat 31 aug 2017: datele personale au fost inlaturate la cererea persoanei in cauza
  • mvjhon

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Buna, ce nu este in regula la aceasta masina?
http://www.autovit.ro/opel-corsa-C36770134.html
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Cine a zis ca e ceva in neregula la acea masina?
  • mvjhon

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Inca nu a zis nimeni, dar mi se pare prea ieftina. Ceea ce ma duce cu gandul ca: ori proprietarul vrea banii in western union Wink , ori necesita reparatii care vor face ca in final sa coste cat orice masina din 2009
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
1. in loc sa ne consideri pe noi mama omida, ai putea sa-l suni. Daca vrei masina, trebuie sa actionezi si sa te interesezi. Masina e intr-adevar ieftina. Zice ca are km verificabili, daca ti se confirma la reprezentanta km care-i are... ramane sa vezi in ce stare tehnica e.

2. vad ca esti din caras severin, in 10-12h esti in germania si iti aduci ce masina vrei tu.
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
mvjhon a scris:Buna, ce nu este in regula la aceasta masina?
http://www.autovit.ro/opel-corsa-C36770134.html


are cutie de viteze automata de acea pretul mai mic. Acuma pana nu mergi si vezi masina din poze doar atata pot sa spun eu personal , altceva nu observ din poze.
Skip ads

  • mvjhon

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns. Cu tot cu cutia automata pretul era mult prea mic, in opinia mea, ceea ce ma dus cu gandul la faptul ca, poate, cutia automata este defecta. Si daca fac un calcul pretul masinii plus pretul cutiei automate, pretul total ajunge la pretul unei masini bune din 2009. Oricum anuntul a devenit inactiv si sincer speram sa gasesc oameni din brasov care sa cunoasca masina Smile
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
"mvjhon" de ce nu ai mers sa vezi masina ca asa dupa presupuneri nu mai itzi cumperi masina niciodata ca pare suspect ceva ,pana nu mergi si vezi si pui o diagnoza pe ea si o verficare la un mecanic sau cineva care se pricepe , nu ai de unde sa stii din poze care e treaba, asa poate o fi fost buna si o fi dat-o intre timp, mai exista din cand in cand cate o ocazie , si la ce vremuri traim multe merita prinse.
  • reb
  • *
  • 10 mesaje
  • din 10 Dec 2006
  • Astra 2007 Z14XEP
  • Bucuresti
  • reb

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa zic ca e tepar, dar mi se pare mie sau e un pret suspect de mic?
http://www.autovit.ro/opel-astra-C36596342.html
Astra sedan 2010 cu 69.000 km la numai 2900 eur?
In mod normal intre 60.000 km si 75.000 km nu gasesti Astra su 5500 eur:
http://www.autovit.ro/autot...ometer][to]=75000

L.E. scuze, m-am repezit, masina e "accidentata"
  • trainz

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2015

  • Mesaj Privat
poate cineva sa-mi dea detalii despre istoricul acestui vin: W0LPE6ED5AG089134
Aceasta e masina pe care a-s vrea sa o cumpar: http://olx.ro/oferta/vand-o...U.html#bdd270d55e . Multumesc!
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Dupa cum arata in interior, nu are 87.000 nici sa o vopsesti in alb.
  • trainz

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2015

  • Mesaj Privat
scuza-ma,poti sa fi mai explicit,ce anume ti se pare dubios. marti vreau sa ma duc sa o vad si sa stiu sa ma uit mai atent la cea ce imi spui tu. multumesc
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Pai, primul lucru care mi-a sarit in ochi este volanul, care luceste prea de tot pentru km declarati ( si la ora 9 si la 12 ). Nu este prima masina pe care o vad in poze/real, mai ales daca este o doamna sau domnisoara, de obicei volanul are urme albe pe el, sau este un pic matuit sprea alb de la crema de maini... Poate pare o aberatie, dar asta am observat si nu la 1-2 masini...
Interior pare cam murdar in poze. Ce mi-a placut este culoarea masini, unde nu se observa diferente! Merita sa o vezi, poate ma insel si masina e OK

Te uiti la volan /cauciuc de la pedala de frana / scaun sofer / cum e interior / daca pute a tigari si etc.... daca propietarul chiar are habar ce vinde , sau e pus pentru " crestere de incredere " Twisted Evil
  • maverick1508

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Va rog eu terminati cu Western-ul ala ca e veche teapa de multi ani si pe langa asta e de nshpe ori peste tot, inclusiv aici (chiar din prima pagina).
Adica cine va lua topicul asta spre ex si-l va citi, o va face cap coada deci va afla si de Western. Ca mai schimba ei textele e irelevant.
Offtopic: Netul si targurile sunt pline de rable, tepe etc. Iti trebuie mult timp, nervi si carburant sa gasesti o masina cat de cat ok. Voi aveti vointa, mie mi s-a luat total. Spor la cautat!
Skip ads

  1. Home
  2. Vand / Cumpar Masina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR