Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salut,

Mi-a rupt capu' nevasta-mea ca vrea un Mini asa ca daca tot e Mini sa fie Cooper S, 1.6l , 163HP.
Am inceput sa citesc pe forumul dedicat dar m-am gandit ca poate vreun coleg opelist are sau a avut experienta cu aceasta masina....asa ca orice informatie de orice fel( fiabilitate,costuri intretinere etc) este binevenita

Mersi
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Sigur e nevasta?
Trecand peste gluma un Mini e un Mini...deci are voie sa fie si 1.8.
E o masina distractiva....pentru asta a fost conceputa!
Deci DA....cauta un Corsa OPC!


Ultima modificare facuta de catastefan la Sam 07 Mar, 2015 6:09 pm
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
cata il banui ca el vrea Mini ?
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Eh....nu pot sa spun...este poluare de topic si se pedepseste cu DNA. ( desi se pare ca nu mai este loc )
In alta ordine de idei e bine de facut un testdrive....
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
1.6 din cate stiu eu, consuma de rupe (nu stiu care varianta).

Poti intra pe forumul bmw, sa intrebi acolo. Mini apartine grupului din Bavaria.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Cand vrei cu adevarat Mini restul....nu se pune cica !
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
increatul a scris:1.6 din cate stiu eu, consuma de rupe (nu stiu care varianta).

Poti intra pe forumul bmw, sa intrebi acolo. Mini apartine grupului din Bavaria.


Consumul asumat, probabil o sa faca 10.000 km/an
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Si eu stiu la fel de consum. Cand am fost sa-mi pun foliile pe proiectoare era un baiat cu un Cooper (nu stiu daca S, stiu ca avea barile de S si evacuare custom) care isi punea pe geamuri si a spus ca ii ia minim 13 si la forja ajunge si la 16.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Uita de Mini. Nu e chiar exclusivist, intretinere dificila, consum mare, mai ales la turbo, performante modeste, interior spartan, firava pe suspensie in RO. Orice motorizare pe benzina va fi foarte sacaitoare daca are multi KM, ba pierde ulei, ba pica nuj ce senzor.
Depinde ce buget ai si daca preferi o masina ce o poti utiliza zi de zi, daca vrei un "lup in blana de oaie" poti trage un ochi la Corsa OPC sau chiar cu Z17DTR, Polo GTI. Altfel, mai "cool" un 207 CC cu 1.6D care va "trage" foarte bine, va consuma foarte putin si e cat de cat dragut
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
catastefan a scris:
Deci DA....cauta un Corsa OPC!

Prietenii stiu De CE!
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Sigur nu vrei sa dai Insignia pe Mini sa scapi de grija regenerarilor... Question

Si eu cred ca Corsa OPC este mai indicata... Idea( ca si consum tot pe acolo ajungi) , atunci de ce sa nu "ramai" in familia OPEL?

P.S. si baiatul meu ma inebuneste sa schimbe Passat-ul cu o Corsa OPC... Embarassed
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Iti spun eu "din gura prietenei".

Dupa ce s-a tot uitat peste tot, a spus ca vrea mini. A fost si a luat o masina la test drive ... dupa vreo 50 km a spus ca o cam jeneaza la gropi si denivelari, etc. Este o masina draguta, dar fiind asa mica si cat de cat sport, te cam scutura la orice. Se merita daca nu esti toata ziua cu fundul in masina si conduci de placere.

Dupa experienta aia a luat seria3, passat si inca vreo 3 masini. A ajuns la final la un volvo s60 care il conduce si acuma. Siguranta maxima, confort extraordinar (are 180cp, dar cand accelerezi "o ia incet" sa nu te deranjeze), consum mixt de 8.9 (80% din drumuri sunt prin oras, iar motorul este de 2.5 benzina). Piesele, o caruta de bani, ca la orice masina in afara de opel Smile. La 110km/h consuma undeva la 7, 150 km/h consum 10 (cam asta este viteza mea de autostrada), 170km/h are consum de 12. In rest costuri ... stergatoare (90 lei/buc), bec far (80 lei), parbriz (care a crapat de la o piatra) vreo 800 lei Smile Partea buna este ca in 4-5 ani nu am investit mai mult de 1000e in masina, asta incluzand toate schimburile. S40 am inteles ca face cam acelasi lucru.

Daca ar fi sa asculti sfatul meu ... mini nu isi merita banii. La mine urmatoare masina va fi probabil ceva mic, fac multi km si diferenta de consum se simte, dar, daca as face pana in 20k/an am avea 2 volvo in familie Smile

Pe partea cealalta, daca vrei masina ieftina, consum mic ... polo de prin 2002-2003, un motor diesel in 3 pistoane.
Skip ads

  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
gyzmo a scris:Sigur nu vrei sa dai Insignia pe Mini sa scapi de grija regenerarilor... Question

Si eu cred ca Corsa OPC este mai indicata... Idea( ca si consum tot pe acolo ajungi) , atunci de ce sa nu "ramai" in familia OPEL?

P.S. si baiatul meu ma inebuneste sa schimbe Passat-ul cu o Corsa OPC... Embarassed


Nici chiar asa, daca o schimb o fac pt o japoneza benzina aspirat, stii ca am vorbit...
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru pãreri, personal as alege intre clio RS si corsa opc insa asa cum am spus cand am initiat topicul alegerea nu va fi a mea.....iar daca nu e mini vrea vw broasca Sad...
.horror sau ce Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR