Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • mihai_8230

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2015

  • Mesaj Privat
La cel de pe chitila am fost,in 5 minute a fost"gata",a doua zi de dimineata facea la fel,inst tomasetto de pe cealalta masina a fost montata la ultragaz in ferentari,(nu vreau sa fac reclama pt nimeni,e doar parerea mea ca si client),dar pot sa spun ca este o diferenta f mare atat de profesionalism cat si de atitudine,cei din ferentari cand te duci la ei nu se uita sa scape de tine si pana nu iese cum trebuie nu te lasa sa pleci si toate astea pt "imensa"suma de 30 ron,dar in fine poate vor doar sa atraga clienti, nu stiu,ideea e ca sapt viitoare ma duc la ei sa rezolve pb daca dincolo nu s a putut,cand ajungi sus si merge tb nu te mai intereseaza calitatea serviciilor,cashu` sa vina,numai bine va doresc.
Skip ads

  • wheelman2009

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Salutare, am un vectra b Z18XEL, as vrea sa o trec pe gaz si nu stiu ce instalatie sa aleg.
Dupa ceva cautari, am ajuns la patru producatori : Lovato, Tomasetto, BRC si Landirenzo.
Eu vreau sa fie secventiala cu rezervor toroidal interior, iar ca si pret sunt undeva intre 2200 lei si 2700 lei.
Asa ca daca aveti ceva recomandari va rog sa-mi spuneti, eventual si un service/montator in Bucuresti care sa faca treaba buna cu montajul.
Multumesc.
  • mihai_8230

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Tomasetto,Ultragaz,pe zetari,bafta.
  • alecsionut

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2015

  • Mesaj Privat
am pus BRC la vectra b z18xe.se prezinta perfect din toate punctele de vedere.chiar recomand BRC
Skip ads

  • gigex

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2015

  • Mesaj Privat
buna ziua... Eu sunt nou pe aici... Abia mi-am luat o vectra b din 2000, editia 100, motor y16xe. saptamina viitoare imi mut instalatia tomaseto de pe cealalta masina (Fiat punto mk2 sport, motor de 1,2 din 2002). O am de 3 ani ( aprox 130.000. km) si n-am avut nici o problema cu ea...
Apropo... toata lumea vad ca se plinge de consum... parerea mea este ca depinde cum si cit mergi... Cu fiatul am scos (pe benzina) si consumuri de 4,5 l/100 km si consum de 7 litri la acelasi drum (piatra neamt - bucuresti) in functie de cit de grabit esti... Cu vectra ma stept cam la acelasi lucru...( ok, admitem ca din start minimul este de 6l/100km).
In legatura cu masina am vazut pe pielea mea ca, km cu care o cumperi sunt neimportanti.. Fiatul l-am luat personal din germania in 2006 cu 150000 km la bord ca sa constat acasa ca fusesera modificati... acum are 450000 si motorul e "brici"... deci, conteaza doar ce faci TU cu ea...
Zile bune tuturor celor care inca mai utilizati forumul asta...
  • AdrianSF

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Kinohop a scris:De astazi sunt si eu fericitul posesor al unei instalatii GPL AGC Compact montata in IASI. Pretul final al instalatiei a fost de 2.300 lei cu rezervor toroidal de 48l cu montaj gratuit si un mic discount. Ca si sfat nu cumparati o instalatie ieftina din magazinele de bricolaj pentru ca apoi sa va para rau.


Doar o intrebare te rog...la pretul spus de tine la montarea instalatiei GPL, presupune tot? Adica ti-a dat instalatia "la cheie"? E super frate. In Caras-Severin te omoara astia, o astfel de instalatie la AGR costa 2900, si sa fim seriosi, nu mai e Banatu fruntea Razz
  • lascarica

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Cu cheia a venit omul Smile
Da, atat a platit la final... mai putin prima alimentare necesara pt reglaj/calibrare etc .
  • AdrianSF

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2014

  • Mesaj Privat
"lascarica" as pune pe la voi instalatie, dar din pacate, benzina pana acolo ma costa ca nimic diferenta de la 2300 la 2900...mama lor, ca bine s-au gandit la preturi Razz
Skip ads

  • alecsionut

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2015

  • Mesaj Privat
va salut.dupa aproximativ 7000km pe GPL au inceput si la mine problemele si anume mi s-a aprins chech-ul si am P0170 eroare.zice ca e sonda lamda 1 cea de pe galerie,parametrii GPL-ului sunt reglati corespunzator si eroarea persista si pe benzina,Treaba e ca nu afecteaza cu nimic mersul + ca imi consuma foarte bine pe GPL aproximativ 8% mixt.este vorba despre un opel vectra b z18xe cu instalatie BRC.intrebarea mea este cum as putea verifica sonda sau masura firele ca imi zice circuit intrerupt?se poate curata sonda?sa fiu sigur ca e sonda si nu circuitul sau electric.multumesc
  • lascarica

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Sterge eroarea si mergi numai pe benzina citeva zile. Daca reapare sonda dusa...
Daca zice circuit intrerupt , verifica fire, mufe.
Dar in general e dusa sonda...
  • alecsionut

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2015

  • Mesaj Privat
pai firele de la mufa la sonda sunt ok dar dupa mufa cum verific?asta nu stiu si ea nu se poate masura?sa aiba vreo rezistenta anume?
  • lascarica

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Daca e dusa intern nu ai ce face...
Sansa ta ar fi un fir rupt, mufa cu probleme...
Dar pana acum nu am intalnit nici un norocos...
Skip ads

  • alecsionut

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2015

  • Mesaj Privat
deci e de fatada treaba cu firul intrerupt tot ea e defecta?cred ca se masoara si continuitatea firelor ce pleaca din mufa spre calculator
  • lascarica

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ECU verifica continuitatea circuitului/rezistenta...
E spre 0 zice ca e intrerupt...nu are de unde sti ca sant firele sau senzorul ...
  • C.Stefan

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2014

  • Mesaj Privat
detin un vectra B 1.8 16v din 2001, 125cp, luna trecuta i-am montat o instalatie GPL Tomasetto STAG 200+, tin sa mentionez ca in aproximativ 3000km efectuati, masina a rulat foarte bine, in testare am ajuns pe la 180km/h (cred ca ducea si mai bine), consumul intre 8-11% in exterior in functie de cat de mult accelerezi, iar in oras (Bucuresti) intre 11-13% intr-un stil de mers decent. Foarte multumit pana i-am facut testul cu pedalele si am observat niste erori de amestec sarac.. Inca nu mi s-au aprins martori in bord, deci nu e o problema grava..
  • petre85

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Si la anii ei crezi ca sondele alea mai lucreaza 100%.... Si la a mea aceeasi chestie cu amestecul dar nu ma vait, trage prea bine pt etatea ei. Eu am brc si la fel consumul oscileaz f mult in fctie de talpa. Potscoate si 7, ascos nevasta mea 7.5 plin pe plin cu traseu de munte dar ea meege mai incet. Max extern mi a consumat 9 dar cu ac si incarcata. Cu remorca dupa si 900 kg incarcatura tot 9 mi a scos media. In oras are un apetit cam mare. Daca nu e bara la bara 12 , daca e amButeiaj sare si de 15. orasu e cj care s a aglomerat fantastic si e tot o vale si un deal
  • claudiu popa

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Am si EU o rugaminte am un Vectra b din 96 cu instalatie fratelli montata acum di ani . acum o sapt in autostrada la 160 la ora dintr o data mi a murit motorul.am verificat electrovalva si este buna filtrul murdar dar nu exagerat ce sa mai nu stiu unde sa ma mai uit am desfacut furtunul de la injectoare sa vad dava mi da gaz si nu da .decide doua secunde pare sa incarce apoi plamanul incepe sa piuie .STIE cineva unde sa ma mai uit? Multumesc
  • petre85

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2012

  • Mesaj Privat
E secventiala sau cu mixer? Eu banui plamanul, dar cel mai sigur un service iti poate zice.
  • claudiu popa

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2015

  • Mesaj Privat
E secventiala
  • claudiu popa

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Poi nu am nici o sansa ca io s in Italia si ghinionul e ca tocmai PE 15 vin acasa .adica chiar cand am nevóie mai mult ca oricand. Dar intreb si eu e vreun jigler ceva de curatat? Ca FAC bucati bucati plamànul daca cu o curatire rezolv ceva
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR