Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • FLORINBV

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,
Astazi am fost la Radacini Bv pentru ca imi aparuse SVS (service vehicle soon) de cateva zile. AM crezut ca o fi vre-o bujie ceva .
La tester le-a dat eroare catre bujii, dar le-au verificat pe toate si au zis ca sunt ok , au verificat si alte chestii (nu imi amintesc exact) dar totul era in regula.
Dupa vre-o 35 min de testat cu Laptopul concluzia lor este ca trebuie schimbat calculatorul motorului.(ECM) (ori e stricat ori a fost reparat sau are lipituri care cica nu tin si daca se repara iar se va buli aratandu-mi mereu acesta eroare in bord -svs.).
Mi-au spus ca masina va merge normal doar ca eroarea va ramana acolo ceea ce e penibil pentru ca de acum nu voi stii cand se va strica ceva cu adevarat (svs fiind o eroare generala).
CIne ma poate ajuta si pe mine cu ceva sfaturi despre aceasta schimbare?..la ce sa ma astept? ... in ce mai consta aceasta treaba. Doar se schimba acel calculator si se resofteaza valorile pentru masina mea si am scapat?
Sa caut la dezmembrari ( dar sa fie ok ceea ce nu imi garanteaza nimeni)?.
Sa caut nou?
Trebuie sa fie exact pentru tipul de motor al meu? A 17 DTR. 81 KW.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@FLORINBV ce cod de eroare ai? nu schimba nimic pana cand nu esti sigur
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Verifica daca are tensiune pe toate fisele bujiilor.
Instalatia electrica e facuta in Romania din cate stiu. Very Happy
  • FLORINBV

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Mersi de raspunsuri. Nu mi s-a dat foaia cu codurile de eroare si nici eu nu am bagat de seama crezand ca o sa mi le dea intr-un final(doar mi le-au aratat) .Cand am sunat la ei sa mi le comunice telefonic au zis ca vor reveni cu un tel dar va dati seama ca nu a fost asa ( seriozitate maxima). Eram foarte dezamagit de verdictul lor. Initial m-am gandit ca ei sunt cei mai in masura sa gaseasca problema. Se pare ca nu a fost asa. Am mai masurat bujiile cu cineva (electronist ca eu nu prea ma pricep) , cu lampa, cu fir la baterie ,la rece la cald. La 3 bujii dadeau valori normale, la una era de 2 . La cald la 2 dadeau in scurt. Prin urmare am fost la un alt service unde am schimbat toate cele 4 bujii (beru), s-a sters eroare din calculator si momentan e totul OK (nu mai apare svs). Sper sa nu mai apara, Voi vedea peste cateva zile. Azi plec la un drum mai lung pana la tara.
Inca o data multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR