Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Rog posesorii de portbagaje suplimentare sa aduge cateva date importante necesare celor care doresc sa faca pasul si sa achizitioneze unul. Dimensiunile cutiei are niste limite de exemplu la Sport Tourer dimensiunea plafonului are 170 cm - sa permita si deschiderea calei portbagajului pana la rama de sus a partbrizului....

Calitatea acestor cutii este discutabila, deschiderea acestora, pe stanga pe dreapta pe ambele parti ..sunt accesorii fara de care nu poti face alegerea potrivita.

Limita de viteza recomandata cu astfel de cutii instalate pe masina ...alt subiect

Si nu in ultimul rand ...cel mai cool portbagaj pentru Insignia


Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pai ala e ditamai Audi RS6 cu doar 950cp Smile.........criminal de altfel!
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
SI ? Este o imagine perfecta pentru cei care doresc un portbagaj, formele ating perfectiunea.... De aici plecam in discutie.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pai spune si un pret.
Skip ads

  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Din proprie experienta, desi nu am Insignia [sper sa ma iertati ca postez Smile] :

1. Dimensiunea cutiei nu trebuie sa fie musai <= cu dimensiunea plafonului. Am cutie de 195 cm [ Thule 664 Ocean 780 ] pusa pe Astra H care cica are plafonul de maxim 160 cm. Nu incomodeaza cu nimic la deschiderea hayonului si nu ii vad partea frontala de la volan. https://www.clubopel.com/alb....php?pic_id=20189 Mai multe poze in garajul meu. Barele transversale ridica cu totul ansamblul si asta ajuta. Aici: http://www.opel-accessories...of_Boxes/13481286 gasesti recomandate pentru Tourer cutii chiar si de 2.35 m.

2. Legat de calitate, trebuiesc urmarite micile chestii: balamalele, sistemul de prindere de bare si incuietoarea. Deschiderea pe ambele e utila dar poti trai si fara.

3. Limita de viteza, 120 trecuta in cartea masinii. Mers cu 130-140 si nu am remarcat modificari ale comportamentului masinii.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
merci pocris, se pare din cauza limitarii vitezei, 130-140 cum spui, cutia este utila doar pentru concedii se pare, fiind foarte voluminoasa necesita si spatiu de depozitare.
Dar cum este consumul in situatia rularii cu porbagajul cuplat pe distanta mare ?
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
borsy a scris:Pai spune si un pret.

pret la ce ? pentru ce sa pun pret? cam 500 barele si 1200 portbagajul..ok?
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pai la 'sicriul' de pe Audi RS6..........se gaseste asa ceva sau ai pus poza doar ca si idee?
Skip ads

  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu am o cutie Thule Pacific 500
(marime - 226/55/37 cm
Dimensiuni interioare - 221/47 cm
Greutate - 12 Kg
Volum - 320 litri)

Si bare Thule WingBar Edge 959X (cam 920 lei au costat trebuie sa ma uit pe factura)
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
hog33 a scris:merci pocris, se pare din cauza limitarii vitezei, 130-140 cum spui, cutia este utila doar pentru concedii se pare, fiind foarte voluminoasa necesita si spatiu de depozitare.
Dar cum este consumul in situatia rularii cu porbagajul cuplat pe distanta mare ?


Pai pentru concedii am luat-o. Smile. O folosesc de 1-2 ori pe an. Am folosit-o la capacitate maxima cand erau kinderii mai mici si aveam de carat carucioare, trotinete etc. Si da, iti trebuie spatiu de depozitare.

Legat de consum nu am remarcat cresteri sesizabile. Fizic, trebuie sa existe. Ce pot sa spun ca nu mi-a lipsit cand am fost fara cutie in concedii este fasaitul constant dat tot abasamblul; cutie/bare. Mai mult de la bare de fapt, asa ca daca faci pasul asta alege barele mai aerodinamice.

Cutia pe care o am, am inchiriat-o initial [vreo 250 ron pe 12 zile]. Cei de la care am inchiriat iti dadeau posibilitatea sa o cumperi dupa ce o aduceai inapoi cu scaderea chiriei din pretul de vanzare. Cum era noua, am profitat de asta si am cumparat-o.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
eu am
FARAD

o cutie foarte buna, cu deschidere pe ambele parti, am folosit-o initial pe astra si acum pe Zafira.
Viteza recomandata e maxim 130 km/h, dar eu am mers si peste 160 km cu ea fara nicio problema sistemul de inchidere e ste foarte bun.

  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
borsy a scris:Pai la 'sicriul' de pe Audi RS6..........se gaseste asa ceva sau ai pus poza doar ca si idee?

Borcy n-ai inteles contextul, este un model, un exemplu. Ce faci daca afli cat costa cosciugul ? Iti cumperi AUDI ? Laughing
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Poate.........ca sa fim in ton! Smile
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
eu unul am tras o concluzie in privinta achizitiei , multumesc colegilor pentru sfaturile foarte utile.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR