Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • alex1891

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Astazi am fost la Opel Victoria Brasov ca sa ma lamureasc in privinta mecanismului de inchidere al masinii. Acum cateva zile am constatat ca masina mea Corsa D achizitionata in iulie se incuie doar de la butonul de pe telecomanda. Am incercat sa incui masina cu cheia dar se incuie doar usa soferului nu si usile din spate sau cea de pe partea dreapta.
Cei de la Opel mi-au spus ca asa sunt totate modelele Corsa D, asa sunt ele fabricate. In concluzie cheia de rezerva care am primit-o o am oarecum degeabba, pentru ca in cazul in care pierd telecomanda sau se termina bateria din ea trebuie sa stau langa ea sau in ea sa o pazesc. Shocked Nu prea mi se pare normala treaba.
Astept si parerile voastre.
Skip ads

  • alex1891

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
am o mica problema tehnica...mi s-a ars un bec la pozitie si masina abai are 2 luni si 3000 de KM...cam repede s-a ars beculetu' sper sa nu se strice altele la fel de repede Crying or Very sad si unde sa mai adaug ca am descoperit azi ca masina se inchide doar din telecomanda. Cu cheia nu merge cica "asa e ea conceputa"..sunt putin cam dezmagit din punctul asta de vedere. Crying or Very sad
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Cine ti-a spus ca asa e ea conceputa?
In manual iti explica foarte clar cum incui si descui masina cu cheia in yala. Ai un defect la inchiderea centralizata.
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Exclus sa fie asa la toate. Vezi ca actuatorul de la usa soferului are 5 fire, celelalte actuatoare au numai cate 2 fire. Posibil ca actuatorul de la usa sofer sa aiba firele conectate aiurea sau unele fire neconectate. Pana nu ajungi la service sa desfaca usa nu ai de unde sa stii. Roaga-i sa iti demonstreze pe o alta masina daca face la fel ca la tine. Pariu pe o lada de bere ca la alta masina merge ok.
Skip ads

  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
da...dar ar trebui sa citesti manualul masinii ca sa nu te iei dupa cei ce zic "ca asa e conceputa" Smile Razz
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Citeste manualul masinii ! Smile
  • sMESE

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
nici a mea nu se inchide din cheie... nici la stanga, nici la dreapta..

verific maine si manualul (ca e in masina)
  • noFun

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.2 Twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
aici am si eu ceva de comentat... ma enerveaza ca usile nu sunt blocate in timpul mersului... apas butonul de pe bord , face zgomotul corespunzator dar usile se deschid fara probleme... cele din spate stiu ca pot fi blocate dar este destul de incomod procedeul. am 2000 km si se aud zgomote prin stalpi cred de pe la 1300 (doar pe teren accidentat- adik si in bucuresti Very Happy ) , finisarile sunt ok dar unele imbinari lasa de dorit iar schimbatul vitezelor ...cateodata e cam greoi... dar tot imi place masinuta!
Skip ads

  • sMESE

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
cum ai testat tu daca se deschid usile? (precizez ca scopul - dupa mine - inchiderii usilor in mers este sa nu intre careva peste tine sau sa iti fure de pe scaune ceva)

ai coborat pe geam si ai tras de usa si s-a deschis?

ca din interior se deschid oricum si oricand (aprox). Twisted Evil Exclamation Oare?
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Pentru cei care n-au citit manualul postez trei pagini din manualul in romana de la Corsa D in care se vorbeste de deblocarea si blocarea usii cu cheia.






Masina ESTE CONCEPUTA sa se deschida mai intai cu cheia, nu cu telecomanda. Motivul e la mintea cocosului: poti ramane din diverse motive fara telecomanda (o spargi, ramai fara baterii etc). Si in cazul asta ce te faci? Spagi geamul?
  • razvanc

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
noFun a scris:aici am si eu ceva de comentat... ma enerveaza ca usile nu sunt blocate in timpul mersului... apas butonul de pe bord , face zgomotul corespunzator dar usile se deschid fara probleme... cele din spate stiu ca pot fi blocate dar este destul de incomod procedeul. am 2000 km si se aud zgomote prin stalpi cred de pe la 1300 (doar pe teren accidentat- adik si in bucuresti Very Happy ) , finisarile sunt ok dar unele imbinari lasa de dorit iar schimbatul vitezelor ...cateodata e cam greoi... dar tot imi place masinuta!

de la buton se blocheaza accesul din exterior.
blocarea deschiderii usii din interior se poate doar pe spate cu cheia care o ai la rezervor. are un orificiu pe "tocul" usii pentru blocare
  • BabaLulu

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Batman a scris:Cine ti-a spus ca asa e ea conceputa?
In manual iti explica foarte clar cum incui si descui masina cu cheia in yala. Ai un defect la inchiderea centralizata.



nu, nu are nici un defect..asa e logic; cu cheia inchizi/deschizi numai portiera soferului, tocmai pt. a proteja uzura inchiderii centralizate in cazul in care esti numai tu cel care se urca in masina.

in mom. in care iti pui alarma (opel) nu prea mai poti folosi cheia deoarece alarma se activeaza/dezactiveaza din butoanele cheii si daca deschizi din cheie direct incepe sa tiuie. asta asa ca fapt divers zic...
Skip ads

  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu nu am auzit asa ceva, in toate masinile cu inchidere centralizata in care m-am urcat, incuietoarea din partea soferului deschide si inchide centralizat toate usile masinii. Poate are ceva setari...
  • BabaLulu

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
nu nu are.. iti zic sigur

si ca veni vorba setari la cheie sunt (pt.cei ce nu stiu inca) in felul urmator: bagati cheia in contact, apoi trageti de ambele manete de la volan -semnalizator+stergator de parbriz- si tineti cateva secunde; va aparea pe bord P1, P2 P3 etc..acestea sunt singurele setari legate de cheie; pt detalii ref. la ce inseamna P1, P2, P3 s.a.m.d. vetezi manualul spun asta pt. ca mai stiu persoane care nu cunosteau detaliul asta Wink
  • sMESE

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Nu prea se leaga ce zice BabaLulu.

Sa luam un exemplu:

Masina nou-noputza cumparata din magazin. Fara alarma. (asa era standard)

Problema: te dai jos din masina si vrei sa te duci acasa. Logic vrei sa inchizi masina. Dar nu apasand pe buton.

Cum faci? Dai la cheie spre dreapta, conform manual.

Realitatea: Se incuie numai usa soferului. La descuiere la fel.

Si acum eu nu pot sa inchid masina cu cheia! Decat din telecomanda.

Si NU mi se pare normal.


Vreau sa mearga din cheie cum merge din telecomanda!
  • sMESE

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Am o corsa 1.4 (model 2007), fara alarma din fabrica (adica deloc).

Inchiderea din telecomanda functioneaza ca la carte. Deschidere = deschide tot, inchidere = inchide tot.

Dar de la cheie, din iala de la sofer, nu merge inchisa/deschisa decat usa soferului. Toate celelalte raman cum le-am lasat ultima data din telecomanda.

Cat de grava este problema?
  • sgobi

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2007

  • Mesaj Privat
daca ai buton de incuiere a usilor in bord e normal , desi din cate stiu parca nu exista asa ceva la corsa , cel putin eu nu am la corsa c. o comparatie desi putin deplasata dar totusi: solentza cu usa sofer deschisa se incuie usile din butonul din bord apoi se inchide usa sofer si se incuie usa cu cheia. sunt patit mia cazut calculatorul o data si capetele de chei de 2 sau 3 ori numai stiu (solenta fiind masina de serviciu )
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Chiar si cum spui tu ca ti se intampla, masina se poate incuia foarte usor: in mers masina ar trebui sa aiba usile blocate (fie automat, fie din buton). Atunci cand iesi din ea, nu se descuie decat usa ta (a soferului). Iesi si incui cu cheia.

Problema apare cand la oprire sunt deschise si alte usi, nu numai cea a soferului. Rezolvare: astepti sa iasa, le blochezi din interior, iesi si incui cu cheia.

Oricum, masina descuiata nu ramane.
  • badula

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z1.3DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
In carte scrie ca poti, din telecomanda, sa inchizi si sa deschizi geamurile mashinii. Eu am reushit sa le fac sa se inchida, de deschis, a reushit cineva?
  • alecx

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie:
  • Masina: Corsa Z13DHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
mai este discutata problema deschiderii geamurilor si pe clubcorsa. rezumat: nu se mai pot deschide, doar inchide. se pare ca la primele masini, modele deabia aparute se deschideau...dar un bug de soft ceva... puteai sa pleci de langa masina si sa ramana deschise sau asa ceva; a fost mai simplu sa scoata aceasta functie decat sa repare softul Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR