Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • MihneaB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Suna ca un bazait destul de enervant, am reusit sa-l fac sa taca, taind un fir rosu cu alb, subtire care duce in spre locul de unde provine, dar am in plan sa incarc masina cu freon, si cred ca acel bazait are o legatura cu instalatia de racire am facut un videoclip cu sunetul ca sa intelegeti despre ce vorbesc, rotind de clapeta de rece/cald sunetul isi modifca intensitatea cateodata.

http://www.youtube.com/watch?v=juy0Kx-fkyU
Skip ads

  • MihneaB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Chiar nu stie nimeni ? Am cautat si cu search, dar nimic asemenator nu am gasit si ma feresc de desfacutul aerotermei, asa macar stiu de unde sa incep
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Zgomotul ala e de la motorasul care iti misca clapeta de recirculare a aerului.Cred ca s-a distrus tija clapetei si merge in gol.Desfa si vezi ce s-a intamplat acolo.Nu e complicat de desfacut aeroterma,dar ca tre sa stai cu capul pe sub bord,dar in 20 de min n-ai ce face...
  • MihneaB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Se poate face fara sa mai dau vre-o parte din consola jos ci doar prin locasul torpedoului ? Si cum procedez ? Pe unde se afla aceasta clapeta de recirculare? Ma gandesc ca poate confundam termenii aici, acea clapeta cu o tija care deschida/inchide sensul de absobtie a aerului functioneaza bine, ba chiar mi se rupsese tija si am cumparat alta. Sunetul se aude din zona radiatorului de caldura, si am vazut ca sunt niste cleme pe acolo dar nu stiu cum sa procedez, si ce anume se aude, ca sa ma pregatesc si cu piesa...
Skip ads

  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Da,eu la motorasul care misca acea tija ma refeream.Nu stiu sa mai existe vreun servomotor electric prin bord,care sa scoata zgomotul ala.
  • MihneaB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Motorasul ala nu are nici o problema, functioneaza perfect. Deci il excludem, si oricum sunetul nu vine nici decum din zona lui, in videoclip se poate observa de unde vine zgomotul...
  • MihneaB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Nu stie nimeni, din ultimele 3 probleme care le-am avut, nici-una nu a avut vreo rezolvare...gresesc eu ceva cu detaliile ? Sad pe autodata, schema electrica gasesc schema instalatiei de aeroterma, sa aflu unde mama naibii duce firul ala ?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR