Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • druje

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Buna. Vreau sa fac schimb cu aceasta masina,dar mi-i se pare cam ieftina si km cam putini!Care poate sa-mi dea ceva sfaturi vad ca are si VIN-ul dar nu prea le am cu limba engleza!Multumesc.http://olx.ro/oferta/opel-zafira-panoramic-edition-cosmo-ID386q5.html
Skip ads

  • druje

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
VIN-ul este:W0L0AHM75AG112604.Multumesc.
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
nu ai ce sa faci cu vin-ul opel nu are baza de date intre dealeri testeaza bine masina inainte s-o cumperi km. reali imposibil de verificat, decat vizual ,estetic si tehnic .E ca la Loto dupa noroc.
  • druje

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Eu vreau sa stiu dotarile masinii, nu istoricul!Multumesc!Si pretul imi pare prea mic!Nu stiu daca este euro 4 sau 5?
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pai se vede in poze ca e f dotata Smile
Ti-am dat eu PM cu decodarea, sa nu umplem pagina pe aici.
  • druje

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc, DECODARE am vrut sa scriu!Pretul vi se pare corect?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Daca te lasa sa bagi Opcom-ul in ea..ai sanse bune sa vezi si km reali...nu se obosesc sa ii matraseasca deep...modifica numai afisajul din bord...in celelalte calculatoare ale masinii raman cei reali
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut!

Ma alatur si eu doritorior de Zafira. De aproximativ o luna caut o Zafira in mintile ei si constat ca e destul de dificil de gasit una fara absolut nici o complicatie.
Bineinteles, am o limita maxima de buget 7000-7500 Euro maxim, dar care zic eu sunt arhi-suficienti pentru o Zafira B destul de dotata si in stare buna atat estetica cat si de functionare.
Ma axez doar pe motorizari benzina, ca un diesel nu si-ar justifica intretinerea mai scumpa + problemele mai dese si mai tricky.
Am vizionat / testat 7-8 masini, fiecare cu povestea ei, plusurile si minusurile aferente.
Am intalnit masini foarte ciudat "aranjate", cu tapiserie impecabila pe scaune, insa bordul, plafonul, volanul sau schimbatorul de viteze in stare avansata de degradare.
Am intalnit masini luate doar la Fisc, unde proprietarul din talon si carte e foarte putin probabil sa mai poata fi contactat. Nu vreau sa ma bag in astfel de combinatii ca am vorbit chiar si cu un ofiter de la Politia Rutiera si m-a asigurat ca-s multe situatii in care pot deveni un caz penal pe 2 roti.
Overall, am ramas cu 2 masini in vizor, care au taxa platita si nerecuperata, iar proprietarul de la Fisc este acelasi cu cel din cartea de identitate si talon.
Masinile nu prezinta nici una urme de rugina sau reparatii la caroserie, au carte de service unde-s marcate reviziile perioadice + alte reparatii.
Pretul masinilor este sensibil apropiat, adica Zafira 2008 - 1.8 (140 CP ) benzina cu climatronic si tempomat ~103.000 km - 5500 Euro foarte usor negociabil, respectiv Zafira 2009 - 1.6 benzina (116 CP) benzina cu climatronic, tempomat si navigatie mare color ~ 180.000 km - 5800 Euro foarte usor negociabil.
Sunt putin reticent vis-a-vis de motorul 1.6 (116 CP). E suficient de vanjos sa traga bine o Zafira cu 4-5 persoane + bagaje ? La 7 persoane + bagaje n-as mai avea pretenii ca aia inseamna portbagaj sus pe masina deja si diferenta se va simti clar la orice motorizare.
Ce sfat primesc de la posesorii de Zafira B vis - a - vis de motorizare ?
Ce anume sa mai verific la masina in afara de testare cu tester dedicat Opel ? Vreau sa ma asigur cat de cat ca nu o sa centrez direct 1000 Euro in masina dupa ce o cumpar Smile

Sunt putin indecis, parca as mai astepta putin, pentru ca initial vroiam neaparat una cu plafon panoramic, dar cele in mintile lor sunt destul de rare si greu de prins (am ratat una vanduta la Roma in Italia, care s-a dat la cateva zile dupa ce au pus anuntul pe autoscout.de).
Am deschis si aici la sectiunea de Vanzari / Cumparari masini un topic unde mi-am spus doleantele, asa ca daca-s posesori de Zafira B care doresc sa le vanda, imi pot propune un deal acolo. Sunt deschis la orice propuneri realiste.

Merci,
Bogdan
Skip ads

  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Daca vrei benzina 1,8 sau mai sus ,daca vrei diesel cauta motorul de 1,9 120 cp.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
FBogdan a scris:Salut!

Zafira 2009 - 1.6 benzina (116 CP) benzina cu climatronic, tempomat si navigatie mare color ~ 180.000 km - 5800 Euro foarte usor negociabil.


Merci,
Bogdan

eu zic motorul e slab pentru Zafira, il am pe Astra si acolo trebe sa-l clc peste 3.000 spre 4.000 s scot ceva din el.
Ia diesel, la masinile astea mari dupa mine merita diesel.
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Stiu ca sunt ok motoarele diesel, am avut Astra H 1.7 cdti fara DPF si pot spune cu mana pe inima ca a fost cea mai fiabila masina de care am avut parte.
Costul reviziilor mai mare si al problemelor costisitoare care apar uneori la un diesel ma fac sa ma indrept catre motorizare pe benzina.
Am un break Volvo V50 2.0 diesel si e o masina de vis, cel putin 2 clase peste Opel ca si confort, dotari si tinuta de drum, insa o revizie ma costa minim 800 lei chiar cu o manopera ieftina. Daca intr-un an mai pica vreo sonda/ senzor sau cine stie ce alta nebunie tipica la motoarele diesel, toata economia din carburant s-a dus pe apa sambetei.
Avand in vedere ca in ultimii 4-5 ani nu am sarit de 10-11000 km parcursi pe an, un diesel nu-si justifica costurile de intretinere. Abia dupa 15000 km /an am calculat eu ca un diesel ar fi pe plus.
  • valisor

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut,

Am o Zafira cu motor de 1.8 140CP, cutie Easytronic, de care sunt foarte multumit. In 3 ani am schimbat doar bobinele (pret aprox. 400RON) pe langa consumabile (masina este din 2010 si are 85000km).

COnsumul este destul de mare in Bucuresti (aprox 13-15%) pe traseul Militari- Piata Unirii dimineata si retur seara. Solutia a fost sa pun GPL, montat la Vernesti- Buzau (instalatie BRC), de care sunt foarte multumit. Mentionez ca merg in jur de 17000-19000km pe an.

Cu 130RON merg cam 300-350KM doar in Bucuresti, iar la putere nu se simte.

Spor la cumparaturi,
Vali
Skip ads

  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut din nou!

Cu putin noroc, Joi 16 Iunie 2015 voi fi posesorul unui Opel Zafira B 2.0 Turbo benzina. Cred ca Z20LER e codul motor daca-mi amintesc bine.
Daca nu identific probleme in acte sau vreo hiba majora a masinii, e ca si luata. Voi deschide un topic pentru masina aici pe forum imediat ce voi avea posibilitatea.
Acum, incerc de vreo 2 ore sa identific pe forum un coleg care sa aiba in posesie acelasi model, sau macar 2-3 topicuri unde se discuta despre acest model. Nu gasesc aproape nici o informatie, doar franturi si in general doar despre Zafira A 2.0 Turbo (OPC).
Ma poate cineva indruma catre cateva topicuri utile?
Poate n-ar fi o idee rea sa separam subforumul Zafira B in 2 categorii (diesel si benzina), eventual si un split ulterior pe motorizari.
Pot ajuta si eu moderatorii (le dau link in PM si unde ar trebui mutat dupa noua structura).
Sa ma ierte moderatorii, tot folosesc functia search de cateva ore si rezultatele sunt minimalistice sau inexistente.
Help!

Multumesc!
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sunt cam rare modelele benzina + turbo la Zafira B, probabil de asta nu prea este nimic folositor pe forum.
  • Cosmin Kess

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Salut!
Caut o Zafira de 1,9 CDTI, an 2006-2008, motor 120/150 CP, cu echipare cat mai buna. Inainte sa caut printre cele existente pe net la vanzare, mi-ar placea sa stiu daca exista pe forum vreun posesor care vinde masina.
NU am incredere in samsarelile din Autovit si nici nu vreau sa arunc banii pe calatorii prin tara, fara sa stiu cate ceva despre masina respectiva.
Asa ca, va rog, daca exista vreunul dintre noi care vinde masina...sau stiti alta buna, lasati un mesaj.

Multumesc!
  • dragomir980980

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2016

  • Mesaj Privat
funfunontheautobahn a scris:user proaspat pe acest forum vizitator vechi si fidel.

Sunt fericitul posesor al unui astra H 1.7 cdti din 2006 vreau sa trec pe un zafira B din 2007 1.9 .
Motivul este poate pueril, am multi amici (mai multi de 5) cu care la vara vreau sa vad ce nu am apucat sa vad pana acum din europa, aici ma ajuta cele 7 locuri.
Am o lista de intrebari, multe la fel de puerile ca motivul "schimbarii", de aceea fac apel la rabdarea voastra:
1 Zafira are AC nu clima, foarte comod de fel cat m-ar costa si ce ar implica trecerea de la ac la clima. ( astra avea Sad ) ;
2 Zafira e adusa de afara ca sa nu am probleme la imatriculare de ce acte am nevoie;
3 Eu am un consum foarte bun pe astra 5.8(consumul de pe BC pe 29000 de km) in conditiile in care merg sportiv, monovolum fiind o sa fie o experienta traumatizanta trecerea la zafira.
4 Cat e taxa de prima imatriculare la o zafira din 2007 1.9 120 hp, la ce z sau x sau w tre sa ma uit ca sa nu patesc ce a patit un coleg forumist care s-a trezit ca are de plata 6500 de ron dupa ce a fost la rar.
5 Dupa cum ati vazut cunostintele mele despre mecanica sunt foarte limitate, de aceea am optat sa merg la o reprezentanta opel sa testez zafira, dar habar nu am ce sa ii zic aluia sa caute.
6 E o diferenta mare in comportamentul masini pe serpentine.

Eu maine la 10 dimineata ma duc sa vand astra sper sa apuce cineva sa raspunda la post pana atunci.
Am cautat toate raspunsurile astea pe alte topicuri nu am putut sa imi fac o parere iar dupa 4 ore am decis sa scriu acest post.
sper sa imi raspunda cineva in timp util.
numai bine



Buna ziua,

Detin un Opel Zafira de aproximativ 3 ani din 04/2007 1.9 CDTI 120 CP 7 Locuri, origine Germania, culoare verde, taxa achitata si nerecuperata. Accept Test Reprezentanta Opel si va pot oferi garantie 12 luni pentru motor si cutie, iar ca bonus va pot oferi si un set complet de jante si anvelope de iarna, Pretul este 6700 euro negociabil. In situatia in care ati achizitionat o alta Zafira va pot spune ca ati facut o alegere buna pentru motorul 1.9 si cele 7 locuri iar daca stiti pe cineva interesat de masina mea va pot oferi informatii in ceea ce priveste o exploatare eficienta si buna pentru masina dvs. (marci piese, carburant, anvelope, baterie)

Va multumesc!
Dan Dragomir
0762.218.482

  • radu_cucos2006

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua, am o intrebare!
am gasit un opel zafira din 2011, 1.7cdti ecoflex, 110cp si 6 trepte, nu stiu codul motorului si nici VIN-ul.
Doresc sa stiu daca este euro4 sau euro 5?
Ce cantitate de CO2 emana,,, cam cat ar fi taxa,,, ?
Mulțumesc
  • dragomir980980

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Euro 5, CO2 152 g.

Taxa mediu aprox. 180 euro
  • radu_cucos2006

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Mulțumesc Dragomir xxxxx ..
  • pccalin

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira 2011 A17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salut, am gasit si eu o Zafira 1.7cdti , 125 CP , 2011 Octombrie, Noxe 106 CO2 , 145000km, cu GPS NAVI, senzori parcare+xenon, piele, scaune fata incalzite..., la un pret negociabil 6999 euro neimatriculata, la ce pret minim merge..., multumesc... este adusa de cateva zile in tara din Germania...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR