Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nu, AFL e sistemul de lumina in curbe...
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Daca nu ai xenon pe gaz nu ai AFL!
  • Attreyu

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Am inteles. Pai eu o sa schimb lampa care in mod evident nu se mai aprinde. Faza cu AFL-ul mi-a aparut doar dupa ce am scos lampa ieri, sa o verific, deci cred ca nu am strans bine cand am insurubat la loc ansamblul lampa+circuit si nu mai "recunoaste" cand isi face testele acelea de miscare de cateva secunde dupa ce pui contactul.

Deci de care lampa trebuie sa cumpar ? H7 ? Se scoate pur si simplu din soclul acela si se pune cea noua ?
  • Attreyu

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2014

  • Mesaj Privat
borsy - e posibil sa am xenon pe gaz din fabrica ? pentru ca cel de la care am cumparat-o mi-a spus ca nu a schimbat nimic la ea. Iar xenon-ul nu e albastru ? A mea e cu lumina alba, clasica. Ce e drept, se vede brici noaptea. In cazul asta - si lampa cealalta o fi tot xenon, dar nu stiu la ce foloseste, ca am incercat toate fazele si pozitiile si nu se aprinde.
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Mai colegule, ne termini... Shocked
Mai degraba pune o poza cu farurile masinii sau o serie VIN si cautam sa te ajutam...,vad ca nu stii nici ce sistem ai pe masina... Rolling Eyes

Sau, poti alege sa mergi la un atelier, care sa te ajute...,asa nu ajungem nicaieri... Idea
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Attreyu, farul xenon pe gaz e ca o 'ceapa' medie alba! Ai asa ceva? Smile

Deasupra la oglinda ai camera?
  • Attreyu

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2014

  • Mesaj Privat
gyzmo - iti dau ambele, dar se pune problema ?! Very Happy

borsy - da, si da.

VIN (serie șasiu) W0LGT67K591076156
Model Insignia
Datã înmatriculare 15.06.2009
Culoare TECHNICAL GREYM2
Tip motor ENG-4 CYL 20L DIESEL TURBO VGT
Tip cutie viteze TRANS-MAN 6-SPEED M32 WR
Tapiserie TRIM LEATHER SIENA - BLACK
Siguranțã Airbag frontal șofer și pasager cortinã, Sistem electronic de stabilitate (ESP), Tetierã
Confort Aer condiționat automat, Faruri bi-xenon, Pilot automat, Scaun fațã încãlzit, Senzori de parcare fațã și spate
Pachet Pachet optic, Pachet vizual oglindã
Multimedia 7 difuzoare premium, Afișaj, Afișaj orã, temperaturã exterioarã și Radio, Radio CD 300

Poze - dupa ce mi-am bagat mainile, vad ca nu mai apare eroarea originala si strict despre bulb, era ceva cu "right led light....". Apar doar cele despre AFL, care inainte sa scot la verificat becul, nu apareau.

http://oi58.tinypic.com/2i78mee.jpg - "Service AFL lamp"

http://oi57.tinypic.com/317bg9v.jpg - "Headlamp levelling malfunction - contact service"

http://oi60.tinypic.com/1otyl2.jpg

http://oi62.tinypic.com/2v3g740.jpg

http://oi61.tinypic.com/20tjp5e.jpg - poze cu farul aburit. Exista "ceapa" de care spune colegul, si inca o lampa mai la dreapta catre colt, care nu se observa in poze.

Ce am facut eu - dupa ce mi-a aparut mesajul ala de eroare despre ledul din dreapta, am verificat ca intr-adevar nu se mai aprinde (din tot farul doar semnalizarea dreapta se aprinde) - am desfacut un capac negru rotund, am prins soclul lampii (negru, patrat, cu instructiuni argintii si prins cu un cablu), l-am rotit cu 45 de grade si l-am tras afara cu tot cu lampa. Nu am observat nimic evident, l-am bagat la loc, am pus capacul la loc si cam atat. Azi dimineata cand am plecat la lucru a inceput sa-mi dea si celelalte erori de AFL si malfunction.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Cred ca e problema si la modulul despre care ti-a spus gyzmo, de la ala iti da eroare.
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Si nu numai...
Mai poate fi si de la unul din senzorii de nivel,suspectez pe cel din fata...,asta in cazul in care nu ai urcat masina pe un plan inclinat(rampa)... Idea
Cu o diagnoza aflii in doua minute exact problema.
  • Attreyu

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2014

  • Mesaj Privat
O sa o duc la service vineri, sa se uite baietii la ea, probabil nu am fixat corect la loc modulul de comanda dupa ce l-am scos sa ma uit la el, pentru ca erorile alea mi-au aparut doar dupa ce am umblat la far dupa ce mi s-a ars faza de la condens

Faza e ca as avea nevoie sa stiu daca e intr-adevar Xenon si ce fel de lampa sa cumpar in locul celei defecte.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Ai xenon ,becul este D1S de la OSRAM( pentru faza scurta-lunga):
http://www.proxenon.ro/acce...enon-d1s-osram-2/

A nu se considera reclama!

Pentru cornering ai :
http://www.xenon-drive.ro/x...-Becuri-Osram-H11

A nu se considera reclama!


Ultima modificare facuta de gyzmo la Lun 25 Mai, 2015 5:09 pm
  • Attreyu

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Exact asa arata, intr-adevar. Multumesc, mare domn !
Skip ads

  • Attreyu

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Asa m-am lamurit si ce face cealalta lampa, fara lupa in fata - http://am-application.osram.info/en - e faza lunga.
  • Attreyu

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Mai sus am spus o prostie, fazele sunt pe acelasi bec. Tot nu stiu ce face becul ala lateral, dar nici nu ma intereseaza foarte tare momentan.

Am rezolvat eroarea cu AFL, am scos iar becul afara si are o clema subtire care intra in modulul becului. La mine era usor indoita si nu facea contact. Am pus contactul ferm si nu mai da eroarea.

Mi-am amintit si cum e eroarea de bec, aia care nu mai aparea. Trebuie sa pun automatic lights pe off ca sa o "prinda", nefiind noapte - "check right dipped beam".

Mai ramane sa cumpar becul si sa il schimb - e greu sa scoti mufa din modulul argintiu, se trage afara pur si simplu si se baga din nou in becul nou ?
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Replica "mai colegule, ne termini" a facut deliciul topicului Smile
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Attreyu a scris:Mai sus am spus o prostie, fazele sunt pe acelasi bec. Tot nu stiu ce face becul ala lateral, dar nici nu ma intereseaza foarte tare momentan

Becul ala e pentru "cornering", iluminarea laterala in momentul in care virezi sau semnalizezi la o viteza sub 40km/h sau cand dai cu spatele
  • Attreyu

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pentru lamurire ! desi e ciudat amplasat, pe interior, catre grila, in loc sa il puna catre margine, langa ala galben pentru semnalizare laterala...
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Asta ar fi insemnat sa aduca prea spre centrul masinii luminile de drum si arata si ca naiba, dar daca observi becul si oglinda sunt orientate in asa fel incat sa ilumineze in lateral. La alte marci corneringul e pus in proiectoare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR