Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Reprezentante
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pai daca nu ti-a dat fisa tehnica vezi pe actele de garantie ca tre' sa fie o descriere a masinii . Cu cat ai garantie pt acele subansamble cat pt celelalte , etc.

OPEL ROMANIA nu cred ca are treaba cu sh-urile de la Dibas , atata timp cat Dibas vinde sh cu garantie si Alfa Romeo . Daca-mi iau teapa ce fac ? Ma duc la Alfa Romania sau la Opel ?

Daca vechiul proprietar este Dibas nu poate decat sa fie imbucurator pt tine , juridic vorbind , care ti-a vandut o masina cu vicii ascunse . E chestiune de civil. Nu crezi ca ti-ar trebui o expertiza ? Du-te si spune-le de OPC care in general il pune pe vanzatorul necinstit sa remedieze viciile ascunse si mai spune-le de o expertiza judiciara in posesia careia vei intra cat de curand . Fara sa le dai alte date . Si daca nu se lasa inmuiati nici dupa asta , contacteaza-ma ca te invat eu cum sa-i faci !
Foarte important : Nu se vb cu sclavii pe plantatie ci cu directorul . De preferat cand stabilesti intalnirea sa-i zici sa-si aduca si juristiul sau avocatul . E de efect asta . Laughing
Skip ads

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
o sa ma duc pe 12 sa imi schimbe puntea si vad atunci.
daca nu vor sa schimbe amortizorul am vazut unele pe la 150 de roni bucata....
si asa la ei un amortizor e 300 si ceva de lei.
nu cred ca mai cunmpar ceva de la vreun dealer opel din romania.. chervrolet, ce o fi .... masina, piese, nimic.
oare in DM e la fel? tot asa isi bat joc de clienti? e general in EU? e o marca mai ieftina dar chiar asa de tot rhatul in ro?
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
pai..acid..cam asta e ideea...dibas e doar un dealer de masini..are independenta in a vinde SH-uri cate vrea muschiul libanezului care il patroneaza etc...ca si multi alti dealeri...faptul ca tot dibas vinde si opel nu inseamna ca SH-urile au legatura cu opel...e la fel cum de ex. ipso vinde pe langa renault, toate marcile la sh...

tu trebuie sa o rezolvi strict cu persoana juridica dibas..ah, inca ceva..majoritatea dealerilor de sh ofera garantia de 1an sau 6 luni sau cat o fi DOAR pentru cutie de viteze si motor...majoritatea..ex. lecarro, autosig etc..adica s-ar putea sa ai ghinion cu puntea spate care sa nu fie acoperita de garantie..DAR pe baza unei expertize tehnice ai putea sa ii ataci pt vicii ascunse ale vehiculului (gen fusese accidentata si ei nu ti-au zis etc.)
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
daca nu se rezolva atunci opc si 100 eu pt articol in ziar. de cate ori e nevoie numai sa nu mai ajuinca si altii sa cumpere de la ei
Skip ads

  • adrian roncea

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Mi s-a aprins becul cu cheita pe bord. ma duc la Di-Bas si o baga la calculator. E o chestie pe circuitul de aer, nu stiu cum ii zice. 800 ron. il schimb si e ok. Puteam sa-l iau de la piese din ploiesti si scuteam 300 ron. Teapa. Am facut si directia si am schimbat si capetele de bara. Totul in 3 ore. Servicii ok dar m-au scurs de bani, si toti mecanicii erau increzuti de parca ei facusera masina. Abia astept sa se deschida dealerul la ploiesti.
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
s-a rezolvat intr-un final. au schimbat puntea si un amortizor. l-am cumparat eu pe al doilea, au facut reglajul la roti. total la mine 300 de lei, neprevazuti... ghinion.
testati masina la un alt dealer cand, daca aveti curaj, mai cumparati sh la de la dibas:(
  • tzucky

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
adrian roncea a scris:Mi s-a aprins becul cu cheita pe bord. ma duc la Di-Bas si o baga la calculator. E o chestie pe circuitul de aer, nu stiu cum ii zice. 800 ron. il schimb si e ok. Puteam sa-l iau de la piese din ploiesti si scuteam 300 ron. Teapa. Am facut si directia si am schimbat si capetele de bara. Totul in 3 ore. Servicii ok dar m-au scurs de bani, si toti mecanicii erau increzuti de parca ei facusera masina. Abia astept sa se deschida dealerul la ploiesti.



Cat te-a costat toata distractia cu directia?
Am si eu mici probleme si tre'sa ma duc sa o fac... tare-mi e ca o sa imi schimbe capetele de bara. Sa stiu la ce ma astept.

Ontopic: pana acum nu am avit probleme de atitudine sau lipsa de profesionalism la Di-Bas. Lucrez numai cu ei din 2001 si nu am avut motive sa ma uit si "in alte gradini". De asemenea, directia probabil ca o voi rezolva tot la ei (desi ma uit serios si in alte gradini... explicatia mai jos)
Singurul lucru de care ma pot plange este ca au sarit calu' atat la tarifele de manopera, cat si la preturile pentru piese.
Odinioara ora de manopera era 10 EUR + TVA, au ajuns la 70 RON. Odinioara la ei gaseam printre cele mai bune preturi la piese, acum sunt cu cca 50% peste piata....
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
dibas ... ca sa vezi Evil or Very Mad
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=176495
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
de cand sunt eu pe site am citit multe nemultumiri din partea voastra legate de Dibas... (VANZARI, SERVICE, PRETURI) Asa de tare e ala prin Bucuresti?
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
e beton
  • Razvanel

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Offfffffffffff dibas sa-i ia cel mai mare drac si sa-i duca departe sa nu mai streseze lumea.Eu m-am dus la ei in servis si cu cineva care ii cunsteau p cei de la garantii si drept multumire dobitocii m-au tinut 5 ore si mi-au spus k masina merge foarte bine.Ce parere aveti?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Hmmm, si in curand o sa ma duc cu o cunostinta sa ia un astra de la dibas......... E o astra hatch in 4 usi de 1.4, estentia+aer din 2006, 57.000 km
Cunostinta nu prea vrea sa o testeze, ca aia ii da garantie.......

Dati-mi cateva sfaturi la ce sa ma uit, cu cine sa vorbesc, mai ales ca pretul e de 9.900 euro, cam mic as zice eu.
Skip ads

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
du-te cu un mecanic. verifica daca a fost lovita, mergi cu ea si verifica de zgomot la rulare. verifica caroseria, yuita-te sub ea, lonjeroane, spatiu motor daca e ok. vezi daca are putere motorul. stiu ca fac schimbul de ulei si filtre ei dar verifica si asta.
Agata-te de mici lipsuri sau zgarieturi . eu am castigat 200 de euro la pret pt ca nu avea capacul la hayion
Marele sfat, nu cumpara de la ei dar ...
ma rog.
vezi daca te lasa sa faci un test in alta parte. spune-le de o corsa lovita pe dedesupt cumparata ca buna de la ei Smile
daca nu ma insel eu am cumparat-o de la bogdan lazarescu dar s-ar putea sa ma insel. intreaba fie sus la opel fie, mai probabil, jos la chrevrolet.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Hmmm, deci chiar daca e un dealer, sa nu am incredere in el cand vine problema de second? La telefon omul a spus ca garanteaza ca nu a fost lovita grav, adica cel mult la ea a fost lovita o aripa.
Masina este asta http://www.opeldibas.ro/ocazii.php persoana de contact este Mihai Preoteasa. Se pare ca masina inca mai are garantie opel..... dar cel mai mult mi-e frica sa nu fi fost lovita grav si reparata prost.... mai ales ca masina nu e pentru mine. Daca era pentru mine, reprosurile mi le faceam singur Very Happy
@AcidMan, garantia care ti-au dat-o a fost doar cutie si motor?
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
in principiu da dar au reparat si puntea spate pana la urma. era problema lor ca au garantat ca nu e lovita rau dar a fost.
Apropos de ce ti-au garantat si tie.
cred ca cu preoteasa am vorbit si eu la inceput
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
A doua revizie obligatorie la DiBas Prahova :

Costuri : 670 de lei - ulei , filtru aer , polen , ulei , pus tech 2 , verificat directia si jocuri la ea , schimbat un bec la proiector in plus , schimbat bec torpedou , curatat franele .

Minusuri : Initial factura era de 770 de lei pana am vazut ca erau 6 l de ulei pt motorul meu in 6 cilindri Very Happy . Au refacut-o si au scazut 100 lei.

Partea funny : Dupa ce mi-au deconectat bornele la baterie nu se mai deschidea portbagajul . Mort . S-au panicat ca le-am zis ca mi-au stricat portbagajul , a venit electricianul si mi-a initializat geamurile si a mers si portbagajul fara probleme .
  • wargasm

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Un nene mi-a lovit Astra-ul in parcare. Pana la urma am aflat cine era, i-am spus frumos ca ori mergem la politie(aveam si martor) unde voi declara c-a fugit de la "locul accidentului" sau vom merge la un service, tinichigii ne vor spune cat costa, el dadea banu asi asta era. A ales cu greu a doua varianta. Am fost la Di Bas, 3,5 milioane bara spate, facuta in mai putin de 1 zi. Pe neveu, ca oricum nu aveam garantie. De tinichigiu am fost multumit.
  • iliecsorin

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2008

  • Mesaj Privat
am primit un chestionar de la Opel romania referitor la opinii despre dealerul meu a.k.a. Di-Bas. Le-am scris esenta celor din topicele cu nemultumiti si am si fost de acord sa le vada cei de acolo. Poate ii mai baga un pic in priza sa nu-si mai bata joc de clienti (ma refer la service, ptr mine dep. vinzari are nota 10).
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am cumparat de la ei 2 masini pana acum. Vectra de mai sus si o corsa C, dar nici una pentru mine. Preturile au fost forte bune, chiar suspect de bune.
Masinile, vectra are un an si nu a facut figuri, corsa cateva spatamani, dar se prezinta foarte bine.
La corsa, fiind a tatului meu am avut placuta surpriza sa observ ca problemele nu au fost ascunse, cum fac samsarii, ci au fost schimbate si revizuite componentele predispuse la uzura, de exemplu timoneria fusese proaspat inlocuita, ceva pe la directie si pompa de apa.
As mai vrea sa cumpar tot pentru cineva o alta masina. Concluzia, sunt destul de oki, chiar si pe colegul de mai sus l-au multumit intr-un final.

Ca o mica reclamatie, cand am cumparat vectra, nu mi-a placut atitudinea baiatului ce se ocupa de second, dar la corsa, chiar i-mi parea rau sa nu cumpar de la ei. A demonstrat profesionalism, nu s-a comportat ca un samsar. Probabil lucrururile si la ei se schimba in bine, frica forumului spunandu-si cuvantul.
  • pavel dumitrescu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2009

  • Mesaj Privat
wargasm a scris:Un nene mi-a lovit Astra-ul in parcare. Pana la urma am aflat cine era, i-am spus frumos ca ori mergem la politie(aveam si martor) unde voi declara c-a fugit de la "locul accidentului" sau vom merge la un service, tinichigii ne vor spune cat costa, el dadea banu asi asta era. A ales cu greu a doua varianta. Am fost la Di Bas, 3,5 milioane bara spate, facuta in mai putin de 1 zi. Pe neveu, ca oricum nu aveam garantie. De tinichigiu am fost multumit.

salut,
sunt incepator.am permisul doar de 5 luni si am patit ceva asemanator.
un vecin mi-a zgariat din greseala aripa de fata si usa de fata dreapta cu un bagaj voluminos.
jos palaria!el a venit si m-a anuntat!da-mi si mie un sfat te rog!ce trebuie sa fac!
nu am nici casco si zgarietura nu este foarte evidenta!
un prieten spune ca s-ar putea ca zgarietura sa iasa la polis!
as putea sa vorbesc cu cel care te-a ajutat cu problema ta!
merci!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Reprezentante

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR