Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat

Astea sunt duzele de insignia, cu codurile de original cu care puteti merge la un magazin de piese sa le cereti.
Buna ziua,

astazi am executat aceasta operatiune si m-am gandit sa incerc sa va prezint etapele acestui proces, vazand ca multa lume intreaba.
Am inteles ca sunt si metode sa le schimbi fara a da jos stergatoarele, sincer daca vreti sa faceti singuri aceasta operatiune va recomand sa le dati jos.

Astea sunt duzele de insignia, cu codurile de original cu care puteti merge la un magazin de piese sa le cereti.
Pentru a scoate stergatoarele se scot intai aparatorile de la stergatoare, dar foarte atent pentru ca sunt de plastic si ciocul se rupe rapid (am patit-o):

Pentru urmatoarea etapa aveti nevoie de o tubulara de 13 pentru a desface piulitele stergatoarelor. Sa fiti atenti sa le puneti la loc in aceeasi pozitie.
Dupa ce ati desfacut piulitele, s-ar putea sa intampinati niste probleme la scoaterea lor. Pentru a va usura munca, trebuie apasat pe articulatia bratului stergatorului si sa o miscati, facandu-se loc. Repetati procedura pana o sa iasa bratul.

Dupa ce le-ati scos, trageti de chederul transversal pentru a putea scoate plasticul pe care sunt montate duzele. Partea de dedesubt arata cam asa:

Dupa ce ati scos planseta aceasta, o sa trebuiasca sa scoateti fie duzele intai, fie furtunasele, ambele operatiuni mi-au mancat nervii , duzele nu am reusit sa le scot intregi. Pentru a scoate duzele vechi, trebuie sa aveti grija la un piciorus ce tine duza fixa:


Dupa ce ati reusit sa le scoateti alea vechi, repetati procesul in sens invers, si gata.
Poza cu duzele cele vechi/cele noi.

Sper ca v-am fost de folos, spor la treaba.
Skip ads

  • bobeleac

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru tutorial ,as mai adauga daca se poate faptul ca pentru a iesi duzele mai usor atat de pe suportul lor cit si pentru a scoate furtunul de cuplare a instalatiei de apa,trebuiesc incalzite putin cu un feon de par.
  • ovidiucc

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Am urmat astazi tutorialul (foarte detaliat) si am reusit sa schimb diuzele cu succes! Thanks!
  • ionut_banga

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Zafira 2013 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Bun tutorialul dar lipseste cu titlu informativ pretul de achizitie al duzelor! O zi buna!
Skip ads

  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Foarte bine facut tutorialul dar mai vin cu o completare la ceea ce a scris Murderer27, inainte de a baga noile diuze in suport lor luati un cuter sau un burghiu mai mare pus pe o bordmasina si scobiti un pic in fata diuzei pe unde iese apa
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am comandat eu astazi diuzele, cost 15 lei stanga 16 lei dreapta , ajung in 4-7 zile lucratoare
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Se monteaza foarte usor daca tineti cont de acel opritor care este prins pe grila, ce nu am inteles eu cum se pot regla ,pentru ca dreapta da mult prea sus iar stanga prea jos
  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Se poate confectiona dintr-un capac de pix conic, tai cate putin pana ajungi la diametrul diuzei apoi cu un cuter ...fac o schita. Nu este un desen prea reusit dar cred ca va dati seama ce am vrut sa zic. Inca nu am facut aceasta operatiune dar asa imi inchipui eu ca ar trebui sa fie
Skip ads

  • bobeleac

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Gasiti dimensiunile cheiei de reglaj diuzele in ,,Tutorial confectionare cheie duza stropgel Insignia "
  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
ma bucur ca v-am ajutat, cand le-am montat eu nu am gasit un tutorial si am zis ca sa imi ajut semenii Very Happy
Eu unul nu mai stiu cat m-au costat, eu lucrez si in domeniul achizitiilor de piese deci le-am luat la pret bun oricum.
Spor la treaba Very Happy
  • Angelgri

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc pt tutorial, mi-am cumparat si eu duze, am gasit cu 8 lei pe joom, transport gratuit.
https://www.joom.com/ro/prod...d36b54d010111e075
"Se potriveste pentru:
pentru numãrul de componentã Vauxhall: 12782508 & 12782509
pentru Insignia (2009 ulterioare) Toate modelele
Vehiculele care pot fi convertite sunt:
pentru Astra G 1998-2004
Astra H 2004-2009
pentru Zafira A 1998-2004
Zafira B 2005-2011
pentru Corsa D 2006-2014"
  • Bachus20

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Salut! ÃŽntreb și aici, poate vede cineva mesajul: Știe cineva în IAȘI vreun magazin care vinde acest set de duze de Insignia? Sau este cineva care vinde un set? Vreau sã le pun pe Corsa C, și chiar nu am rãbdare sã aștept 2 luni de pe ebay/aliexpress pentru o economie de 10 RON. Acum e sezonul de șprițuit parbrizul Very Happy
Skip ads

  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Te duci la un magazin de piese auto si le spui sa caute codul respecti si sa le aduca.

Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR