Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc inca o data,sunt total lamurit.
Skip ads

  • johnny1997333

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Eu pe o astra j din 2011 am 235/45/18..asa am cumparat-o si merge destul de bine..e foarte stabila pe viraje.
  • mludwig

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Mi-am consumat gumele de vara 215/50/17 care au venit cu masina in 2010. Dimensiunile 225/45/17 sunt mai usor de gasit si mai ieftine, dar nu sunt trecut in CIV-ul masinii. Sunt trecute insa in manualele mai noi pentru motorul 14NET, si chiar vin echipate din fabrica la serii mai noi de productie: https://www.opel.de/content/...alog201201_v1.pdf

Conform unui alt catalog, merg montate ulterior cu reprogramarea vitezometrului: https://www.tuev-hessen.de/c...012_rev03_ger.pdf (pg. 104/108)
Dupa reprogramare, am norocul sa se potriveasca si 225/45/17 pe care le-as vrea vara dar si 205/60/15 ce am iarna.

Intrebarea mea este daca a facut cineva de aici demersurile de reprogramare/reomologare la RAR.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Si eu am fost foarte interesat de subiectul asta, din pricina erorii odometrului si am fost la reprezentanta pentru a-mi reprograma vitezometrul, dar nu s-a putut (am vorbit si cu incompententii de la Centrul de asistenta), desi documentul tau contrazice ceea ce au spus ei. Din ce am vazut in al 2-lea document pus de tine, cauciurile 215/50 R17 sunt cele mai paguboase, in sensul ca au cea mai mare abatere in distanta parcursa fata de ceea ce programat computerul. Daca reusesti ceva, anunta-ma, sunt si eu interesat de subiect. Mersi!
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Am inteles ca se poate reprograma in circumferinta rotii cu opcom. Colegul gyzmo a facut asa ceva: https://www.clubopel.com/vie...asc&start=380
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru link, am scris acolo. Sa vedem acum daca poate face ceva si la Astra.
  • mludwig

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Aantonio a scris:Salut. Si eu am fost foarte interesat de subiectul asta, din pricina erorii odometrului si am fost la reprezentanta pentru a-mi reprograma vitezometrul, dar nu s-a putut (am vorbit si cu incompententii de la Centrul de asistenta), desi documentul tau contrazice ceea ce au spus ei. Din ce am vazut in al 2-lea document pus de tine, cauciurile 215/50 R17 sunt cele mai paguboase, in sensul ca au cea mai mare abatere in distanta parcursa fata de ceea ce programat computerul. Daca reusesti ceva, anunta-ma, sunt si eu interesat de subiect. Mersi!


Deci, scurt pe doi pasii care trebuie urmati daca ai Opel Astra J 2010:
1. Dealerul iti da o foaie cu dimensiunile compatibile pentru modelul tau, costa 50 de lei.
2. Iti faci o programare la RAR, si te prezinti cu masina.
3. Ei se uita la masina si la certificatul de conformitate de la producator din arhiva de la prima omologare.
4. Ti se zice ca in certificat nu apar decat dimensiunile deja trecute in CIV, refuza sa mai treaca orice alta dimensiune si ii doare in cot de ce zice dealerul. Daca totusi o vrei, te trimit la Bucuresti pentru masuratori tehnice de siguranta circulatiei.
5. Faci retur la gumele de 225/45/17, si pui 215/50/17 cu 2800 de RON. Sau pui ce gume vrei si te rogi sa nu pice la urmatorul ITP.
6. Iti promiti sa nu mai cumperi Opel si sa te uiti cu ce cauciucuri vine urmatoare ta masina.
  • Fireking

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare stupida. Am un opel astra j a17dtr. La mine este 5x115 daca nu ma insel. Se pot pune cauciucuri cu 5x105? Smile)

Merci frumos
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Ce inseamna cauciuc 5x105 Shocked ? Doar nu prinzi cauciucul direct in prezoane Wink. PCD-ul jentii poate fi 5x105, dar nu se potriveste la A17DTR care are 5x115.
  • Fireking

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
am gresit. am vrut sa scriu jante! Smile)))
merci de raspuns
  • diablo46

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Acel 5 reprezinta nr. de prezoane, 115 si 105 reprezinta distanta dintre gauri. Deci nu se potrivesc, decat daca dai alte gauri in jante Smile)
  • u2emi

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2015

  • Mesaj Privat
salutare . detin o astra j 1.4 100 cp. vreau sa va intreb ce se poate inrautatii daca pun jante de 18 pe aceasta .. cu cat creste consumul? devine mai greoaie decat este in momentul de fata sau isesizabil?
mentionez ca dimensiunea acceptata de autoturism este 16
Skip ads

  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pot sa iti spun din experienta mea avand doua seturi de roti ca atunci cand trec de pe 17 pe 16 e mai vioaie masina. Se simte si daca rotesti pe loc de volan ca rezistenta e mai mica. Deci de la 16 la 18 va fi semnificativa diferenta.
  • dimy

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2015

  • Mesaj Privat
In primul rand trebuie sa ti le omologheze rar-ul si sa ti le treaca in talon,altfel nenea politistul te lasa fara talon:).....si exact cum spune colegul Bamo,masina va trage mult mai greu,consumul automat va creste,directia mult mai greoaie...etc
Bafta!
  • u2emi

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2015

  • Mesaj Privat
dimy.. in taloanelen astea noi nu mai este mentionata dimensiunea jantelor/anvelopelor...

nu conduc sportiv .. merg chiar foarte linistit.. si nu prea ma intereseaza consumul.. important este sa ajung din punctul A in punctul B safe Smile
  • dimy

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2015

  • Mesaj Privat
da,ai dreptate,nu mai sunt trecute in talon,dar oricum tre sa te duci la rar sa ti le omologheze,si sa ti le treaca in carte.
  • u2emi

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2015

  • Mesaj Privat
o sa trec la pe la reprezentanta sa imi dea foaia cu dimensiunile permise , apoi fac programare la rar , sa fie totul ok ,, La itp e nasol , noroc ca am picat sa fac itp-ul iarnna cand am cauciucurile de iarna de 16
  • u2emi

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2015

  • Mesaj Privat
225/45/18 sau 235/45/18 ce recomandati?
  • gi0

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2014 ?
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua toturor .
Sunt din Constanta si am un Opel Astra J , motorizare 1,6 benzina cumparat acum doi ani . Vreau sa cumpar cauciucuri de iarna . Acum am Micheline 205/60/r16 92H..
Eu m-am orientat spre Nokian ( http://anvelope-discount.ro...560/r16/92h/17757 ) .
Puteti face si alte recomandari , luand in consideratie faptul ca in doi ani nu am facut nici 10 000 km ?
Cum ar fi mai indicat sa cumpar anvelopele , cu jante , ca sa nu descalt masina in fiecare an , sau fara ?
Un magazin unde sa comand online puteti recomanda ?
Multumesc .
Cu stima .
  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salut gi0,

Se tot discuta despre asta, iar ca sa ti raspund. O janta tabla costa in jur de 150 lei, pe langa jante va trebui sa achizitionezi senzori de presiune(optional) care sunt 200 lei/buc daca nu vei avea martorul aprins totul timpul. Nokian sunt ok si cam cel mai ok raport calitate-pret.
Daca vei alege sa cumperi jante, trebui sa stii ca investita o vei recupera in aproximativ 5 ani, daca iei si senzori fa tu socoteala.
Un magazin ca sa comanzi jante sau anvelope?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR