Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • mareurs11

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Aceiasi smucitura o am si eu tot ca tine de la 5 la 4. Mecanicii mi-au spus ca este din blocul de valve si deocamdata nu am bani sa-l schimb , costa undeva la 1000 de euro.
Skip ads

  • costin-flavius

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Hm.....nu ma pricep prea bine,dar stau si ma gandesc de ce face numai de la 5 la 4 si nu si in alte viteze.....cam straniu mi se pare.plus ca nu face mereu...are toane!crezi ca mai duce mult sau...e de rau?Cei din Galati imi ziceau ca o rezolva cu un schimb de ulei,ceea ce m-a facut sa rad in hohote si s-au simtit cam jigniti!Iar blocul de valve e nou la 1000 euro sau SH. Sad Oare? Oare?
  • mareurs11

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Este nou si sigur este de la bloc, la mine face la fel numai de la 5 la 4 in rest e ok si asta este de la blocul de valve. Am facut constatarea la service numai de cutii automate.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Alt bloc de valve. E dusã valva de schimb pentru treapta 4-5. Asta e, pentru o automata nu e un pret exorbitant. Bafta.
Skip ads

  • costin-flavius

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Sa mai trag oare asa de ea?Parca n-are rost sa o schimb daca face numai cateodata si numai intr-o singura treapta!
daca ziceti ca se rezolva asa atunci va urmez sfatul!
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Dacã face doar câteodatã mai poți merge cu ea. Când vrei sa umbli in cutie, mergi la cineva cu experiența si care știe ce face.
  • costin-flavius

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Aha!merci mult de sfaturi.cred ca o mai las vr-un an asa.banuiesc ca 1000€ e numai blocul .aici se adauga si mana de lucru.corect?daca tre sa faca si schimbul de ulei PE care nu l-am facut niciodata m-am scos original! Cat estimati ca va costa?
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
salut, smuciturile din cutie, introducerea in Drive sau Rear se datoreaza exclusiv cred eu, pentru ca sunt si patit si documentat, blocului de valve care are mici caneluri, zgarieturi pe cilindri de lucru. Nu se rezolva cu nimic, doar inlocuire 800-1800 euro costa distractia. (sunt pe piata unii aditivi care pot reduce sansele sa se simta smucituri in cutie.....nu le-am folosit)
Ca sa fiu mai optimist pot spune ca in cei 7-8000 km cu blocul de valve nou tot mi-a facut cateva faze la retrocedarea treptelor...de cateva ori., 3-2 ...
Valvele lucreaza 1 cu 3 - 2cu 4 - astfel daca avem socuri in 1 valva va da rateuri si in 3 ....

Am constatat scaderea preturilor la masinile integrale insignia dar si la piesele de schimb...in curand vor deveni mai accesibile...Pe Ebay sunt producatori independenti care cu datele masinii si o fotografie a placii de valve iti trimit acasa una noua cu 5-600 euro



http://www.ebay.com/itm/371...;_trk.m1436.l2649

Operatiunea de inlocuire necesita completarea uleiului in cutie si dureaza 2-3 ore
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
costin-flavius a scris:Aha!merci mult de sfaturi.cred ca o mai las vr-un an asa.banuiesc ca 1000€ e numai blocul .aici se adauga si mana de lucru.corect?daca tre sa faca si schimbul de ulei PE care nu l-am facut niciodata m-am scos original! Cat estimati ca va costa?


A schimbat un coleg blocul de valve + convertizor + ulei (probabil si filtru) cu 1500 Euro inclusiv manopera.......deci pe aici se învârte prețul.
  • costin-flavius

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Azi l-am sunat pe Samer(Timisoara)....parea de treaba omul.mi-a zis ca m-ar costa 1000 de euro piesa si 200 mana de lucru
Cred ca astept pana in mai anul viitor cand voi veni acasa si o schimb atunci.n-am inteles daca include si schimbarea uleiului!
  • costin-flavius

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Nu m-as incumeta sa cumpar un bloc de valvole dupa internet.in italia ma costa 400-500 euro schimbul total de ulei,iar ca sa imi rectifice cutia 7000 Smile)) nu mai valoreaza masina peste un an 7000.asa ca ma gandesc din ce in ce mai serios sa trag o fuga in romania.sa speram ca intr-adevar e bun omul si scap de problema cu banii astia!si nu cred ca se agraveaza inca un an,tinand cont ca fac in jur de 15.000km la an!A schimbat cineva la Samer blocul?si daca da cum se prezinta masina? Oare?
  • costin-flavius

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Ce nu am bagat eu bani in masina in 3 ani(decat consumabilele),dar sa vezi ce bag acum Rolling Eyes tre sa fac distributia....vreo 650-700 euro+4 cauciucuri vreo 650 si alea+1200(sper ca nu mai mult)blocul de valvole!dumnezeu cu mila! Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Skip ads

  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
masina asta este ca o blonda cu bust de 100 pe care nu poti sa o lasi, mereu farduri, parfumuri, haine si pantofi ...
Da ce senzatii ai cu ea, pe la 220 sau cum merge ea cu 20 la ora pe Magheru....te plimba si nu te lasa niciodata.

Am bagat bani in ea mai multi decat am mancat sau i-am dat neveste-mii.......si tu, costin te vaiti de cateva cauciucuri si 450 ron distributia ! Hai ca merita ! Eu i-am bagat in accesorii ...macar Smile Smile Laughing
  • costin-flavius

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Asa e frate...iubesc masina asta mai mult decat ma iubesc pe mine!ma simt foarte bine la volanul ei si ea se simte foarte bine cu mine......vorba aia....ne respectam reciproc,iar eu ii fac un cadou de vreo 2500 euro....asa ca o iubesc mult!ar trebii sa deschid un topic cu declaratii dr dragoste pt insignia. Apropo cat ajune distributia completa in romania?sare de 2000ron?eu trebuie sa o fac urgent ca am 145000si nu am facut-o niciodata!
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
hai ca esti haios ! !
Daca ajungi in Bucuresti aici stiu ca am schimbat-o si eu, iti recomand Revizie Opel service si inlocuiesti pompa de apa toate rolele curelele de accesorii si distributie si manopera - aprx 200-250 euro piese bulck originale GM si Maan iar la reprezentanta cred ca ajungi pe la 3-400 euro

A ! Si vin-o mai des pe acasa ca distributia se schimba pe la 60.000 km nu la 147k, daca vrei sa o tii langa tine fara sa te dezamageasca cu un scartiit de curele....dimineata. Laughing Laughing
  • costin-flavius

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Ai dreptate hog33,ar trebui sa vin mai des in Romania,insa cu regrete parca nu ma mai atrage,dar asta e o alta discutie!In ceea ce priveste distributia stiu ca la noi se face la 60.000km insa in cartea masinii mele specifica la 150.000,asa mi-au zis si cei de la reprezentanta!oricum o fac cat de curand!Fratilor eu va multumesc de sfaturi si idei!Sper sa mai facem schimb de experiente si sa ne ajutam in continuare!Iar pt cei care o ard nemotivat pe forum si nu au o insignia le zic atat "STATI CALMI". Smile Insignia,asa plasticoasa la interior cum este ea,asa mai putin fiabila&puternica decat Passat sau Avensis(asa cum sustineti voi),este o masina excelenta,iar dupa 6 ani de viata s-a dovedit a fi o masina ffff iubita de multi(vezi vanzarile)si reuseste si acum sa intoarca privirile multora!Suntem mandri de insigniile noastre!Am dreptate? Respect!
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Sunteti offtopic rau. Ca ideea conduc una dintre cele enumerate de tine vezi semnatura si confirm ca nu exista masina perfecta. Toate se strica. Ca plus pentru Insignia e inca cea mai frumoasa din clasa ei de departe, atat vechea cat si faceliftul. Si aici sunt mai mult decat obiectiv.
Reveniti la cutiile automate Smile
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Urmatoarea masina pe care o voi avea nu stiu daca va mai fi cu automata. Sunt hotarat 50 %. Imi amintesc acum de intarzirea in demaraj pe care o are, consumul mai mare cu 1 litru de motorina, sensibilitatea unei cutii automate, oboseala produsa de aceasta in aglomeratie cand imi amorteste piciorul pe frana (nu este recomandata trecerea prin trepte la fiecare semafor), imbrac maciuca levierului in piele si imi raman cheile blocate in contact....are un contact electric si in capul levierului !...si parca ar mai fi cateva mici neajunsuri... - uit contactul pus 30 minute...adio baterie (motorasele, bobinutele si tractorasele sunt alimentate in timpul .....mai simplu era mai bine..odata !
Beneficiile unei cutii automate le cunoastem cu totii nu comentez.
  • costin-flavius

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Gata....gresala mea,m-a luat valul in laude! Oricum alre regreti ca nu ai insignia! Smile sa revenim la cutii! Esti OFF TOPIC
Ce masini mai folosesc aceleasi cutii ca ale noastre?
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pai fix Avensis Smile)))
Cutia automata de pe Insignia si Avensis e aceeasi si de productie Aisin

P.s. nu regret nimic..... Crying or Very sad
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR