Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salutare stimati colegi,
Apelez la voi, comunitatea opelistilor, pentru o sugestie, un sfat cu care imi puteti fi de ajutor. Firma la care lucrez, vrea sa ne schimbe masinile, si administratorul mi-a cerut un sfat, cu privire la urmatoarele achizitii.
Opelist fiind, de mai bine de 6 ani, detinator al unei astra G cu motorul de isuzu, y1,7 dt, am optat tot pentru un opel, astra sau corsa. Am avut ca propuneri mai multe tipuri de masini, dar niciuna marca Opel, eu venind cu aceasta propunere.
Cer acum cateva sfaturi, posesorilor, sau celor care au cunostinte cu privire la aceste modele/motoare, de fiabilitatea lor, de costurile de intretinere etc.
Firma vrea costuri mici de intrtinere, taxe mici, consum mic.
Ce recomandari si ce sfaturi aveti?
Fac mentiunea ca oricare dintre aceste modele e preferata de catre administrator in 2 usi(datorita pretului).
Masina e folosita in domeniul in care lucrez 5 zile din 7, cca 1400 km in cele 5 zile.
Astept sfaturile voastre. Va multumesc.
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,716
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
E aiurea ca vorbim de masini sh, ai toate sansele sa-ti primesti injuraturi pentru sfaturile date,masinile sh sunt o loterie.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Astra g - costuri mici întreținere consum mãricel
Corsaru c - costuri mai mari ca la astra g dar consum mai mic...

Tu ști cel mai bine ce ai nevoie:)
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
In situatia asta n-ar trebui sa fii subiectiv, alege masina care se potriveste cel mai bine, nu neaparat opel. Dintre cele 2 mie mi se pare cea mai potrivita corsa daca firma nu se bazeaza pe transportat obiecte voluminoase.
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
@vallyyy, si masinile actuale care le avem tot sh au fost luate, model peugeot expert cele dupa 2007, dar sunt foarte costisitoare la intretinere. Am avut o discutie si referitor la riscurile masinilor luate sh, si el a constientizat lucrul asta. Sunt si vechi si sunt mai expuse sa pice ceva la ele decat cele actuale pe care le avem.
@pustiu_pst corect, ai dreptate. daca vorbim din perspectiva unor masini mai noi ca an, si cu mai putini km, eu as fi ales corsa, dar stiind ca au ceva vechime, si poate cadea ceva oricand la ea, mai repede ar merge un astra.
De aceea, am ales sa cer si sfaturi aici, sunt intr-o mare dilema, vorba colegului @vallyyy, sa nu imi iau injuraturi Smile
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
@Madalin1796 Firma nu se bazeaza pe transporturi de obiecte voluminoase. de fapt firma nu transporta, noi practic luam doar comenzi.
aveam de ales intre matiz (care am mai avut), loganul de 1,4, skoda fabia, sau golf 3 diesel.
  • PunctAlbastru

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
eu zic sa cumperi ce gasesti in stare mai buna. E o idee proasta oricum sa iei masini de vechime considerabila si sa le alergi in regim de firma.
Dar, daca nu aveti alta solutie de masini mai noi, cele doua modele au avantajul intretinerii relativ ieftine.
In functie si de cate masini aveti nevoie, eu le-as alege pe cele in stare mai buna. Astra sau Corsa mai putin relevant.

Sau... Logan ... Sunt ieftine, iar cele pe benzina nu mor niciodata. De rugina nu cred ca iti pasa pt firma... Problema e ca tre sa fie mai noi de 2007, ca altfel taxa...
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
@PunctAlbastru da. e chestia si de taxa, dar si de intretinere. ne trebuie 3 masini deocamdata. E putin cam delicata treaba. de rugina cum ai spus si tu, nu e problema, ele sa mearga.
Acum cum am zis, folosim peugeot expert-uri, cu motoare de 1,6 HDI, consum cam 7 %, si foarte scumpe la intretinere.
Skip ads

  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Din cele mentionate eu tot corsa as alege, e mica, fasneata, gasesti loc de parcare oriunde.
  • PunctAlbastru

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Gabello a scris: folosim peugeot expert-uri, cu motoare de 1,6 HDI, consum cam 7 %, si foarte scumpe la intretinere.


Depinde acuma si ce intelegi prin scump la intretinere. la Peugeot clar nu e ieftin, dar vorbim si de diesel

Daca intretinere inseamna refacut suspensii si distributii etc, nu e ieftin nici la Opel.

Majoritatea Opelurilor se intretin cu repere aftermarket, dar ia baga niste orgininale GM si ai sa vezi ca nu-ti mai trebuie Opel. Si nici cu Lemforder nu e chiar ieftin sa tii un Opel.

E ieftina revizia in schimb,,, ca uleiul GM pipi e 20 de lei pe litru sau cat dracu e. Dar cu filtre bune si Mobil 1, nu e mare diferenta nici la revizie fata de alte marci.

Parerea mea e sa te uiti mai atent si in offtopic ca gasesti masini ok si pe la altii Smile .
Astra G si Corsa C sunt ieftin de tinut, dar nu in conditii de 1400 de km pe saptamana. Sunt prea vechi.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Spune-i sefului tau sa cumpere masini noi Logan, le treceti pe GPL din fabrica si gata, tragi de ele de ti se face rau si nu bagi un ban.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sau un Sandel de 1,2l fara turbina si trecut pe gaz.
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
@PunctAlbastru, ma refeream ca e scumpa la orice fel de piese, chiar si aftermarket, impozitul mare, taxe mari, consum etc.
De refacut suspensii oarecum la ce drumuri avem, trebuiesc facute, ca tot veni vorba, am probleme cu un amortizor pe stanga, am dus-o in service, 340 ron amortizor, + 300 flansa. rulmentul nu mai stiu exact cat a zis, deci asa cu piesele.
Impozitul nu m-a interesat cat a costat, dar am sa intreb, insa asigurarea este de 1025lei pe un an, si rovinieta undeva la 450 de lei. toate cheltuielile sunt inmultite cu 3.
bara de torsiune a costat undeva la 650 lei, in toamna.
De-asta spun ca mi se pare ca sunt destul de scumpe la tot ce inseamna intretinere.

@borsy iti dai seama ca si mie mi-ar fi placut, mai ales masina noua, dar pe astea nu le-am avut ca obtiune Very Happy

@dancuciureanu. asta cauta si el, un motor mic, si sa il treaca si pe gaz. sa speram ca o sa fie bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR