Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • andrei borbely

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2010 xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salutare! imi cer scuze ca nu mai am nervi sa stau sa caut daca mai exista vreun topic asemanator pt motorul z19dt. In urma cu un an am remapat masina dupa care au inceput problemele. acum are din nou softul de fabrica dar se pare ca e prea tarziu. ce ma doare e ca intre 1000 si 2000 de ture cand accelerez si o fortez un pic sa urce in ture,bat injectoarele ca dracu. corectiile ultima data au fost -1.87 cil 1, -0.50 cil 2, 3.87 cil3 si 0.14 cil4. am inlocuit injectoarele 1 si 3 dar problema persista. ce ar putea fi? va rog dati-mi niste sfaturi. am ajuns la concluzia ca ori nu are compresie pe cil 1 si nu apuca sa arda motorina,ori softul care trebuia sa fie de fabrica si a fost reinstalat pe masina, de fapt nu e de fabrica. la inceput batea numai putin dar de cateva luni bataia s-a accentuat si se aude de fiecare data cand plec cu ea mai subturat. am schimbat pe langa cele doua injectoare si turbina si egr-ul. nu mai stiu ce sa-i fac. sincer ma gandesc sa o vand si sa nu mai aud de opel cu toate ca am investit foarte multi bani in masina asta.am schimbat si senzorul de presiune de pe rampa comuna si parca s-a mai domolit un pic cu bataia dar mi-a crescut consumul la 1l/h la relanti si corectia pe cil 3 e de 4,20 mg/stroke. si intre 1000 si 2000 de ture cat se aude bataia respectiva masina parca nu are putere si scoate fum. dupa 2000 de ture se aliniaza corectiile si totul revine la normal.
  • roby31

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut Andrei. Am vazut ca ai inlocuit injectoarele. Imi poti spune si mie cu ce fel de injectoare le-ai inlocuit si de unde le-ai achizitionat? si eu am la injectoare corectii cu valori asemanatoare da inca ale mele nu bat. totusi as vrea sa le verific si sa le repar si nu stiu daca merita reparate.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR