Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • ionutzuck

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
da , placutele sunt montate bine, am citit si pm , ms
Skip ads

  • KBA

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
salutare
problema: Astra G combi Y20DTH, discuri spate. Cand se incalzeste masina (sau dupa franari frecvente) apare un "uruit" in zona rotii stanga spate. zgomotul nu este permanent, dispare sau se atenueaza dupa 90 km/h, dispare la apasarea pedalei de frana sau in timpul virajelor. Roata nu se incalzeste excesiv, placutele si discul par a fi in regula. zgomotul nu se aude cand invart roata cu masina ridicata pe cric.
idei?
  • SGVmoraru

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
La mine,franele spate nu lucreaza cum trebuie.Cand franez,se aude din spate troncanituri,batai dar nu se simte nimic in pedala,semn ca discurile ar fi ovalizate.Discurile spate sunt EBC (normale,nu sport) placutele la fel;mentionez ca n-am spalat masina niciodata la spalatorie cu discurile incinse,glisierele etrierelor nu sunt blocate,pistonasul pare sa mearga usor.
Am sa atasez si poze cu discurile sa va dati cu parerea: discuri ovalizate sau
etrierul nu functioneaza corespunzator?
Ultima poza este pe partea dreapta.
  • ionutm30

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1999 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor, de curand mi-am schimbat pe spare discurile + placutele. Odata cu schimbul acestora pe dreapta spate se aude un zgomot "vuiet" (vuuuvuuuuuvuuuu Smile)) acest zgomot dispare daca apas putin pedala de frana...dar cum lasa pedala zgomotul revine.Nu se aude tot timpul...are perioade 3 zile se aude una nu Smile. Aveti idee carear putea fi cauza?
Skip ads

  • kippy90

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salutare!Am nevoie de ajutorul vostru.Detin un Opel Astra G, cod motor Z12XE, discuri si pe fata si pe spate..
Problema sta in felul urmator:
Dup un drum mai lung de 120km a inceput la roata din spate dreapta sa se auda un zgomot/frecare.Zgomotul apare si daca ciupesc un pic frana ,dispare, apoi peste ceva timp apare iar , si tot asa.Precizez ca janta respectiva este si ea mai calda decat celelalte.
Placutele sunt schimbate de maxim 5000 km.(marca Febi)

De la ce poate fii?
Astept raspuns.
Multumesc!
  • kippy90

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Ionutm30,am impresia ca avem amandoi aceiasi problema.
Ai rezolvat cumva?
  • Dragos05

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 z17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2012

  • Mesaj Privat
O intrebare scurta! ce e mai probabil sa se fi dus placutele de frana sau discurile ? P.S nu ma mai tin franele deloc si se aude zgomot de frecare metal pe metal.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Placutele.
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Piston de la etrier blocat si de aia se incalzeste janta...placute schimbate si eventual kit reparatie etrier....dar nu sunt sigur pina nu se desface ...
  • prea_usor

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salutari,
Am o mica nelamurire, am un astra h 1.7cdti z17dth 2006 , pe perioada ninsorii mi-am lasat masina in parcare pt aprox. 2 saptamani si jumatate , timp in care nu s-a mers cu ea. De cateva zile am un tremurat pe pedala de frana cand o actionez, ma gandesc ca ar fi vorba de rugina? mentionez ca pana s o las in parcare nu avea nicio problema. Exista posibilitatea sa se ovalizeze discurile stand pe loc? in conditia in care am schimbat discurile si placutele acum 1 an jumatate max 2, si nu am facut mai mult de 20.000 km , iar la ultima revizie acum 6 luni discurile erau aproape noi. Tin sa mentionez ca nu s-a modificat timpul sau distanta de franare si nu am probleme cu directia cand tremura pedala.
Ceva idei?
  • kippy90

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salut!Discurile nu se pot ovaliza stand pe loc,ci doar daca se supraincalzesc...
Cat despre chestia cu pedala de frana si a mea are momente in care face...dar nu mereu...Ideea e ca la mine nu se simte foarte rau acea trepidatie a pedalei.
Daca nu ai probleme cu franarea..nu cred.ca ar trebui sa te impacientezi.
Numai bine!
  • kippy90

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2013

  • Mesaj Privat
In cazul problemei am rezolvat....Aveam placutele de frana de pe partea dreapta blocate.fac care a dus si la tocirea lor.
Am gresat pistonasele ai am polizat putin placutele unde culiseaza pe etrier...
Asa am rezolvat
Skip ads

  • prea_usor

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2010

  • Mesaj Privat
am inteles punctul de vedere kippy, doar ca este un tremurat la franare semnificativ si constant, la fiecare franare tremura pedala, cateodata simt ca vibreaza toata masina , adica nu mi se pare normal sa reactioneze asa, oricum ma duc sa schimb cauciucurile in weekend si atunci vad daca exista rugina, eram curios daca s-a mai intanlit cineva cu situatii similare, daca nu sunt ruginite atunci ma voi duce la un service.
  • kippy90

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Chiar nu stiu ce sa zic....la mine ti-am zis are momente...si foarte putin se simte la picior....Legat de rugina te poti uita in gaurile de la janta sa vezi daca e discu ruginit...dar cred ca daca era se curata repede la cateva franari...
  • ciprian_yye

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2014

  • Mesaj Privat
salut ... am cumparat si eu o vectra 1.8 16v de 2 zile si cand apas frana mai puternic la orice viteza imi tremura rau volanul si se aude un dupuit ca si cum as avea pana ... discurile nu sunt lucite dar sunt foarte carnoase si placutele la fel ... masina a stat f mult timp la vanzare ... eu cred k este de la discuri ... multumesc astept pareri ...
  • petricavlad37

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2009 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...39&highlight=
Asta a fost rezolvarea la problema mea.
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Dupa o interventie in service (schimbat bucse bascule fata si tamponul motor dinspre habitaclu), desi nu sunt sigur ca are vreo legatura, am sesizat urmatoarea problema: la franari mai agresive (cand banuiesc ca intra in functiune si ABS), imediat dupa eliberarea pedalei de frana se aude ca un bolborosit din zona pompei de frana, ca si cum ar avea aer care iese din instalatia de franare. Mentionez ca franele sunt in regula, nu am erori la bord, lichid de franare este in vas, doar ca se aude acel bolborosit care dureaza cateva secunde dupa franare. Daca s-a mai intamplat cuiva si poate posta ce problema a fost, sunt recunoscator.
  • hrencsart

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira Tourer 2013 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Gepetto a scris:revin cu o intrebare: stie cineva cum sa sting martorul de 'placute uzate' din bord? am schimbat placutele de frana si beculetul ala a ramas aprins...


Cand am cumparat placute noi pe fata am mers la magazin cu talonul frumusel in manuta si am explicat ce vreau....cu senzor de uzura ....masina cu ABS etc...m-au servit imediat expertii din magazin ...frumos in cutie si infoliate placutele...tot tacamul...cand sa le montez dupa aproape o luna...SURPRIZA ! nu erau placute cu locas pentru senzor de uzura...erau normale...am incercat sa le schimb la magazin dar nici o izbamda...le-am montat pe alea si bineinteles mesaje in bord ca placute uzate...intruna.
REZOLVAREA ...am facut un strap cu betigase de urechi taiate si cu bucata de cablu in ele ...am bagat frumos in mufa unde vine bagat senzorul de uzura...si gata ...mesajele(in cazul tau poate becul) au disparut...am aplicat manevra asta pana data viitoare cand le schimb si am sa fiu foarte atent sa fie ce placute trebuie...cu mentiunea ca din cand in cand ma mai uit cand schimb rotile mai ales la placute sa vad cum stau cu uzura sa nu distrug discurile....
Bafta si un PASTE FERICIT !
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 691
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu cred ca ma duc la Protectia Consumatorilor ca deja e bataie de joc! Aveam celebrul scirtiit pe discurile spate la viteze de 5-40 kmh de-mi era rusine sa intru in cartier. OK, discurile prezentau santuri concentrice si placutele erau TRW(cica mai dure ca material), De 2 ori i-am rugat pe cei de la reprezentanta sa faca ceva, gresat, verificat cleme placute... Adica eu sugerez ce ar fi, de parca as fi avut problema unica pe lumea asta. Bineinteles ca zogomotul persista. Am schimbat discurile si placutele cu GM/ATE care scartiie mai rar, daaaaaaaar acum FISIIE, PUFAIE, cum drac sa-i mai zic ! Am zis initial ca o fi vreo piatra in cauciucurile noi , la vulcanizare mi-au curatat aia orice piata si bineinteles zgomotul e acolo. Si parca numai la o roata, stinga spate si nici nu are a disparea la frina.
  • deleted-102061

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Salutare!

Azi am observat un lichid de culoare verde inchis pe interiorul jantei dreapta fata ce l-am sters f usor cu carpa. Am bracat roata la maxim si am vazut ca este destul de mult ulei pe burduf/ bucsa (vezi foto). Lichidul de frana este la nivelul corespunzator. Din fotografii ati putea sa imi spuneti ce ar putea fi? In 2 zile ar trebui sa plec in concediu si nu cred ca am cum sa rezolv in timp util problema.

Va multumesc!






Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR