Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
bravo mosh ! ma bucur ca ai scapat de petele de ulei Twisted Evil ..era pacat mai ales ca i-ai facut si motorul Rolling Eyes ... bafta si probleme cat mai putine cu mashina Smile
Skip ads

  • Osciompekus

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1989 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Baia ca baia da cum rezolv eu scurgerile de ulei de la capacul (nu busonul de ulei) de deasupra chiuloasei, posibil si pe la garnitura de chiuloasa (nu-mi dau seama ca e cam plin de ulei si praf...)
Trebuie sa schimb si garnituta de chiuloasa daca desfac capacul?
Peace!
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
si eu am avut asemenea probleme dupa ce am desfacut si l-am curatat capacul,ca era cu depuneri. dupa un timp motorul era murdar(ulei si praf)
dar nu mult ulei ci f putin si in timp,,,jumatate de an,cred.
am desfacut am spalat cu benzina,si garnitura si capacul si am uns cu silicon rosu pe ambele parti ale garnituri.de atuncea motorul este curat!(ma refer la ulei...ca praf este pe el Smile )
  • SONY
  • OP
  • 84 mesaje
  • din 17 Jan 2007
  • Kadett 1988 c16nz
  • CLUJ-NAPOCA
  • SONY

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: CLUJ-NAPOCA
  • Masina: Kadett 1988 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2007

  • Mesaj Privat
am schimbat iar garniturile la baia de ulei si la capacul de ulei cel vechi era ok.acuma am aflat ca curge de la cutia de viteza adica ii dus semeringul de la axa motorului ce intra in cutie. nu stiu daca mam exprimat bine.nu prea ma pricep cum se zice.da stiu ca trebe sa dau jos cutia ca sa pun semeringul.sper ca saptamina asta sa scriu si eu la .CURGE ULEIUL LA BAIA DE ULEI .REZOLVAT.Smile)
Skip ads

  • SONY
  • OP
  • 84 mesaje
  • din 17 Jan 2007
  • Kadett 1988 c16nz
  • CLUJ-NAPOCA
  • SONY

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: CLUJ-NAPOCA
  • Masina: Kadett 1988 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2007

  • Mesaj Privat
SONY a scris:Am schimbat azi vara garnitura de la baia de ulei pentru ca curgea dar degeaba tot curge.ce sai mai pun?
Era semeringul de la palier.multumesc pentru sfaturi si pareri
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
cu nervii intinsi la max, trebuie sa recunosc... curge iar...
dar nu din cauza lock tite-ului. taica-miu a luat un bolovan si a facut baia varza. dupa indreptat, alamit, etc a pus fara lock-tite... deci iara dat jos, lipit, balamuc....
nu mai imprumut la nimeni....
totusi e bine ca am vazut ce murdar e uleiu si l-am schimbat...Smile
pacat de el ca e si pe sub masina....Smile
  • bota_ioan82

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1995 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Care ma auta si pe mine va rog ca nu stiu de unde sa-mi cumpar si eu un silicon Loctite pt. baia de ulei ? va multumesc
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
salutare ! Eu am luat de la autokarma cu 60 ron un tub mare gen din ala de silicon . Poti sa mai incerci pe la magazine de piese auto sau benzinarii .. vezi sa fie din ala gri -negru (masticul) .
Skip ads

  • bota_ioan82

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1995 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
pe autokarma sunt 2 tipuri de silicoane Loctite care ar fi bun : 1. SILICON ETANSARE ROSU 85g si 2. SILICON ETANSARE NEGRU 200ml Va multumesc
  • danyelectronix

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
salut.am o mica/mare problema la opelelul meu(astra g1.6,16v); am schimbat acum un an jumate pompa de ulei deoarece mecanicul care mi-a schimbat distributia a folosit ciocanul ca sa "detuneze"surubul intinzatorului (care vine prins de pompa de ulei la modelul asta de motor) si mi-a spart pompa de ulei....am schimbat-o...si distributia...bineinteles la alt service auto,dar a capatat o boala:pierde ulei prin zona pompei,am dat baia jos de doua ori crezand ca masticul nu a facut bine priza (baia e masticata) dar in continuare pierde ulei prin zona pompei...intrebarea mea este:e posibil sa se prelinga ulei pe la semeringul pompei sau pe la garnitura pompei?
p.s: pierde ulei doar in mers cand acesta se subtiaza in rest nu curge( 1L/2000km completare)
multumesc!
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
sal ! pierde ulei in zona pompei tot pe la baie nu ?
  • george geo

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6 DA
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
dupa ce am cumparat masina am observat ca baia de ulei era murdara de ulei relativ proaspat!
am vb. cu fostul proprietar si mi-a spus ca sunt 2 posibilitati: 1- garnitura baie ulei. 2- semering palier.
am inceput cu ce era mai usor!- schimbat garnitura baie ulei!





dupa 2 zile de la montarea noii garnituri baia de ulei inca e curta (nu a curs ulei deloc), si sper sa ramana asa, sa nu fiu nevoit sa schimb si semeringul de palier!
Skip ads

  • george geo

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6 DA
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
mmda..........nasol moment! curge ulei in continuare! dupa 10 zile de la montarea noii garnituri si dat cu silicon rosu pt. temp. inalte, sa scurs din nou ulei pe baia de ulei!
mai fac un efort si voi monta si simeringul de palier si voi vedea dupa! Sad
  • postoxxx

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2011

  • Mesaj Privat
AdamOpel a scris:ai 2 garnituri nu?
daca cumva nu lai lovit atunci ai strans prea tare suruburile!
in garnituri ai distantiere de aluminiu care sau tocit si eu am patit!
Andrei_gsi a spus bine poti folosi silicon rosu sau cumperi alta garnitura(care vine mai scump)



Astazi am aflat si eu ca am 2 garnituri la baie....una din pluta si una metalica....am schimbat ieri pe aia din pluta nerealizand faptul ca e si una metalica care ramane prinsa de blocul motor.....si deci azi tot imi curgea ulei lacrima un pic....cu garniturta de metal ce fac ?...o dau jos si o schimb cu una noua?...o dau jos o curat si ai pun silicon....nushh daca nu sunt complicatii la dat jos pentru ca citisem ca e oleak mai complicat cand sunt 2 garnituri. PLS help!
Desi nu mai conteaza, am motor C16NZ.
  • FANE_CLK

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salutare baieti,

Revin si eu cu o poza , poate ma ajutati sau imi confirmati ca este aceeasi problema despre care s-a vorbit pe aici.Este vorba de Astra G.


  • shoggy

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Am observat si eu de curand acelasi lucru ca in imaginea lui FANE_CLK la astra g. Aveam de gand sa schimb uleiul. Dar probabil trebuie sa mai astept ,in caz ca este garnitura baii de ulei sa nu-l pierd. Voi ce spuneti? Doamne ajuta sa fie doar garnitura!
  • banzay

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Opa...ma scuzati, am gresit categoria...
  • LVictor

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Salut, Am si eu o problema la un Opel Corsa C 1.3 an 2004, Am schimbat distributia totul bine merge perfect doar ca acum imi curge ulei pe la un surub de la baia de ulei mai exact este un surub in coltul baii exact langa fulie. Este posibil sa fie surubu slab sau sa nu mai prinda filetu sau sa fie baia fisurata in coltul respectiv? Mentionez ca daca merg cu maisna nu imi curge pic de ulei cum o opresc la aproximativ o ora deja curge 1-2 picaturi si surubul este plin de ulei. Astept un raspuns. Multumesc!
  • george_11

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Bunã, am și eu o problema, s_a rupt șurubul de la golirea uleiului și a ajuns în baia de ulei ce e de fãcut? E vreo problema dacã rãmâne acolo?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
N-are nicio treabã...șpan sã nu fie!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR