Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • edv1n

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Buna seara. Sa va povestesc...Acum vreo luna am observat ca la accelerare brusca exista o intarziere de vreo secunda-doua pana se accelereaza timp in care masina tremura destul de tare. Deasemenea, in viteze inferioare si la turatii mici, cand apas acceleratia masina parca se accelereaza in reprize scurte pana isi da drumul si simt ca a prins putere. Se chinuie un pic si apoi dintr-o data prinde putere. Am verificat sa vad ce cod de eroare are si mi-a dat 1405. Am fost la service ca sa imi curete Egr-ul, dar nenea mesterul a considerat ca e prea mult de munca ca sa-l desfaca, asa ca, dupa ce i-am descris simptomele, mi-a curatat clapeta de acceleratie (care era foarte murdara, ce-i drept!) si problema rezolvata dupa parerea lui. Am plecat si dupa vreo 3 km s-a aprins martorul cu masina si cheita. M-am intors inapoi. S-a apucat de desfacut Egr-ul si l-a curatat (nu stiu cat de bine, ca inauntru tot negru era si se vedeau niste racaituri, de la o surubelnita probabil). Bani cheltuiti pe curatare clapeta, tester, antigel ( totul aproape 150 Ron, ca pe curatare Egr nu mi-a mai luat bani) si problema nerezolvata. Aceleasi simptome, plus ca acum am martorul check engine aprins continuu si la accelerare, exact cand apas acceleratia, se aude un zgomot ciudat pentru o jumatate de secunda (nu stiu cum sa-l descriu, parca se detoneaza ceva undeva la clapeta de acceleratia sau pe langa ea). Sa mai fie si altceva in afara de Egr defect? Planuiesc sa blochez functionarea lui, dar am totusi cateva retineri. Credeti ca garnitura din link-ul urmator e cea potrivita pentru blocarea Egr-ului?
Link: http://www.ebay.co.uk/itm/E...LLA-/131089945475
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu stie sa curete EGR, mecanic de doua parale. Garnitura nu a schimbat, antigel in admisie si pe asfalt, savant nu gluma.
Citeste https://www.clubopel.com/vie...asc&start=740 , atatia au reusit, ai sanse si tu
Ca sa pui blind trebuie doua garnituri, deci chiulasa-garnitura-blind-garnitura-egr. Ei bine dupa asta resoftare care costa mai mult decat un EGR.
  • edv1n

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru raspuns. Intrebare: sunteti disponibil intr-o zi sa vin sa verificati Egr-ul sa vedeti daca mai are rost sa fie curatat sau daca trebuie unul nou? Mi-e teama ca daca dau comanda de unul nou de la service si mi-l pun tot ei, o sa imi faca alta boacana pe acolo. Dvs. ce ma sfatuiti? Nici nu stiu cum sa procedez...daca dvs. sunteti disponibil sa il verificati ramane o alta problema: poate trebuie altul; in cazul acesta am de unde sa cumpar unul nou sau la mana a doua din Iasi ca sa il schimbati dvs.? M-as duce la un alt service, undeva in Bacau, poate este cineva acolo care stie ce face. Credeti ca vor sti sa verifice daca mai e bun sau trebuie altul nou? Orice sfat este binevenit.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Te ajut, comand garnitura ca fara ea nu facem nimic bun, il inviem, daca are joc la pistonas am eu unul second bun sau daca ai bani unul nou dar numai Pierburg ca restul nu tin.
Cam intr-o saptamana sunt pe picioare.
Esapamentul e curat sau papa ulei ?
  • edv1n

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Consuma ulei de mult timp, probabil si de asta s-a defectat Egr-ul. Aveti dvs. un Egr second? Ar fi minunat, pentru ca daca nu se mai poate face nimic ce cel de pe masina mea, inseamna ca tot se rezolva problema cand vin. Ma anuntati dvs. cand sunteti disponibil si pot sa vin. Va multumesc. O zi buna!

Later edit: Dati dvs. comanda de garnituri?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR