Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
N-ai precizat cu ce viteza iei virajul...
Spune ce ti-au zis mecanicii prima data.
Pe urma, ridica pe cric cate o parte si misca/smuceste cu mâna, cat de tare poti, de fiecare piesa de la directie si vezi daca se aude sau misca ceva. Poti folosi si un ciocan de cauciuc, asa cu bun simt.
Vezi daca sunt strânse piulitele din capatul superior al telescoapelor, sub capota.
Ai luat ceva gropi, geometria directiei stii tu ca e buna?
Si dupa aia mai povestim...
Skip ads

  • obisunum

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am citit si iar citit dar parca la mine nu este la fel...Am plecat sa fac geometria;tot normal.Cu 10 km pana la destinatie a inceput sa se auda un zgomot puternic pe stanga fata,un huruit ca de metal pe metal(parca si o "bataie"ritmica).Am rugat mecanicul sa arunce o privire la planetare,totul OK.La plecare zgomotul mai persistent,mai tare,dupa 20km se aude parca mai incet,dar am observat ca la accelerari dispare;la fel daca virez stanga parca nu mai face,ramane si cand scot din viteza si cand mentin viteza constanta,iar cand decelerez se aude mult mai puternic masina prinzand un usor trepidat.Ce poate fii?
Pana primesc un raspuns(daca)am sa verific prezoanele.
  • obisunum

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Haideti caa..am consumat "cerneala" degeaba.Daca verificam innainta sa scriu eram filozof. 3 prezoane slabite ,aproape sa le pierd,si doua stranse asa si asa.
Mersi oricum pt postari au fost de ajutor ,altfel la mecanic gaseau ei ceva sa-mi ia banii. Bafta si DRUMURI LIBERE.
  • danidnc1@yahoo.com

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut tuturor
Am un opel corsa d 1,2 din 2007 si de vreo 2 saptamani am un zgomot la rulare din partea stanga la orice viteza as merge
Se aude ca si cum ceva oval, descentrat se invarte, mi-e greu sa explic sunetul,sper sa fii inteles simptomele
Ce ar putea fi?( cauciucurile sunt umflate, am dat jos si capacele crezand ca poate de acolo e...), pe anumite forumuri scrie ceva de rulmenti
Ideea e urmatoarea: peste 2 saptamani trebuie sa plec pana in Bulgaria, sa ma risc? e ceva grav?....
Multumesc
Skip ads

  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Pot fi mai multe cauze:
- rulmenti uzati: ridici roata pe cric si vezi daca se misca fata de fulie;
- disc de frana: ovalizat rau, sau nu mai ai ferodou pe placute si face urât, sau ai schimbat placutele si nu s-iau facut inca jocul;
- pot fi si cauciucurile uzate neuniform dar nu-ti dai seama la ochi, incearca sa schimbi fata cu spatele sau partile intre ele si vezi daca se aude tot de acolo zgomotul;
- vezi sa nu ai vreun plastic sau altceva desprins care freaca undeva pe interior.

Ridica roata pe cric si invarte cu mana, poate vezi mai bine ce se intampla. Daca nu gasesti nimic, sunt cauciucurile si de obicei trebuie schimbate.
Daca nu gasesti nimic vizibil, mergi la service la oameni care cu asta se ocupa. Nestiind despre ce e vorba, nu stiu ce sa zic despre riscuri dar logic, asa, vrei sa pleci la drum cu o masina care poate ca e defecta? drum bun, dar ia-ti si bani de taxi la tine...
  • danidnc1@yahoo.com

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Mersi pentru raspuns, astazi o ridic pe cric si verific
mai pot da informatii: acum 1 luna am fost la ITP, totul ok, nimic gasit; nu aveam sunete
tot atunci, inainte de itp, am rotit cauciucurile, am pus cele de pe fata pe spate
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Depinde cum te-au controlat la ITP, deci e discutabil... fa cum am zis, si daca nu gasesti nimic mergi la un mecanic care nu-si bate joc de meserie. Sau vezi ca sambata la 12:00 se mai intalnesc membrii clubului Opel din Sibiu, ultima data era la terenul de fotbal din Valea Aurie, acum nu mai stiu dar daca ii gasesti sigur te descurca.
  • danidnc1@yahoo.com

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Ca info: am fost ieri la mecanic, mi-a ridicat-o si a verificat toate 4 rotile, nu aveam jocuri, rulmentii ok, concluzia a fost ca e de la cauciurile all season ce le-am mutat de pe spate pe fata( au profil mai mare etc...) si ca daca ma dispera sunetul( care evident ieri se auzea mult mai slab decat in ultimele saptamani, Murphy bata-l vina) sa imi pun alte cauciuri.Multumesc pentru sprijin
Skip ads

  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Si eu am patit fix la fel, mi-am innebunit mecanicul si pana n-am schimbat cauciucurile n-am scapat de zgomot. Bine ca a fost numai asta si nu altceva mai grav.
  • ciniparu

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 YDTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
la astra y20dth am schimbat tot: flanse telescoape +rulmenti, telescoape, bielete antiruliu, discuri +placute, tampon motor, o bieleta directie, si o planetara care imi facea joc si se auzea o bataie+huruit in timpul mersului. Dupa toate cele... la peste 100km/h masina iarasi vibreaza. am aceleasi cauciucuri ca si inainte de schimbare a pieselor care nu mi-au facut nicio problema+ca am si echilibrat rotile de cateva ori. o parere?
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
@ciniparu: greu de spus. Toate piesele se uzeaza la un moment dat, poate momentul ala la cauciucuri a fost exact in timp ce schimbai tu restul. Sau poate aveau uzura neuniforma dinainte, dar efectele erau mascate de celelalte piese uzate.
Nu e obligatoriu sa-ti dea cauciucurile vibratii, doar ca am observat ca daca toata mecanica e ok si tot bate ceva, si cauciucurile pot fi de vina si e bine sa verifici. Nu intotdeauna e relevant daca schimbi rotile fata cu cele spate, pot fi uzate si toate patru.
Ridica fata masinii pe un cric ca lumea (din cel de la vulcanizare, de exemplu) si sa incerca sa vezi ce vibreaza daca bagi in viteza si turezi putin. Fara sa cada de pe cric... nu e un sfat de profesionist, asa as face eu.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Daca o ridici pe cric cum spune colegul vibratia v-a si mai puternica.....deoarece:planetara nu mai sta in pozitia normala de mers pe carosabil ci v-a sta lasata in jos sub un anumit unghi si sa vezi atunci uruit si vibratii!Asa ca nu te apuca sa faci asta niciodata cu nici o masina!Daca tot ai schimbat tot singura vibratie ar putea fi de la unul din bratele planetarelor care se poate sa fie dezechilibrat sau poate un pic arcuit si la o anumita turatie a planetarei sa dea acea vibratie, acum am scris si eu doar o parere ,asta nu inseamna ca este sigur asta .Dar se poate verifica planetara dar nu pe masina.
Skip ads

  • ciniparu

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 YDTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
voi face o planificare la un service autorizat sa vad ce are si voi reveni.
  • cornel_ionut

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2015

  • Mesaj Privat
cauciucuri allseason,4 ani,cca 50k de km;acum 2 ani am schimbat bielete,facut unghiul de fuga.anul trecut am trecut cauciucurile de pe fata pe spate
cu cateva zile in urma a inceput volanul sa tremure incepand cu viteze mici si sa dispara la viteze mari cu o usoara revenire la viteze de peste 120km/h;in acelasi timp tragea si stanga
rezolvare: am exclus din start orice problema mecanica si am mers la o vulcanizare unde am descris problema;unul dintre angajati mi a spus ca este posibil sa fie cauciuc/cauciucuri tocite neuniform; suspendat fata si luat la puricat,gasit vinovatul
roata fata dreapta era ok
foarte sigur pe el ,angajatul a refuzat sa-mi ia banii si sa-mi echilibreze rotile,etc spunandu-mi ca va disparea tremuratul volanului dar se va muta pe spate.ghici ce! la viteze mici acum am un usor tremurat spate.
urmeaza achizitia a cel putin 2 cauciucuri noi si refacerea unghiului de fuga Smile


Ultima modificare facuta de cornel_ionut la Lun 31 Aug, 2015 8:31 pm, modificat de 2 ori in total
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
@tase: n-am zis sa urce cineva masina pe cric si sa-i dea 120 pe ora. Ideea este ca daca dai drumul la roti sa se invarta liber, le poti urmari si poti vedea daca vreun cauciuc se comporta ciudat, adica face stanga-dreapta sau sus-jos pe margini. Ca la bicicleta cand eram mic si fericit, ca atunci inca n-aveam masina...
Nu stiu de ce, multi nu vor/pot sa creada ca virgula cauciucurile se pot uza neuniform iar asta poate avea efecte asa ciudate. Si schimba toate piesele de la directie pe rand si tot pas. Nu ca ar fi asta un lucru rau, dar nu e mai bine sa te uiti din prima unde au patit-o altii deja?
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Nu trebuie sa-i dea 120 dar la simpla rotatie a rotilor de fata se v-a auzi un zgomot foarte ciudat din cauza ca sunt torsionate planetarele....si apoi cauciucurile se verifica cel mai bine la vulcanizare pe masina....deci cu rotile ridicate nu ve-ti vedea nimic...
  • ciniparu

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 YDTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
schimbat planetara dreapta si totul e ok. capul din cutie cred ca facea ceva probleme. succes!
  • MaxDDM

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salutare dragi colegi,

Fiindca aveam un huruit puternic in zona puntii fata am schimbat ambii rulmenti de la roti numai ca mecanicul a sesizat joc la bucsa care prinde angrenajul rotii (bucsa fixa turnata).
Acum m-am pricopsit cu un scartait metalic de toata frumusetea care se aude cand reduc viteza, cand merg in march-ariere sau cand incerc sa apas pe capota si sa balansez masina.
Sa fie oare de la bascula?
  • ovicu06

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2001 z 16 se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Treaba cu cauciucurile am patit-o si eu. Imi tremura masina la viteze de peste 45-50/h pe partea cu cauciucul defect. Dupa schimbare nu am mai avut nici o problema.
Acum pe stanga fata am o bataie dar se aude numai la viraje si la viteze foarte mici ( adica in parcare unde fac manevre pe spatiu mic si .....normal viteza mica.
Stie cineva cam ce ar putea fi ?
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Planetarã...?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR