Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Mazda 3 si 6 sunt ok.In ultimii ani cei de la Mazda au evoluat mult la performanta si fiabilitate.In luna septembrie 2013, aflandu-ma in trecere prin Germania, landurile Bavaria si Baden Wurttemberg, am constatat in trafic prezenta multor autoturisme marca Mazda inmatriculate in Germania.Mult mai multe in comparatie cu autoturismele marca Volvo sau Saab.Cred ca asta spune multe si despre fiabilitatea marcii Mazda.
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut!

In acest moment sunt posesor de Volvo V50 si Opel Zafira B. Volvo e fabricatie Nov 2004, Zafira Nov 2005.
Am avut si Astra H, care sa zicem ca e din aceeasi clasa cu Volvo V50.
Concluzia: ce masini facea Volvo prin anii 2004-2005 nu prea face Opel nici in prezent si o recunosc cu mana pe inima, chiar daca Opelul imi este drag de mor.
La volanul unui Volvo simti o liniste sufleteasca si ai o senzatie de siguranta maxima, simti ca esti stapanul masinii si masina te asculta 100%.
Singurele minusuri pentru Volvo pe care as putea sa le enumar sunt:
- costurile pieselor noi mult mai mari decat la Opel;
- lipsa acuta a mecanicilor si electricienilor care stiu intradevar cu ce se mananca Volvo;
- faruri foarte proaste daca nu sunt dotate cu xenon de fabrica (practic esti chior noaptea); instalatiile xenon after market sunt problematice pe Volvo.
- spatiul interior destul de mic in comparatie cu marimea caroseriei (locurile din spate n-au loc mult la picioare, deci persoanele inalte nu vor sta foarte confortabil in spatele unui sofer inalt si lung in craci) , iar portbagajul are o capacitate de incarcare ceva mai mica decat la un Astra H.

Pana acum n-am avut onoarea sa conduc Opel Insignia si nici Volvo S60, dar banuiesc ca proportiile se pastreaza, sau cel putin eu asa intuiesc din ce se scrie pe forumuri si din ce am observat la ele ca masini.

Daca aveti buget de achizitie suficient si stiti ca puteti suporta costul reviziilor si al pieselor cam duble la pret fata de Opel, atunci va recomand cu incredere Volvo care domina clar Opelul la orice capitol exceptand cele enumerate mai sus.

Bafta!
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Volvo merita SH, e una din masinile cu cea mai mare devalorizare, desi nu imi explic de ce.
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Din cauza costurilor cam duble la piese si consumabile fata de Opel.
Atentie ce cumparati daca doriti un Volvo SH. Nu recomand achizitia dupa ureche ci doar cu o testare profesionala inainte.
Eu sunt fan ambele marci si mi-as dori sa trec clasa la un Volvo mai mare sau la un Opel mai nou, dar din pacate momentan astea-s posibilitatile si incerc sa le intretin pe cele pe care le am atat cat pot de bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR