Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Ei bine, azi am comis-o, puntea e pe masina montata. Am crezut ca va fi mai greu de unul singur, dar n-a fost de speriat. Mi-a luat cam 4 ore, lucrat lejer si cu atentie, plus citit din TIS ce si cum. N-are rost sa povestesc aici, s-a respectat tot ce zice TIS-ul, s-au strans toate la cuplu. Atat ca a fost cheia dinamometrica lunga si mai greu de folosit sub masina. Nu s-au aerisit franele, mai am de montat tevile pe fata. La montajul cablului de frana cel mai usor e de lasat la o roata desfacut si montat sub maneta de frana prima data. La amortizor, am aflat ca trebuie sa ridic puntea in pozitia cea mai de sus ca sa pot prinde piulita in cap si sa o strang cum trebuie. Absolut toate suruburile s-au dat cu vaselina, am invatat de la un mecanic, ca sa poata fi desfacute mai usor data viitoare. Per total parca arata mai bine cu interiorul contra-aripei vopsit in negru.



That's all folks!
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Am facut si proba de drum, vopseaua de pe discuri s-a dus repejor, frana de mana tine foarte bine, fara nici un reglaj suplimentar. Pistonasele lucreaza corect, aveam dubii la ele. Nici discurile nu bat. Mai ramane sa se pasuiasca placutele, in rest nu se mai aud scartaituri de la punte, arcuri sau amortizoare, e linistita zona acum.

De franat, franeaza la fel ca si inainte, cum ziceam, am facut toata treaba asta pentru aspect. Mai am de scos putin aer de prin tevi, am descoperit ca pot folosi opcom si comanda pompa ABS sa lucreze, poate aeriseste mai bine.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
liviu2004 a scris:
Acest sistem de franare s-a montat doar pentru Corsa C GSI.


Ieri am dat peste o serie vin de Z14XE automata pentru New Zeeland, cu discuri pe spate. Dar cu Holden in loc de Opel. Si fara ABS!

W0L0XCF0814127529

Interesant ca are un pachet pentru praf K48, baterie mai mare ca a mea la acelasi alternator si packet pentru climat cald, XZ1. As vrea sa gasesc ce sunt mai exact aceste pachete.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
O gramada de munca,se vede ca esti pasionat cu adevarat..Nu inteleg cum de nu s-au aratat si altii interesati de ce ai facut,macar sa-si dea cu parerea,asa,romaneste..
Ps-pacat ca esti suspendat..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR