Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • cristi01

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Buna tuturor!
Am un opel corsa B din 2000 editie speciala, motor 973 benzina(12V). Are un defect, un surub de la chiuloasa iesire galerie(deci din 8 am unul in minus) este rupt,dar am schimbat garnitura acum 5 luni si a mers bine,nu era zgomotos motorul si consumul a fost ok.Acum de o saptamana cum au fost caldurile, s-a intamplat ceva si nu stiu ce,nici mecanicul nu da de fir. A inceput sa faca urat,si sa imi intre gaz in masina,deci pe undeva are o fisura,dar miroase si puternic a benzina,ca si cum nu ar arde cum trebuie. Iar consumul de 6,5 cat am avut(70% in oras si 30% in afara) mi-a urcat la 9-9,5 % si nici nu mai trage ca inainte,foarte lenesa. Nu are rugina sub, toba este ok(are doua mansoane noi,iar catalizatorul a fost sudat si nu se vede pe nici unde sa sufle).
O idee cineva?
  • Dragos Capatina

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salut colegu, aceeasi problema am si eu in mare tot la o Corsa B 1.2 8v din 97' , miros de benzina in habitaclu, daca stau in spatele masinii la toba pic din picioare se simte o tarie de benzina , si scuipa picaturi mici de apa negricioasa si un fum alb.
Problema este ca imi consuma rau, si nu mai are vlaga asa, alte simptome ar mai fi trepidatii relanti, daca fac frana de motor din a 4-a in a 3-a si o las asa sa traga cu a 3-a la relanti imi smuceste , la fel si din a 3-a in a 2-a.
Multumim , si sper sa ne ajutati
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR