Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • iryss32

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am spus ca nu am detalii, pinioanele nu s universale trebuie masuratori la ax, numarati dintii, etc. Stie cineva care a stat cu nasul in cutii de viteze, altfel poti da banii degeaba. Pentru mine, a fost o investitie buna, pentru ca merge motorul mai linistit, inainte si la 120 motorul facea zgomot mare si dadea impresia ca esti la curse si ai oviteza mult mai mare, acu am mers constant cu 140 pe autostrada cam la 3700 ture si nu facea zgomot deranjant. Diferenta e mare...
Skip ads

  • pmarian

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 zxer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2011

  • Mesaj Privat
tocmai ce am rezolvat aceasta problema, ideea este ca nu trebuie sa dai uleiul afara din cutie
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Mai multe amanunte : ce fel de pinioane ? cum ai procedat ? costuri ?
Multumesc !
  • pmarian

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 zxer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2011

  • Mesaj Privat
am luat pinioanele de la un F17 CW, raport 0,756 (41/31), pret total 350lei,
Skip ads

  • pmarian

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 zxer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2011

  • Mesaj Privat
se gasesc pe diesel, acum am la 120Km/h am 3000/rot fata de 95km/h cat aveam inainte
  • johnnyliv

  • Mesaje scrise: 601
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Foarte interesant topicul acesta. Ma gandesc si eu sa fac aceasta operatiune, insa am 2 intrebari:
- trebuie data cutia jos de pe masina sau merge cu roata data jos si planetara scoasa din cutie; ar fi nevoie de vreo garnitura sau de ulei dupa aceasta operatiune?
- cam cat ar costa manopera si aveti vreo recomandare de mecanic care a mai facut aceasta operatiune? Am cutia veche/originala a masinii care a avut probleme la pinionul sincron de la grup si in rest era ok.
Nu m-as baga sa fac singur treaba asta deoarece nu am sculele necesare. Multumesc.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
pmarian a scris:am luat pinioanele de la un F17 CW, raport 0,756 (41/31), pret total 350lei,


Multumesc frumos ! Acesta era raspunsul pe care il asteptam de mult . O sa incep sa caut o cutie F17CW ptr pinioane. Daca are cineva de vanzare asa ceva sunt interesat.
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
@pmarian -- ce tip de cutie de viteze ai acum pe masina? F cat? Sa ne facem o idee daca pinioanele de la viteza a 5-a a unui F17 CW se potiveste spre exemplu la un F13 .
Skip ads

  • pmarian

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 zxer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2011

  • Mesaj Privat
johnnyliv a scris:Foarte interesant topicul acesta. Ma gandesc si eu sa fac aceasta operatiune, insa am 2 intrebari:
- trebuie data cutia jos de pe masina sau merge cu roata data jos si planetara scoasa din cutie; ar fi nevoie de vreo garnitura sau de ulei dupa aceasta operatiune?
- cam cat ar costa manopera si aveti vreo recomandare de mecanic care a mai facut aceasta operatiune? Am cutia veche/originala a masinii care a avut probleme la pinionul sincron de la grup si in rest era ok.
Nu m-as baga sa fac singur treaba asta deoarece nu am sculele necesare. Multumesc.



Salut,
ai rezovat problema cutiei, mai ai nevoie de informatii?
  • pmarian

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 zxer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2011

  • Mesaj Privat
cutia a ramas cea originala
  • johnnyliv

  • Mesaje scrise: 601
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Puteti sa imi transmiteti, va rog, prin mesaj privat numarul dvs. sau al mecanicului care a facut operatiunea? Multumesc
  • raduandrei77

  • Mesaje scrise: 791
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Unde este stantat modelul cutiei ex f17?
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Pe cutie undeva...dar se poate afla si dupa seria sasiului ce cutie ai. Da-mi un PM cu seria sasiului.
  • cephalophodes

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2006 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Deci pana la urma se poate schimba pinionul sau nu? Ma gandeam sa iau pinioanele de a 4-a si a 5-a si sa le schimb....chiar si la a 3-a as umbla........pinioanele se iau de la cutie de diesel motor 1,7 isuzu, nu? eu tot z16xep am....cand o aud la 4000 de rotatii imi vine sa vand masina....zici ca-s la raliu....
  • tasedoru78

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2004 X14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Da pinioanele se pot schimba fara sa dai jos cutia pe la roata din stanga dar sa le schimbi si pe cele de a 4 a mai bine schimbi cutia cu totul daca se potriveste la prindere ca sa umblii in ea gandestete de 2 ori inainte putini sunt cei care pot face asta
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Oricate pinioane ai schimba,nu trebuie sa dai cutia jos.Daca vrei numai a V-a,se scoate capacul acela mic si ai acces la pinioane si furca.Daca vrei mai departe,mai desfaci vreo 10 suruburi si se scot trenurile cu totul (inainte de asta se scoate si selectorul de pe cutie).In momentul ala ai totul scos din cutie,te poti juca la sincroane/pinioane cum vrei,dar aici e mai complicat.
Uleiul nu trebuie scos din cutie,cel mult va curge 100 gr.ramase in capacul de la a V-a,restul ramane in partea de jos,in grup.
Si nu trebuie numarati dintii,te uiti ochiometric.La una ai pinionul fix mai mare si cel mobil mai mic,la cealalta e invers.Ca scule mai special ar trebui o presa cu deschiderea cam de 10-15 cm,dar nu neaparat..La unele iese pinionul fix la mana,la unele mai greu,la presa.
  • iulian b

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Salut, am schimbat și eu pinioanele de la treapta 5, Astra h z16xep, cea mai buna treabã, minunat este alta mașinã și nu se pierde din viteza maxima! Pentru cine nu știe Astra h are codul de cutie f17 cr, pentru pinioanele necesare este nevoie de o cutie de diesel de la Astra g 1.7 diesel f17 w. Nici nu vreau sa mai aud de pinioanele stock, intra pe YouTube și scrie Astra h pinion diesel sa vezi.
  • tasedoru78

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2004 X14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salut Iulian b nu ai facut ceva foto cu ambele grupuri de pinioane? ar fi minunate mai multe detalii ex nr dinti nr caneluri etc
  • iulian b

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Pinioanele stock sunt 33/37, cele noi sunt 31/41, nu am poze.


Ultima modificare facuta de iulian b la Vin 09 Mar, 2018 12:28 pm
  • iulian b

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Ele sunt identice, diferențã este doar la circumferința
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR