Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • woody_for

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 X16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2009

  • Mesaj Privat
la Vectra B 1997 cod X18XE merge interfata ELM 327?
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La Z19DTx nu mai sta sa vezi saturatia. Anulare si gata.
Am gasit si testat aplicația aia minune si nu a vazut saturatia pe EDC16 de BMW....
La Euro 2 nu merge ELM doar decat cu ScanMyOpel. ... asta doar uneori. ...
  • aauto

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Aveti idee daca exista vreo interfata bluetooth care sa citeasca si motoare diesel pana in 2004?
Ma intereseaza mai exact pentru Y20DTH,am opcom,dar as vrea pentru cazurile mai speciale (...) sa am una in masina care sa functioneze prin bluetooth,exista totusi asa ceva?
Multumesc frumos!
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
ELM cu bluetooth nu prea citeste euro 3. In cazul Opel poti incerca cu Scan MY Opel la modele mai vechi de Euro 4, dar pe Vectra C Y20DTH sunt aproape sigur ca nu va merge.
Altceva mai ieftin nu exista...
Skip ads

  • aauto

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Ok,mersi frumos!
  • culita

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Ma rog la bunul Dzeu ,sa citeasca aceste randuri userul-CATALINOS-.din Alba-sau oricine se pricepe la asa ceva.
prietene (daca pot zice asa)ai scris undeva ca dupa mai multe incercari ai reusit sa cuplezi acest Elm327 cu Bt la o Corsa B din 99 cu ScanMyOpel .
Spune-mi si mie cum naiba ai reusit?
Ca inebunesc tot citind in stinga si dreapta ca nu va merge decit de la an fabricatie 2000 in sus acest Elm327 Bt .
Cum ai reusit (caci daca asa este )?esti bun tare la butonat tableta si programele astea android.
Fi bun si dumireste-ma si pe mine
Cu stima multa
  • culita

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2016

  • Mesaj Privat
catalinos a scris:eu am un opel corsa b din '99 cod motor x10xe si dupa mai multe incercari am reusit sa ma conectez la ecu...imi arata toate informatiile in timp real,ma rog care sunt date de soft.singurul soft cu care merge este scanmyopel,pe toate celelate gen torque nu se conecteaza la ecu.chiar am simulat o eroare adica am scos mufa de la egr si imediat mi-a aparut eroarea.am reusit chiar sa si sterg eroarea respectiva dar mufa nefiind conectata eroarea a revenit


Spune-mi si mie cum ai reusit ,minunea asta ?
Ca ma doare capul si degetele tot butonind si nu am reusit sa ma conectez la Ecu
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dar pe alte calculatoare gen EPS, Airbag etc merge ?
Skip ads

  • peski

  • Mesaje scrise: 309
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Folosesc interfata ELM327 de ceva timp, fie pe bluetooth, fie pe cablu. Va spun ca in mod normal merge pe aproape orice maisina dupa 98, din cate am testat eu. Atentie mare la versiunea de ELM327 pe bluetooth pe care o folositi! versiunile anterioare, gen 1.2, 1.3 va dau des erori de conectare sau nu vor sa comunice deloc pe Kwp-2000, dar o fac foarte bine pe CAN. Eu am o interfata 1.5 pe bluetooth si merge foarte bine. Ce am vazut ca nu ii place, is fordurile mondeo mk2; in schimb, aceeasi versiune de elm327 pe cablu usb nu a avut nici o problema la acest capitol.
  • culita

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2016

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Dar pe alte calculatoare gen EPS, Airbag etc merge ?


Nu ,nici macar nu se conecteaza la Ecu.Cu toate ca Corsa B an 2000-a mea -are mufa OBD II cu 16 Pini dar sunt conectati abia 6 pini,,,4 sus si 2 jos(restul de 10 sunt simple gauri de plastic ,fara lamelele alea metalice ,care indica ce pin este folosit) .Pe mine asta ma irita ---este plina de senzori ,are mufa OBD (trapezoidala-si nu vrea sub nici o forma sa se conecteze cu Elm-ul 327 mini .Probabil(userul-Catalinos) o fi folosit ceva mai profesional din gama ELM 327 .Eu fac referire la interfata ELM 327 mini -albastru.Doresc sa il fac sa comunice cu o tableta ,asa de amorul auto .Daca imi trebuie o diagnoza serioasa ,gasesesc eu citiva banuti si merg la un service .Pur si simplu ,vreau sa comunice cu un program pe tableta gen Torque .Sa dea bine in bord.Am incercat si cu ScanMyOpel ,Obd doctor etc...nimic.
  • acidutu

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Mures
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salutare la toti opelistii !
Intrebare - cu o interfațã ELM 327 blututh pe android, se poate citi saturația filtrului de particule la opel astra H z17DTJ anul fabric 2009.
Vã rog dacã mã poate ajuta cineva cu un sfat, daca da cu ce program de pe android, cu torque nu citeste, daca sunt alte programe.
Multumesc, numai bine.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu cred sa mearga. Cel putin nu cu Torgue...
Skip ads

  • cypryan01

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2010 Y20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salutare,
Se poate vedea gradul de incarcare DPF cu interfata ELM 327?
  • acidutu

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Mures
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu se poate vedea saturatia DPF ului ,numai temp antigelului, incarcarea alternatorului, turometru, unele erori , unele se pot chir si sterge.
Si eu sunt interesat daca cineva a gasit vreun soft pt android compatibil cu ELM 327 Blututh ,care sa citeasca DPF.
Cel putin cele free nu au inclusa aceasta optiune.
  • costea91

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Nici cele PRO nu au. Eu am Torque Pro si nu pot citi saturatia DPF-ului.
  • aditeasa

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2016

  • Mesaj Privat
salut.. vreau si eu sa cumpar un elm 327 ce ma sfatuiti.. se poate anula sunetul pt centura. farurile le pot pune in automat cu el sau doar citeste erori si le sterge
  • peski

  • Mesaje scrise: 309
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Doar ecu motor stie
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
aditeasa a scris:salut.. vreau si eu sa cumpar un elm 327 ce ma sfatuiti.. se poate anula sunetul pt centura. farurile le pot pune in automat cu el sau doar citeste erori si le sterge

Pentru ce vrei tu trebuie op com sau tech.
  • blackscorpion

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Salut! Azi in drum spre munca am gasit un elm 327...la inceput nu aveam idee ce e.am investigat umpic...am aflat.nu stiam daca e pe forum ceva despre el...pe amazon costa undeva la 7 euro,versiunea normala . Poate doar sa citeasca parametrii in timp real,erori , le poate sterge si cam atat conectat cu aplicatia torque gratuita.pentru modificari in centralita si ceea ce vor unii...lumini automate, anulare unor martori de bord sau setari inchidere,oglinzi,etc se gaseste pe amazon ,undeva la 16-17 euro acelasi dispozitiv modificat.are un mic intrerupator incorporat care are doua utilitati "citire" si "scriere" sa spun asa. Trebuie cumparat torque din app store care costa 3,55€ si cu elm327 modificat se pot introduce setari in ecu. Sunt tutoriale gramada pe youtube.cel putin in spaniola.si explica pe indelete ce si cum.pe romani nu am cautat.sambata investighez mai mult.Smile) in poze e versiunea normala a aparatului.
  • blackscorpion

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2016

  • Mesaj Privat
asa arata aparatul modificat.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR