Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • DANASTRA

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2017 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salutare stimati colegi,
Asa cum scrie in titlu o sa va impartasesc din experienta mea din concediul din august a.c. petrecut in Alpi in care am avut drept scop traversarea unor pasuri alpine despre care am tot auzit si vazut pe internet dar nu am avut ocazia de a le vedea in realitate. Drept urmare pe 15 august m-am suit in Astra G-ul din posesie alaturi de sotie inarmat cu1100 euro, navigator GPS si toate cele necesare si am plecat in directia Austria, statiunea Nauders, locul ales de mine pentru cazare din 2 motive mari si late: 1-era situat relativ la distante acceptabile de obiectivele mele si 2- pretul gasit pentru cazare (50 euro/noapte cu mic dejun).
Traseele strabatute in cele 4 zile petrecute acolo au fost:
1) Nauders(AT)-Solden(AT)-San Leonardo in Passiria(IT)-Merano(IT)-Nauders(AT) aprox 250 de km obiectivul principal fiind trecerea pasului Timmersjoch(2509m)
Dar mai bine sa las pozele sa vorbeasca despre acest traseu, Solden vazut din telecabina:


vremea era acceptabila desi nori pufosi acopereau pe alocuri crestele alpine. Am plecat din Solden spre Italia prin pasul Timmersjoch dar din pacate vremea a devenit tot mai urata pana cand ainceput o ploaie mocaneasca de nu se mai vedea nimic in jur. Urcarea de la Solden spre Timmersjoch:




Si uite asa , dupa ce am platit si 15 euro taxa de drum am ajuns si in varf unde era ceata si de-abia se vedea ceva:



Suparat pe viata, vreme si cu un sentiment acut de ciuda - uite domne vin si eu odata pe aici si nu vad nimic- am inceput sa cobor spre Italia si dupa 1km-maxim 2 la iesirea dintr-un tunel-surpriza- vremea a inceput sa se imbuneze lasand prada privirilor mele avide splendidul peisaj:




2) Nauders (AT)-Malles Venosta(IT)-Trafoi(IT)- Passo Stelvio(IT)-Santa Maria Val Mustair(CH)- Malles(IT)-Nauders(AT) aprox 120km obiectiv principal Passo Stelvio( Stilfserjoch) 2760m, fara indoiala una dintre cele mai spectaculoase sosele din Europa (dupa parera unora, la si eu subscriu, cea mai frumoasa si spectaculoasa!)
Si hai cu pozele:
Malles Venosta, lacul iar in zare creasta pe unde vom urca:



Inceputul urcusului spre Trafoi:



Dupa iesirea din catunul Trafoi peisajul incepe sa se schimbe, padurile si vegetatia lasand loc crestelor alpine, ghetarilor de pe varfuri si vailor ametitoare iar drumul devine numai serpentine stranse incat la un moment dat in curbe imi vedeam stopul Very Happy


Si, in sfarsit, punctul cel mai inalt-2760m-''pohta ce-am pohtit"!, unde se odihneste un pic si opelasul care s-a purtat exemplar in tot acest timp.

De aici am luat telecabinele care te duc la altitudinea de 3174m peste un ghetar spectaculos, loc de sosire al schiorilor care vin de sus din varful acestuia:

Dupa savurarea unui ceai fierbinte si plimbarea obligatorie printre tarabele cu suveniruri

am inceput coborarea spre Bormio

iar la intersectia din imagine ne-am continuat drumul spre Elvetia

Desi nu este asa impresionanta ca urcarea dinspre Italia totusi coborarea spre Santa Maria -Elvetia are farmecul ei:


Cam atat-deocamdata- e tarziu, o las pe altadata ultimul traseu prin pasul Bernina(2330m) si Forcola di Livigno(2315m) poze din statiunile Nauders,Serfauss si Samnaum precum si spectaculoasa si cunoscuta cascada Krimml si cheile Sigmund Thun de langa Kaprun.
Drumuri bune va doresc tuturor si sa va distrati la maxim la Festul de la Felix!
  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Superba excursia ........ si povestea si pozele .......foarte frumos ......vacanta placuta si mai asteptam poze si povesti , numai bine .
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Merci de idee si de osteneala de a scrie atit. Nevasta-mea e incintata de idee, dupa ce am fost pe Translapina si Transfagarasan, avind in vedere ca uraste autostrada. La Elvetia merge cu buletinul sau trebuie pasaport?
  • DANASTRA

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2017 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Se putea doar cu buletin dar acum cu marea criza a emigrantilor n-as risca fara pasaport....desi am trecut de 6 ori granita elvetiana in acest periplu nu ne-au cerut actele, se limitau doar sa ne intrebe de unde venim si unde mergem...o singura data ne-au controlat in masina pentru alcool si tigari, eram langa Samnaum si controla pe toata lumea. Samnaum ,pe langa faptul ca e o statiune de ski superba cu o infrastructura de telecabine telegondole etc care trec muntii in Austria la Ischgl, mai este renumita si ptr faptul ca toate magazinele sunt ZOLL-FREI,(foto) fara taxe si multi merg acolo la cumparaturi, fiind f aproape de granita cu Austria, de aici si controalele ptr contrabanda. De ex noi am cumparat de acolo whiski(Ballantine's la 1L - 12years old cu 20euro) parfum( chanel nr.5 -100ml 32 euro,) motorina premium la 0.89euro/litru etc. Desi erau 25km de la Nauders la Samnaum (cca o jumatate de ora de mers) am fost acolo de 2 ori doar ptr a face plinul! Very Happy


Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR