Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Ei nah, distractia abia acum incepe cu arcurile !
Aseara la demontare am constatat ca flansele de cauciuc sint praf. De fapt cele de jos erau intr-o stare multumitoare dar cele de sus pur si simplu praf. La cea mai mica miscare se dezintegrau de parca erau din nisip.
Fortat de situatie am montat arcurile cum am putut dar evident ca azi arcurile noi si tapene au macinat si strapuns flansele de sus astfel incat bucati din palariile lor atarnau peste spirele arcului acestea stand acum fier pe fier.
Vorbit cu baiatu de la magazin, cauta ala, transpira, se agita si nimic - frate, n-am de unde sa-ti aduc, nu exista cerere pt asa ceva, nu inteleg cum la tine s-au dus alea!
Ok, a ramas singura optiune pe original adica 150 lei bucata cele de sus si 50 lei bucata cele de jos. Le-am comandat, ce naiba sa fac si urmeaza sapt viitoare inca un demontat/montat arcuri. Daca nu s-or rupe pana atunci. Oricum, mi se pare aiurea ca arcurile au fost 150 lei si 4 flanse de guma sa coste 400 lei !
Evident ca am refuzat ca optiune varianta dezmembrari.
PS - ma gandesc cu groaza cu Duminica am un drum de 300 km pe faimosul E79 cel mai nenorocit drum din Ro (declarat oficial si de fapt drumul care mi-a terminat arcurile anterioare) avand ca pasageri 3 muieri care mananca mult cand sant stresate- adica ca orice femeie Smile. Si inca n-am rezolvat nici problema cu supraincalzitul motorului.
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Mergi si tu usor...la gropane....oricum arcurile stau fortate pe ,,suporti,, adica acolo unde se aseaza pe punte si caroserie!Nu stiu preturile dar mi se par ...ENORME...pentru 4 rondele de cauciuc!
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Am mai avut discutii cu baiatu de la magazin si deocamdata am convenit sa amanam varianta pe original - el mai cauta pe net, eu cica ar fi bine sa ma uit putin pe la dezmembrari.
Si chiar ca in general merg usurel prin gropane pt ca reusesc uneori sa disper cate un sofer din spate dar se cunoaste fenomenul cand reusesti sa fentezi 3 gropi si a 4 o iei din plin !
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Nu merge @tase ! Fara rahaturile alea de gume-tampon mi-a crapat smaltul pe dinti, mai ales pe portiunea E79 !Wink
Da, stau arcurile presate acolo pe punte dar la drumuri peticite si cu ceva viteza transmit in caroserie niste vibratii de-ti vine sa mori ! Nu le-a pus GM degeaba acolo. Acuma nah, nici telescoapele mele nu-s noi dar inca sint bunute.
Sper sa nu le fi rupt si arcurile astea mai ales ca am auzit de vreo 2 ori niste sunete suspecte de la puntea spate. Merg maine sa comand pe original flansele alea (cat or fi, 400 lei) si sa vad apoi.
Am apucat sa intreb la 2 dezmembrari dar mi-au spus ca nu-mi dau flansele fara arcuri. (?)
La un moment dat aveam senzatia ca merg cu o dacie veche cu sigla de opel ! Din spate vibratii de la arcuri, din fata vibratii de la suportii motor terminati si cireasa, acul de la ceasul de apa care incerca sa se apropie de 95 ca bezmeticul.
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Atunci tre sa dai dai banul sa cumperi ...flansele alea de cauciuc care sprijina arcurile....!
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
O sa dau @tase ca n-am ce face. L-am sunat pe baiat si la dimineata la prima ora trimite comanda si daca am noroc pe vineri sosesc. Scorul fix 400 lei toate 4 - 2 jos/2 sus.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Pfff ...ce pret au la niste consumabile...imi pare rau ...dar chiar atit de scumpe sunt!
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Au venit flansele de jos (96 lei ambele) iar cele de sus peste 3 zile. Nu prea am inteles de ce asa dar in fine.
Pareau gata batrane din start dar desfacand ambalajul mi-am dat seama ca-s date cu un fel de ceara.


Skip ads

  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Si iata ca au venit si flansele de sus ce vin montate intre arc si caroserie. Era si cazul ca incepeam sa disper cu vibratiile de pe puntea spate.
Le-am pipait, le-am mirosit dar sa mor io daca inteleg ce poate costa 300 lei la tzatele astea. Ca scrie GM pe eticheta ?
Acum sa vad cand imi fac timp sa le si montez pt ca cele de pe masina s-au dezintegrat dupa montajul arcurilor. Parca erau din paine, in asa hal au fost de coapte.


  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Sper sa nu mai demontez arcurile in graba.
Am rezolvat si problema asta cu o mica modificare. Sub flansele de jos le-am lasat si pe cele vechi care aratau multumitor. Doar le-am taiat gulerul sperand astfel la o inca inaltare a spatelui cu 0,5cm.


  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Sa schimbi si anvelopele.....alea sunt pericol de moarte!
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Wink
Skip ads

  • iulica1978

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salut . De ceva vreme am un huiet-huruit pe dreapta spate , la viteze mari de peste 100km/h , am schimbat discuri ,placute , rulment si doua etriere ,ultimul fiind nou , intradevar nu se mai incinge roata si s-a mai redus din huiet dar tot se aude , cine poate sa-mi dea un sfat ?
Cineva mi-a spus ca s-ar fi ovalizat discurile dar asa repede in 500km ? M-a disperat deja am cheltuit peste 1000 ron cu rota asta .
Va multumesc .
  • HCP

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Buna am un opel astra g
Se aude un huruit pe spate, cred ca este rulmentul dar nu stiu exact pe ce parte se aude in schimb cand invart volanul putin spre stanga dispare huruitul
Cum pot sa imi dau seama pe ce parte trebuie sa schimb rulmentul
Cand tin volanul drept sau il invart spre dreapta se aude huruitul
Daca cineva poate sa ma ajute ii multumesc anticipat
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Stânga spate , zic din întâmplãrile mele. Baftã! Sã ne spui dacã e așa.
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Daca nu, inseamna ca e cealalta parte ! Wink

@HCP - Roaga pe cineva sa conduca masina si tu stai pe bancheta din spate incercand sa depistezi sursa zgomotului.
  • 13grade

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2011

  • Mesaj Privat
@iulica1978 huruitul il aveai si inainte sa schimbi discurile? ce discuri ai pus?
  • iulica1978

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2012

  • Mesaj Privat
nu-l aveam inainte , iar discurile sunt ABE , mi-a dat tepa mecanicul
  • 13grade

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Din care stiu, ABE sunt proaste.printre cele mai ieftin.ridica masina si vezi cum se invarte roata.daca sunt ovalizate discurile, ai sa-ti dai seama.
  • iulica1978

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2012

  • Mesaj Privat
cred ca am sa le schimb iar numai sa scap odata de huiet.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR