Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • fulgu

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc tuturor ptr.opinii,la o analiza mai atenta a situației am ales varianta second hand ,studiez piata cu atentie ,sunt multe dieseluri la vanzare
Skip ads

  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Eu unul nu as cumpãra o mașinã nouã sub nicio forma . De ce ? Pentru ca pierzi enorm .
Nu zic ca nu mi-ar plãcea o mașinã nouã ,dar de ce sa se davalorizeze la mine?
iti zic cazul meu :acum 7 luni mi-am luat o astra j 1.6 aspirat SH cu 7500 de euro și 91.000 de km la momentul respectiv (mașina e fabricatã în 07.2012). Mașina a fost peste 15.000 de euro la achiziție. (Ca dotãri are strictul necesar :pilot automat, dublu climatronic,cotiera fata ,geamuri electrice fata etc.) .nu am menționat ca mașinã are garanție 2 ani .
în 2 ani și jumãtate mașina a scãzut la jumãtate din preț . De ce sa pierd eu acești bani ?
Eu zic sa cumperi cel puțin 1.6 aspirat . E mai potrivit pe astra j ca 1.4 și consumul e tot pe acolo .
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si peste 3 ani cat va sta la tine va costa 4 mii. De ce sa pierzi tu acesti bani? Smile Primul a pierdut 7.500, tu 3.500. La orice masina pierzi, chit ca sta, merge, e noua sau veche. Proportiile pot fi diferite, dar masinile sunt aspiratoare de bani Smile
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Mda, gândire româneascã. Pai daca nimeni nu-si mai ia noi, de unde mai luam second hand?
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
de la refugiatii lui Merkel.
  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Nu mã înțelege greșit ,dar în România respectiv București eu nu mi-as cumpãra o mașinã nouã . Sa dau peste 15 k se euro pe o mașinã și sa vãd în parcare în fata mea cum tranșate usa de de masina mea fãrã nicio jena?
Repet ,nu sunt ipocrit sa zic ca nu mi-ar plãcea o mașinã nouã ,dar dupã pãrerea mea nu merita(aici vorbind de un om cu un venit normal )
Da ,peste 3 ani cel mai probabil va costa 4k de euro ,dar dacã e sa o luam așa ,mergem cu metroul și nu mai pierdem nimic.
Un alt caz tot personal :în 2010 am cumpãrat un vw polo nou de la reprezentanta din bucurești. Poate am avut eu ghinion ,dar nu trece luna fãrã sa o gãsesc atinsa în parcare .
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu tine, dar cand esti dispus sã dai 10-15000eur pe o masina, fie noua, fie second, ar fi cazul sa ai deja o curte sau garaj. Nu multi gandesc asa, dar na, eu asta as face.
Si am mai zis pe forum, o masina trebuie sã reprezinte valoarea rezidualã a proprietarului. Adicã o sumã de care te poti lipsi pânã la urmã.
  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Lasã cã am eu curte ºi garaj încãlzit ºi cu toate astea tot am gãsit-o boþitã în faþa biroului unde lucrez. La fel, m-am trezit cu aripa înfundatã pe la Piatra Neamþ, parcatã fiind într-un loc retras.

Sunt genul care dacã merge la supermarket, parcheazã maºina la mama dracu' unde nu e nimeni în jur ºi cu toate astea, tot n-a scãpat de mici chestii, mereu total inexplicabile. ªi chiar dacã e o maºinã de 4-5000€, tot mã doare sufletul.

Sã-mi iau maºinã nouã în þara asta unde nesimþirea e în floare ºi strãzile sunt zob? Thanks, but no thanks.
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Valoare reziduala inseamna deja ca ai bani la banca, o firmã, cel putin o proprietate pe nume. Si asa iti permiți si o masina noua, de 10-50.000eur, fiecare cat poate. Un om care le are toate astea nu sta si plânge pentru o zgarieturã pur si simplu scoate banul și o face, sau de fapt are casco.
  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Sau poate pur ºi simplu nu vrea sã investeascã atâta într-un fier. Oamenii au prioritãþi diferite, nu poþi generaliza. Am avut maºina second cumpãratã cu 13.000€ de care m-am putut lipsi, deci valoare rezidualã, ºi-am ajuns la un moment dat oarecum sã regret banii daþi pe ea, din varii motive.

Ai dreptate cu Casco, dar asta nu înseamnã cã nu mã mai deranjeazã o zgârieturã, chiar dacã se reparã. O maºina/element revopsit nu mai e acelaºi lucru cu vopseaua din fabricã.
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
El se refera la faptul ca.. pui prea mult suflet pentru o bucata de fier.
  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Clar motorul de 1.4 aspirat pe astra j e mult prea mic fata de greutatea masinii . Eu am astra sport tourer de 1.7 de 125 cp pe care am remapat-o la 154 cp la eds la maiandrei - abia acum pot spune ca se comporta cat de cat ok la 154 cp . Iti dai seama la 100 de cp ca e lesinata . A nu se intele ca astra j e o masina rea sau nu stiu ce . E cea mai grea din clasa ei si motoarele sub dimensionate . Asta din dorinta taxelor mici si a consumului mic " dupa cum zice unii - domle motor de 1.4 consum mic ..."

numai bine
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Toate masinile mici, nu mai sunt chiar asa mici. Si Polo, ultimul model, cred ca e cat un golf 4/astra G. Inseamna ca si astea din urma s-au marit. Motoarele in schimb... downsizing.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR