Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • oopsCam

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
22.10.2015
Ora estimata: 12:00
Complet: S8 Completul 13 recurs NCPC
Tip solutie: Nefondat
Solutia pe scurt: Respinge recursul ca nefondat. Definitivã. Pronunþatã în ºedinþã publicã azi, 22.10.2015.
Document: Hotarâre 4988/2015 22.10.2015


Nici nu stiu daca ii pot executa. Procesul l-am inceput in Decembrie 2013.
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
mai ai de asteptat pana sa vezi vreun banut Smile la mine au respins recursul celor de la finante in septembrie 2014 si abia in iulie 2015 am vazut prima transa din cele 5 Smile proces inceput tot in 2013
  • oopsCam

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Si cat ti-au calculat toata suma? Tinand cont ca mai sunt inca 5 ani pana la rambursarea totala a banilor.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Taxa platita 4730 lei. Suma de recuperat 10500 lei... In 5 transe anuale.
Skip ads

  • oopsCam

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
@cipiotul: Pai vezi ca te fura la bani. La mine suna in asa fel sentinta:

Solutia pe scurt: Admite acþiunea. Obligã pârâta sã-i elibereze reclamantului un duplicat de pe decizia de calcul nr.3**/16.07.2008 ºi a chitanþei seria TS ** nr.95****/16.07.2008. Anuleazã decizia nr.3*** din 14.07.2008. Obligã pârâta sã restituie reclamantului suma de 5439 lei reprezentând taxã pe poluare, precum ºi dobânda fiscalã de la data plãþii taxei pânã la restituirea efectivã. Obligã pârâtele la plata cãtre reclamant a sumei de 43 lei cu titlu de cheltuieli de judecatã. Cu recurs în 15 zile de la comunicare care se va depune la Tribunalul Bucureºti. Pronunþatã în ºedinþã publicã azi, 22.12.2014.
Document: Hotarâre 8**/2014 22.12.2014

Deci?! tu ai 10500 PLUS dobanda efectiva pana la plata intregii sume.
Eu am platit in 2008, nu stiu in ce an ai platit tu. de aici se pot trage multe concluzii.
  • S_naicuL

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2010 A17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Daca am cumparat masina cu taxa platita. Am toate documentele, inclusiv chitanta si hartia care stabileste valoarea acesteia, se poate recupera?
  • oopsCam

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Daca nu ai platit-o tu nu o poti recupera. Si asta tinand cont de ce fel de taxa sa platit, Numemele taxei Smile.

Vb cu un avocat.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Parca recuperarea taxei se poate face doar celor care au platit taxa pana in martie 2013. Eu am platit in Decembrie 2013, si din cate mi-a spus un avocat slabe sanse sa am castig de cauza.
Skip ads

  • kellu76

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2005 X10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@rhydin poti recupera "taxa" mai exact timbrul de mediu prin instanta, eu am recuperat timbru de mediu platit in 2013, 2014, chiar si timbru de mediu platit in noiembrie 2015 l-am castigat la Tribunal in prima instanta, urmeaza recursul formulat de finante la Curtea de Apel...care dupa practica judiciara formata pe acest gen de spete, mai mult ca sigur ca le v-a fi respins. Nu stiu cu ce avocat ai vorbit sau daca persoana respectiva chiar are calitatea de avocat, dar daca intradevar este avocat si ti-a spus ca "ai slabe sanse" atunci inseamna ca este slab pregatit si habar nu are cu ce se mananca genul asta de spete.Si in plus, nu ai neaparat nevoie de avocat ca sa-ti recuperezi timbrul de mediu, o poti face chiar tu (gasesti informatie pe internet). Bafta!
  • gogosica

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
salut
dar intrebare mea este:
acum dupa ce ai castigat in instanta, ai sentinta definitiva si irevocabila, cum ai luat banii? toti sau in transe in 5 ani?
  • kellu76

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2005 X10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2016

  • Mesaj Privat
in cazul meu fiind vorba despre timbru de mediu castigat in instanta cu sentinta definitiva si irevocabila, i-am primit in doua transe prima data taxa si apoi dobanda legala+cheltuielile de judecata. doar vechea taxa auto se restituie in transe in 5 ani.
  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Da acum legea sa schimbat și-a dat seama și statu roman ca restituie prea multi bani pe taxe plus dobânzi și legea noua care a intrat în vigoare îți recuperezi bani integral plus cheltuieli de judecata însã nu va gândiți ca procesul va dura mai puțin decât demonice tot la fel va fi 1 an 2 depinde cum pica la rand.
Skip ads

  • gogosica

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
pai cand a intrat aceasta lege in vigoare?
si eu am sentinta definitiva si irevocabila, de anul trecut, plus ca eu am incercat sa ii mai execut si silit, dar nu s-a putut acest lucru ca a dat lege maria sa ponta (nici nu merita litere mari), ca noi in Romania traim dupa legi diferite, iar ANAF-ul are alte legi care binenteles sunt mai legi decat astealalte,
eu cei drept am si asteptat un pic ca poate cine mai stie le vine mintea la cap, si recuperez si eu taxa toata, e vorba de 2011 si am dat cam 835 euro.
  • catalincocias

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 1996 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2016

  • Mesaj Privat
salut .


Se mai Plateste sau Nu taxa de mediu ?
As vrea sa imi aduc un " Nou Opel " din strainatate si nu stiu care mai e treaba..
Am inteles ca pt un Opel Zafira 2.0 Motorina 7 locuri din 2001 pana in 2003 sau 2004 , taxa ajunge 1200€ .
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Se plateste, eu am platit la una noua, euro 6.. am dat 257euro, daca s a mai auzit undeva pe planeta asta sa platesti taxa de mediu la masina noua...
  • sadcozma

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2016 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Am o intrebare la voi daca cumva stiti. Am luat masina pe leasing - persoana fizica si asa cum a zis colegul de mai sus am platit si eu in jur de 300 de euro la o masina cu motor Euro 6 (in iunie anul curent). Pot sa imi recuperez banii? Fiind masina in leasing, e aceeasi procedura sau diferita? Multumesc anticipat
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR