Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer
  • jeky

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2003 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Tocmai ce am fost respins la RAR pentru ca nu se vede seria de motor (era acoperita cu rugina).
Am curatat locul indicat si eu unul nu vad nicio serie.
Ma poate ajuta cineva cu locul exact unde se afla seria la motorul A20DTH
Aici am curatat eu:

in dreptul jojei de ulei
Skip ads

  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...718&start=120 - am rugat aici colegii care au pe Insignia motorul asta, sa se uite si sa iti scrie unde gasesti seria. Eu am cautat pe net dar nu am gasit pozitia fizica a acesteia si nici nu am asa ceva pe masina ca sa te pot ajuta(ma refer la motor).
  • jeky

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2003 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Mulțumesc!
Acolo era, dar ceva mai în spate pe blocul motor. Ce se vede e din cutie.
  • BBechisi

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Buna. Eu am cumpãrat acum câteva zile un Zafira b 2011,.. nu am avut cum sa testez atunci mașinã, dar la o verificare pe carvertical am aflat cã are km dați înapoi. Vreau sa verific și seria de la motor da nu dau de ea. Mașina a fost adusa din Belgia, înmatriculatã pe Ro apoi achiziționatã de mine. Pânã ajung la tester mâine cu ea sunt tare curioasa daca seria de pe motor coincide cu ce e trecut în cartea de identitate. Referitor la Nr de km... Ãștia de la.rar nu erau datori sã verifice istoricul? In cartea de identitate emis de rar la înmatricularea Ro apare kilometrajul redus. Mã gândesc cã dacã era faza cu km dați înapoi rar nu ar fi emis actele de înmatriculare.. nu? Poate a fost pus alt motor. Caroseria pare intacta, vopseaua originala, și ar vertical zice cã e fara accident în istoric. Poate a fost schimbat doar motorul? (Sper eu... Cã motorul pare f curat și i-am dat blana pe autostrada și se comportã fffff ok)
Pls help cu poziția exacta a seriei de motor, ca sa fiu sigurã cã mãcar asta e ok.
Skip ads

  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut



Este pentru zafira b, 2011, z19dth.
  • BBechisi

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Când ajung acasã mã uit. Tipul motorului e 1.7 diesel A17DTR
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
m-am uitat si e aceeasi poza si la A17DTR.
  • BBechisi

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2020

  • Mesaj Privat
gabimilo1 a scris:Salut



Este pentru zafira b, 2011, z19dth.


Deci nici sa trag cu tunul nu vad seria trecutã în civ... Am vãzut un sticker imprimat și încã o serie pe nu prea pot sa o citesc... Undeva in dreapta.. dar parca astea sunt pe ceva atașate blocului motor.... Nu am oglinda mica sa o indes pe acolo și telefonul nu încape.. asta e ce am putut poza (stickerul.ala)

Dar nu e ceva sã aparã în civ
Bãnuiesc cã seria vieții e mai pe dedesubt.... 😬😑😔🤨☹️
Skip ads

  • BBechisi

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Seria motor in civ apare din 7 cifre... Sper cã mâine dupã ce îmi ies numerele și actele cã sa pot deplasa mașina sa mã elucidez... Ca.idee.. rar nu cred a se joaca cu seriile motor nu? Cã cu km am dubii 🤨
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
La rar s-au mai intimplat erori la kilometri, la serii mai puțin. Ar trebui sa fie ghinionul mare de tot.

Poza este din ce am gasit prin ce am eu, acolo ar trebuisa fie, nu știu sa- ți spun mai multe.

Kilometrii da-i încolo, multe mașini sint așa, important e sã mearga, in general sunt mașini fiabile.

Din ce am citit nici nu cred ca se trece seria motorului in civ ci doar tipul A17 dtr sau ce ai tu
  • BBechisi

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Eu am și seria motor trecutã in civ (din 7 cifre). Peste km dați înapoi (cam mult cf carvertical) pot trece sa zic.. cã motorul la 180km/h suna impecabil, nu se auzeau chestii dubioase... Toarce fain și se înfige bine. Se comportã f ok la drum (singurul fãcut dupã achiziție spre casa.. buc-cta). Acu na.. stau cu emoții pânã când iese înmatricularea pe numele meu sa pot circula... Vreau sa schimb cele necesare (știi tu...distribuție+pompa apa+curea anexe, filtre, lichide... Cauciucuri iarna cã are de varã și sunt cam tocite) dar o sa o bag înainte pe tester sa vad daca iau mãsuri legale sau purced cu schimburile.
Așa mașina se prezintã impecabil la interior. Se vede o ușoarã uzura normala pt 9 ani de folosire (mașina e din 2011) dar cu grija...
Tine-mi pumnii sa fie totul ok cã abia aștept sã o conduc 😅 cã nu am fost io la volan dupã achiziție, ci un prieten care are tot Zafira dar alta versiune și am zis cã el deja știe dimensiunea mașinii și știe cum tre sa se comporte masina pe drum ...
Unde ai gãsit poza de mi-ai dat mai sus? De 2 zile caut și nu am dat de nici o imagine similarã.. un link?
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Poza e din autodata 3.45.

Schimba ce ti-ai propus la ea si nu-ti mai bate capul cu altele; daca masina merge si primesti actele e ok.
Skip ads

  • BBechisi

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Multzam de încurajare. Pânã nu vãd maine la tester tot pe ghimpi stau. Mașina are ITP valabil pânã în 2022.. mã gândesc cã na...totuși poate e ok și îmi fac Io scenarii. Dar având în vedere faza cu km... Pentru cã fãrã doar și poate au fost dați înapoi...in pozele de pe carvertical se vede clar cã e același bord în imagini (e un plastic ușor corodat acolo care face identificarea ușoarã) și diferența de km e mare ... De aia mã agit cu seria. Dar sã fie bine cu seria sper cã altfel intra și rar-ul in discuție pt fals.....
  • tpu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Salut. Ce tip de opel ai? La mine zafira c mtorizare 1.6 136 caluti nu ese trecuta seria motor in civ.
  • BBechisi

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Opel Zafira B BL11, din 2011, capacitate cilindree 1.7 (1686 scrie in civ), 81kw.. 110cp, diesel. In civ am trecutã și seria motor. Mașina a fost adusa din Belgia, înregistratã prima data cu Nr roșii în Ro in august 2020, cu Nr negre pe 19.10.2020, eu am luat-o pe 21.10.2020 și aștept sã iasã Maine actele pe numele meu. Din mai multe motive nu am reușit sã o pun pe tester inca....
  • BBechisi

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2020

  • Mesaj Privat
tpu a scris:Salut. Ce tip de opel ai? La mine zafira c mtorizare 1.6 136 caluti nu ese trecuta seria motor in civ.


Aici e poza dupã civ. In partea blurata e seria motor trecutã..

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR