Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • mircea31

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.Am un Opel Zafira din 2002,motor 1,6 benzina cu 5+1 cutia de viteza.Mi-as dori sa mio schimb cu una de 6+1.este vb.de consum bineanteles si de turatia motorului.Cand merg cu a cincea la vreo 100-105km/h ajung cam la 3000-3000 si un pic de rotatii si chiar nu imi place sa fortez masina.Voi ce spuneti se poate pune cutie in 6+1.
Skip ads

  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Asta e turatie la 1/2 din maxim. Cuplul maxim e la 3800. Turatie pana la rosu 6500. Deci la 3000 e in fericirea lui motorul. Eu merg cu treapta 5 , cu 2800-3100 ture(maxim) si am consum de 5,3; 5,5; 5,7. Extern si mers constant, 2 persoane + putin bagaj...
Adevarul e ca si mie mi-ar placea 6+1, dar numai pe autostrada ar vedea treapta 6. Nu e indicat sa mergi sub 2500 ture deloc. Parerea mea.
Daca mai afli ceva sa ne zici si nou/mie Wink Bafta!
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Eu nu stiu - sa existe cutie F17 cu 6+1?
Sau poate exista...

"chiar nu imi place sa fortez masina."
La o masina cu caroserie mare cu motor mic la ce te asteptai. - sau mergi cu 80-90 km/h

Sau cumperi alta cu motorul acesta Z18XE - foarte fiabil plus ca are putere suficenta pentru o Zafira.
Sau diesel 2.0 pe lant - motoare trainice
Dar automat cresc toate consum, taxele, impozit, RCA, Taxa timbru etc...
Eu m-am obisnuit cu ea, la depasiri este ea mai puturoasa in rest este OK.
Merg cu ea de la plin la plin.
Si eu visez la un Z18XE...

Ca consum 8-9 chiar 10 iarna | extern 6.4 - pana in 100, peste - normal ca creste consumul.
  • mircea31

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Va multumesc de sfaturi.o sa ma mai gandesc ce sa fac.mam gandit sa ii pun gpl daca nu.Ce ziceti de gpl?totusi mi se pare ca are consumul cam mare pe benzins avand motorul mic.Mie nu mi se pare normal mergand cu 90 sa am consum de 7,7-8.sau voi ce spuneti?mai astept niste sfaturi va rog.
Skip ads

  • gyenes

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira z1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
z18xe 3200Rpm la 100.si eu vreau a Âșasea pe autostrada,prea zgomotoasa la 130
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Nici nu stiti ce frumos e sa ti "urle" motorul....la 3800 rpm la 130km/h ...cand rulezi pe autostrada. Si eu am o 1.8/Z18XE. Siii daca autostrada i lunga... Singura varianta i opririle la benzinarii. Cand ajungi la destinatie si te dai jos...si e liniste...redescoperi cat de frumoasa e natura. Very Happy Parerea mea este ca decat schimb de cutie de viteze...mai bine schimbsm "cutia" cu totul.Very Happy
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
daca la voi ,,urla,,motoru la 3800 rpm,la mine(1.6) la 5000 rpm nu vreti sa stiti cum face,dar in masina este un dreptunghi pe consola centrala,radio CD se numeste si are volum destul de puternic
si eu mai caut viteza a-6-a dar pentru motoarele astea nu exista,si chiar nu am chef de modificari sa pot adapta o cutie cu 6 viteze,cu toate ca am modificat 2 masini in trecut si stiu cam ce este de facut,dar pentru mine este ok asa cum este,190 km/h (nu in depasire,tinuta cam 50 km la viteza asta,prima oprire a fost la benzinarie)a fost cea mai mare viteza pe care a vazuto la mine,pe autostrada sibiu-nadlag in rest 100-130 pe autostrada
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
190 km/h ?
A mea este limitata la 160-165, cum se elimina limitarea de viteza.
Skip ads

  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu zic ca motorul ala de 1.6 nu duce treapta a 6 daia nici nu s-a pus! Cu o cutie in 6 trepte pe o motorizare slaba nu faci nici o economie! Cele care au asa ceva din fabrica au rapoartele din cutie gandite dupa curbele de putere si cuplu ale motorului
  • gyenes

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira z1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Bine, bine, stim si noi, da ne mai consolam si noi buldozer.intelegi?
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Si ajuta?
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
T.ion---nu este limitata-ca nu este TIR,tie frica tie sa te dai la ia,pune bujii cu iridiu de la ngk si benzina de la mol-este alt motor
buldozer2---tocmai daia o las asa cum sa,,,nascut,,,,
Skip ads

  • mircea31

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Dar ce spuneti sa imi pun gpl pe zafira daca nu pot schimba cutia?se merita?
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
eu nu sunt ---fan gpl---,dar poti pune,se pune gpl pe masini de clasa premium
si poti citi si ce probleme apar la motoarele care au gpl,gasesti pe forum
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
mircea31 a scris:Va multumesc de sfaturi.o sa ma mai gandesc ce sa fac.mam gandit sa ii pun gpl daca nu.Ce ziceti de gpl?totusi mi se pare ca are consumul cam mare pe benzins avand motorul mic.Mie nu mi se pare normal mergand cu 90 sa am consum de 7,7-8.sau voi ce spuneti?mai astept niste sfaturi va rog.

Este mare consumul! Acum depinde si de conducatorul auto... Ar trebui sa consume cat mai aproape de consumul meu...
Parerea mea e sa nu ii pui gpl daca vrei sa o pastrezi mai mult. Mai bn o pui la punct asa cum e. Citeste mult pe aici si vei gasi tot ce e de facut. Bafta!
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Daca ti pui GPL ...ma pierzi aprox 10h/p...Acum ....sti cum e.... In viata nu poti sa le ai pe toate....Tu decizi...Ori consum mic, ori "buldzer"...cu consumul pe masura. Vrei viteza ii bagi NOS (daaa ...cred ca trebuie sa modifici si sa adaug lucruri noi la masina, cum ar fi suspensie sport si frane dublu ventilate, si astea la prma strigare ... obligatorie ...intr un cuvat Tuning tata) ... saaau... vrei economic ii montezi GPL. De bugetul fiecaruia depinde cum vrea sa si tuneze masina. Eu am GPL...si se simte un pic de diferenta la condus. Daca o folosesti la drum sau in oras, mers cuminte, fara figuri, scapi mai subtire la portofel. Referitor la uzura...mda ... pot sa apara impuscaturi in chiuloasa in zona supapelor....dar asta se n tampla cam de pe la 200000 km in sus , insesizabile si nederanjabile pt buna functionare a motorului.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am pus GPL pe masina finului meu ( Zafira Z22SE), consum urban 10-12L %, daca mergi pe GPL 100k diferenta de bani la benzina iti mai cumperi un motor ( SH ) cu tot cu montaj inclus.
Se merita pus GPL, singurul inconvenient este roata de rezerva care o sa o ti in portbagaj
  • gyenes

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira z1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Un pic buldozer☺☺
  • doruletu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Eu am gpl pe Zafira mea si va spun sincer ca nu pierd nici un pic de putere cand merg pe gaz fata de benzina
Iar motorul trage suficient de tare pentru masa masinii.......curatati clapeta de acceleratie si EGR-ul si poate o sa fiti placut surprinsi de cum va merge motorul si foarte important clapeta de acceleratie are un orificiu cat un ac de gamalie care trebuie desfundat
Eu am facut operatiile de curatare si mersul s-a schimbat total........Z 16 XE
  • Gabriel Marinescu

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XÈ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
mircea31 a scris:Va multumesc de sfaturi.o sa ma mai gandesc ce sa fac.mam gandit sa ii pun gpl daca nu.Ce ziceti de gpl?totusi mi se pare ca are consumul cam mare pe benzins avand motorul mic.Mie nu mi se pare normal mergand cu 90 sa am consum de 7,7-8.sau voi ce spuneti?mai astept niste sfaturi va rog.

Am un Opel Astra G cu motor z16xe(la fel lca al tau dar caroserie mai usoara)caruia i-am montat imediat ce am cumparat-o instalatie GPL Tomasseto de care sunt f. multumit.In Bucuresti consumul il am exact cum scrie in carte pe benzina sub 9L/100Km si pe GPL sub 10L/100Km.Acum am segmentat motorul si am senzatia(inca nu am verificat)ca mi-a mai scazut consumul.Functioneaza perfect,nu simti nici o diferenta decat pe autostrada la viteza mai mare de 110Km/h,dar asta numai daca o cunosti bine,diferenta este infima in favoarea benzinei ca si fel de a te"baga in scaun"cand dai kick-down la pedala de acceleratie.Daca rulezi cu viteza de 100Km/h consumul scade spre 7L/100Km(GPL) cel putin la la caroseria mea(hatchbag).Cunosc taximetristi care la Logan de 1,4 sau 1,6 cu 8 sau cu 16V au rulat peste 1MILION de Km pe GPL!Deci nici o teama,pune-i si vei fi multumit.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR