Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ammazon

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Vã salut dragi colegi.
Am și eu o întrebare la voi, dacã scot furtunul de vacuum din modulul ce comandã tija cu clapete din galeria de admisie și merg cu el așa, se poate întâmpla ceva cu pompa de vacuum sau cu altã componentã ce folosește vacuum? Cred cã acea tijã din galeria de admisie e plinã de calaminã și nu mai culiseazã, ținându-mi clapetele pe poziția închis și astfel amestecul fiind foarte sãrac în oxigen, din aceastã cauzã motorul neavând forțã.
Vreau sã fixez tija cu clapetele în poziția deschis și sã scot furtunul de vacuum. Nu știu însã dacã acest lucru poate avea repercusiuni negative asupra vreunei piese. Știu cã fãrã vacuum nu mai funcționeazã nici electovalva ce comandã geometria variabilã a turbosuflantei însã în afarã de asta pot strica ceva?
Aș vrea sã merg cu furtunul scos vreo doua sãptãmâni, pentru cã numai atunci o sã am timp sã demontez galeria și s-o curãț.
Furtunul cu pricina e cel din poza de mai jos:


  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Daca obturezi acel furtun,iti va functiona turbina cum trebuie.
  • ammazon

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Oare în ce poziție clapetele din galerie sunt în poziția deschis, când pârghia de la supapa vacuum e trasã sau împinsã?
  • ammazon

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Știe cineva cine comandã mai exact acea supapã de la galerie? Electrovalva care comandã și turbina sau cealaltã electrovalvã montatã lângã ea?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR