Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Buna,
As dori un spoiler care sa opuna cit mai mica rezistenta aerului, deoarece nu ma intereseaza debite suplimentare de aer in compartimentul motor (care in final o sa iasa din acel compartiment naiba stie pe unde...). Tunerii, consacrati sau nu, nu ofera mare lucru in aceasta directie, Zender are ceva ...(pardon, a avut)
Sad
As vrea sa fac asa ceva:
sau

Masina standard arata asa:


Are cineva o idee care ar fi cea mai eficienta metoda (eventual fara demontarea spoilerului de pe masina) ?
Ce materiale, ce metoda ar trebui folosita?
Multumesc.


Ultima modificare facuta de calfianu la Mie 26 Sep, 2007 11:32 am, modificat de 4 ori in total
Skip ads

  • teodor

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2007

  • Mesaj Privat
salut
interesant , cineva zise ca rimeaza alea de la logan , nu am incercat .poate ne spune cineva care stie .
merci
th
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Teodor, nu am inteles ce vrei sa spui, poti sa fi mai explicit?
Merci.
  • teodor

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ok
mini spoilerul ala de sub bara , cica ar merge de la logan(tuning)se gaseste in tirg.
th
Skip ads

  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
A, OK m-ai inteles gresit. Mini spoilerul ala de sub bara este din fabrica negru insa eu l-am vopsit in culoarea masinii. Nu despre el este vorba
Ceea ce ma intereseaza pe mine este umplerea spatiului din capetele prizei de aer din spoiler (acolo unde sunt luminile de ceata la variantele care au aceasta obtiune).
Multumesc
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
se ia vreo doua cuti de chit de fibra, niste bucati dintr-o alta bara, un cleste de nituri si niturile de rigoare, si pe modelul actual iti poti face orice, au asa am facut la a mea pe spate, dar nu cu spoilerul original, ci cu unu trosnit de la dezmembrari si o alta parte dintr-o bara spte de audi 80
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
am avut si eu idei din astea, dar m-am lasat pagubas... din cate vad nu ai scris de unde esti... Eu n-am gasit in tot Bucurestiul, iar daca am gasit, mi-au cerut niste sume de parca mi-o suflau cu aur... Pana la urma am ales o bara de Bertone second si am iesit mai ieftin...

Daca reusesti, sa ne spui si noua pe unde gasim un astfel de meserias in fibra... Bafta!
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
gabib77
Hai sa-ti spun cum m-am gindit eu, si apoi eventual sa-mi spui daca ai incercat asta, sau sti pe cineva care a incercat asta. M-am gindit la 2 solutii.
1. Se lucreaza pe spoilerul care este pe masina, insa necesita demotare.
Ideea este sa fixez niste "ancore" in materialul de baza si pe portiunea aia de nervura care urmeaza sa fie acoperita. Aceste nervuri ar putea fi, un fel de schelet de sirma sau niste bagete de plastic.
As umple aceaste zone cu o spuma folosita in constructii care sa depaseasca putin zona pe care vreau sa o inchid. Dupa uscare sa ii dau forma dorita. Porozitatile sa le inchid cu un chit de tinichigerie si apoi sa slefuiesc si sa vopsesc.

2. Ideea e doua este sa lucrez pe un spoiler vechi, dar care are capetele prizei de aer in stare buna. in ele sa pun o pasta de ghips pe care sa o slefuiesc la forma dorita si apoi sa o scot din "matrita" formata de vechiul spoiler. Din acest negativ as face o noua matrita in care sa "torn" niste coji de plastic, armat cu fibra (sau nu, inca nu stiu sigur) pe care sa le vopsesc si sa le adaug in spoilerul de pe masina (in acest caz, spoilerul de pe masina nu va fi demontat).

Incerc sa merg pe solutia a 2-a si o sa caut prin garaje care fac dezmembrari un spoiler pe care sa il pot folosi.

Spune-mi te rog daca spoilerul de la coupe merge pe fixarile originale din caroserie si cam cit costa un spolier de coupe second hand.
(Eu sunt din Brasov, insa momentan sunt in Grenoble cu un contract pana la sfirsitul 2008)
Numai bine
Skip ads

  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Inca o observatie. Am observat ca se vind spoilere standard pentru Astra G, insa unii precizeaza ca este pentru benzina si altele pentru diesel. Eu credeam ca sunt identice. Stiti cumva care este diferenta (daca este vreo diferenta)?
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
spoilerul de la diesel are si aerisire pt intercooler.

la diesel sunt 2 ornamente de plastic sub numar, iar la benzina doar unul
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Am inteles, priza aia de aer lunga si ingusta chiar din "buza" spoilerului lipseste la versiunea pe benzina.
Multumesc.
  • teodor

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2007

  • Mesaj Privat
salut
gabib77 spunene si noua cam cit ai dat pe bara de bertone ? se potriveste la prinderi ?
merci
th
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
bara m-a costat second 400 lei si se potriveste la prinderi...

teodor a scris:ok
mini spoilerul ala de sub bara , cica ar merge de la logan(tuning)se gaseste in tirg.
th


Nu se potrveste buza de Logan, am incercat eu din curiozitate... Eu nu am buza sub bara asta de Bertone (buza normala de Astra G nu se potriveste, e mai scurta cu vreo 7-8 cm)... am improvizat momentan cu un cheder de luneta, dar acum de cand am ridicat masina, mi se pare bara prea ridicata.... are cineva alte idei ce fel de buza sa pun acolo? Nu ma arunc la o buza originala Bertone decat daca e SH, ca noua cine stie cat o costa Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR