Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
50 da, 80 deja mi se pare prea mult. La 80 ar trebui sa ti se dea si cafea cu cornulet.
Aici nu vorbesc de reprezentante, vorbesc de service-uri normale.
Sculele nu se achizionteaza la fiecare manopera, se achizitioneaza o data urmand ca investitia sa se amortizeze in maximum 2-3 luni si de ce spun asta: 50 de lei manopera pe ora, asta inseamna 400 de lei pe zi, sa zicem ca nu lucreaza chiar de 400 ci de 300 maximum (chiar daca intr-o zi face 1500). Un calcul rudimentar: 300x20=6000 de lei pe luna, la banii astia mecanicul ar trebui sa aiba salar de 20 de milioane in mana, 20 in mana+taxe alea alea ajunge patronul la 45 cheltuieli pe salariu, mai scadem 3% impozitul deoarece ma cam indoiesc sa aiba nu stiu ce cifra de afaceri mai ales ca majoritatea lucreaza faca facturi, deci patronul ramane cu aproximativ 10 bulioane profit pe luna per angajat, asta daca il plateste cu 20 de milioane salar, ceea ce ma cam indoiesc. Asta in varianta minima si la extrem.... acu daca pui 80 de lei manopera pe ora si mai si ceri tva.... trebuie sa fii foarte prost sa mergi la asa servis.... imediat ajungi la pret de reprezentanta la un service normal. 50 de lei manopera pe ora cu tva inclus este arhisuficient.
PS: eu am fost taxat ultima data 38 de lei pentru schimbarea acestora. S-ar parea ca nu au luat intocmai normarea data de producator dar oricum a fost un avantaj deoarece a trebuit sa taie bieletele cu flexul... al dracu' piulita autoblocanta cu insertie de metal.
Skip ads

  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Se pare ca unii nu s-au prea tarat pe sub masina cu cheia in mana si jeguri prin ochi + zmaltul sarit de pe degete.
Sint situatii cand stai langa o piulita/surub jumate de zi si nu-ti vine sa crezi ce ti se intampla ! Cheia se invarte in gol, contra nu poti, flex nu incape, autogen de unde (?) - iti vine sa plangi de ciuda !
Daca mai si stai in frig sau incepe sa ploua in lipsa unui garaj, esti mancat !
Ai da bucuros nu 80 ci 180 dar uneori nu mai poti fi deplasabil pana la service ( depinde de interventie) asa ca te descurci. Cum ? Nu intereseaza pe nimeni.
Ora manopera e ora manopera - poate schimbi bielete sau poate faci o diagnoza, bagi segmenti ori se cauta un scurt electric.
Nu ma intelegeti gresit, chiar nu mi-s dragi UNII mecanici din service, cam toti ne-am cam fentat dar uneori pur si simplu n-ai de ales.
Tot ce poti face preventiv este sa intrebi estimativ cam cat ar costa interventia. Daca iti convine ramai, daca nu, nu.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Astea sunt cazuri atipice, dar sa fim seriosi, pentru o schimbare de bielete antirului care nu sunt chiar atat de urgente se poate cauta un servis cu preturi mai acceptabile. Eu m-am dus nu stiu cate zile la rand cu o bieleta rupta, efectiv rupta la jumatate si nu a murit masina.
  • florinp

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Eu merg la acelasi mecanic. Frate'meu a avut o problema la pompa de injectie. Mecanicul nu-i dadea de cap nicicum. A schimbat n piese. Si pentru ca si-a facut treaba gresit nu la taxat nimic. Imi ofera incredere ca isi face treaba. Asa ca prefer sa platesc mai mult dar bine. Si in continuare 200 de lei nu mi se pare mult pentru 2 bielete.
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
A facturat cei 200 de lei?
  • florinp

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Desigur ca nu. Smile)
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Atunci clar e scump, fara factura ar trebui sa scazi din 24% cat e tva-ul...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR