Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara
  • ciocoiualexandru

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am cumparat un opel antara second.
Stropitorul stanga ramane blocat in exterior, iese parca putin peste nivelul barei si ramane agatat de bara.
Din ce am observat nu prea reusesc nici farurile sa le spal nu se ridica stropitoarele mereu. Din 12 incercari o singura data s-au ridicat au aruncat apa, stropitorul drept s-a retras iar stangul a ramas blocat.

Normal cred ca atunci cand ai farurile aprinse si tragi de maneta ucare spala parbrizul un timp mai lung ar trebui sa se activeze si stropitoarele.

Astept orice sfat sugestie comentariu si inclusiv cum functioneaza sistemul la acest model Antara 2008.
Skip ads

  • geda777

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Antara
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2015

  • Mesaj Privat
stropitorul de faruri nu merge la fiecare actionare a manetei stergatoarelor, odata ce l-ai folosit vor trebui sa treaca minute bune pana cand va functiona iar...asa e gandit, sa nu iti consume apa din borcan la fiecare actionare. Deci, cam o data la 20-30 min cred ca e mai mult decat suficient. Nu conteaza daca ai farurile aprinse sau nu, functioneaza doar prin apasare prelungita a manetei de stergatoare.
Faptul ca iti ramane afara, e defectiune mecanica, ar trebui sa se poata rezolva la service.
  • ciocoiualexandru

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns. Deci o actionare prelungita a manetei de stergator actioneaza sistemul si dupa 20 min sa mai incerc.

Poate imi da cineva o idee si despre partea mecanica
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
La astra h spalatoarele de faruri functioneaza doar daca ai farurile sunt aprinse. Intervalul minim intre doua spalari este de aproximativ doua-trei minute. Cel putin asa este la masina mea.
Skip ads

  • ciocoiualexandru

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am citit in carte: farurile trebuie aprinse. Im mod normal dupa ce actionezi o data spalatoarele de faruri a doua comanda este preluata dupa 1 min daca ai lichid suficient si la 2 minute daca nu ai suficient lichid.Voi completa cu lichid si voi reverifica.
Ramane in continuare problema: din ce cauza se agata stropitorul in bara, astfel ne mai putand sa se inchida.
  • ciocoiualexandru

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
M-am uitat cu atentie la Stropitor. Tija care iese si ridica capacul de pe bara este actionata de un motoras. Acest ansamblu este incadrat intr-un suport din plastic in forma de U. Extremitatile de la "u" sunt agatate staga dreapta de bara pentru a fixa andamblul in bara si astfel pentru a putea culisa corect. La mine prinderea din partea stanga a sarit si este in interiorul barei. Astfel ansamblul nu e fixat si se misca. Pentru ca se misca se agata in bara. TREBUIE scos din bara si repus corect in pozitia initiala cu prindere dreapta si stanga
  • ciocoiualexandru

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
M-am uitat cu atentie la Stropitor. Tija care iese si ridica capacul de pe bara este actionata de un motoras. Acest ansamblu este incadrat intr-un suport din plastic in forma de U. Extremitatile de la "u" sunt agatate staga dreapta de bara pentru a fixa andamblul in bara si astfel pentru a putea culisa corect. La mine prinderea din partea stanga a sarit si este in interiorul barei. Astfel ansamblul nu e fixat si se misca. Pentru ca se misca se agata in bara. TREBUIE scos din bara si repus corect in pozitia initiala cu prindere dreapta si stanga
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR