Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Greseala e a ta.
Trebuia sa faci contract de v/c cu noul proprietar, pentru 'continuitatea' actelor. Si atunci el facea actele cu vechiul proprietar dar si tu o stergeai de la fisc.
Pentru a rezolva, cere-i noului proprietar sa scoata o hartie de la primaria lui(sau te duci tu personal), cum ca masina cu seria x si nr y, figureaza la el pe rol. Adica in evidentele fiscale ale lui, si cu aceea hartie te scazi tu masina de la impozit(rol). Dar nu garantez ca nu o sa platesti din urma de la dobandire pana acum. Poate daca pe adeverinta mentioneaza si data cand s-a inregistrat la el, sa scapi mai usor.
Bafta.
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Dar ciudat este...fac C/V dar daca nu o declar la circa financiara...este egala cu 0, am o masina prin curte asa, facut c/v cu unchimiu, el a scoso de la impozit dar nu vine nici un impozit la nimeni...nici mie nici lui..cred ca este putin ciudat...sau imi scapa mie ceva...

p.s. cat mai este impozitul pe 3000cm?
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Pai tu singur te contrazici.
In primul post spui ca in baza c/v ai inregistrat masina la fisc iar in ultimul ca nu ai declarat masina.
Deci logic ca acum tu trebuie sa faci un c/v cu altcineva, care o sa fie noul proprietar, si deci platitor de impozit.
La ce spui cu unchiul tau, multi folosesc acest tertip sa scape de impozit mare, dar cand vreodata aceea masina se va vinde si o sa trebuiasca fiscal pentru ea, ULTIMUL proprietar din actele fiscale trebuie sa plateasca din urma TOT, + amenda(modica=cam 60 lei).

@ la 3000 cmc impozitul e aprox 2400 lei
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cip nu am facut eu topicul Smile)Smile deci nu am cum sa ma contrazic:)
Skip ads

  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Razz Acum m-am uitat la data si la autor, si 'scoaterea din sac' total inutila a acestui subiect. Bravo 'mar77'.
Scuze, m-a plictiseam la serv si am intrat in hora fara sa citesc amanunte.
Dar oricum e pe bune ce am scris, ca si raspuns.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
A-ti auzit de ultima scormoneala de lege?
"Noul cod fiscal 2016, in forma actuala, nu promite scaderi sau majorari la impozitul auto. In schimb, impozitul auto va trebui platit pentru tot anul de oricine este proprietarul autoturismului
in prima zi a anului, respectiv in prima zi a inregistrarii autoturismului.
In prezent, impozitul se plateste pentru perioada de timp ramasa de la inregistrare pana la sfarsitul anului."
Asta inseamna ca daca eu am vandut masina pe 2 ianuarie platesc impozit la ea tot anul (363 zile) ?!
Mi se pare aberant, DAR asa este legal.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR